Covid-19 kısıtlamaları ‘kızamık’ vakalarını arttırdı

Dünya Afiyet Örgütü (DSÖ) kadar hazırlanan raporda, korona virüs salgını ile çaba zarfında getirilen kısıtlamalar nedeni ile aşılama seviyelerinin kritik seviyelere düştüğü ve kızamık vakalarında çeyrek yüzyılın en kötü artışının yaşandığına dikkat çekildi.

Korona virüs salgını bütün dünyada etkisini arttırırken, Dünya Sıhhat Örgütü (DSÖ) kızamık vakalarının dünya genelinde yükselişe geçtiğine uyarı çekti. DSÖ göre hazırlanan raporda, Covid-19 ile çaba dahilinde uygulanan kısıtlamalar nedeni ile dünya genelinde yapılan aşılamaların kritik seviyelerin altına düştüğü ve neredeyse çeyrek yüzyılın en fena rakamlarına gerilediğine dikkat çekildi.

DSÖ, dünya çapında getirilen kısıtlamaların aşılama programlarını daha da bozması nedeniyle bu sene milyonlarca çocuğun hastalık riski aşağı olduğunu belirtti. Kızamığın, Covid-19, Ebola, tüberküloz ya da gripten daha artı bulaşıcı olduğu biliniyor.

DSÖ, kızamığın geçtiğimiz yıl dünya genelinde 870 bin kişiyi enfekte ettiğini ve 207 binden artı kişinin ölümüne neden olduğunu aktardı. Raporda, toplumların bulaşıcı hastalıklardan korunması için gereken yüzde 95 aşılamanın yapılamaması nedeni ile geçen sene bütün DSÖ bölgelerinde 1996’dan bu yandan kızamık vakalarının en fena seviyelere yükseldiği belirtildi.

DSÖ Genel Direktörü Tedros Adhanom Ghebreyesus yaptığı açıklamada, “Bu veriler, dünyanın her bölgesinde çocukları kızamıktan koruyamadığımıza dair net bir mesaj veriyor” dedi.

ABD Rahatsızlık Denetleme ve Önleme Merkezlerinin de (CDC) yardım verdiği raporda, kızamığa bağlı can kayıplarındaki artışların belli başlı nedeni olarak çocuklara vurulması gereken iki doz kızamık aşısının zamanında ve bütünüyle vurulamadığı, bunun toplu bir başarısızlık olduğu belirtildi. Rapor, bu sene Covid-19 nedeni ile aşılamadaki aksamaların kızamık salgınlarını durdurma çabalarını engellediği ifade edildi. CDC, bu ay itibariyle 26 ülkede aşılama kampanyalarının duraklatılması sebebiyle 94 milyondan artı kişiye kızamık aşısının vurulmama riski olduğunu belirtti.

Dünya genelinde 2010’dan 2016’ya kararlı bir düşüşün ardındaki kızamık vakaları 2017’den itibaren her yerde yükselişe geçti. Kızamığa tabi can kayıpları dünya genelinde 2016 bu yanlamasına yaklaşık yüzde 50 arttı. DSÖ ve UNICEF geçen hafta hükümetleri kızamık, çocuk felci ve diğer bulaşıcı hastalıklar konusunda harekete geçmeye çağırdı.

(İHA)

Covid-19 kısıtlamaları 'kızamık' vakalarını arttırdı

Kaynak: İhlas Haber Ajansı

About admin

Check Also

Risk haritasında alarm! Aralarında İstanbul'un da olduğu 8 ilimiz için yeni kısıtlamalar yolda

Risk haritasında alarm! Aralarında İstanbul’un da olduğu 8 ilimiz için yeni kısıtlamalar yolda

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca güncel verilere göre oluşturulan Türkiye’de haftalık vaka sayıları ve renk kodu …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir