Cumhurbaşkanı Başdanışmanı Saraçoğlu: İngilizlerden geri alınan cet tohumları paha biçilmez

Anadolu’dan toplanan ata tohumlarından oluşan ve Ankara’daki İngiliz Arkeoloji Araştırma Enstitüsü’nde tutulan koleksiyon Türkiye‘ye geri kazandırıldı. İngiliz The Times gazetesine de haber olan soy tohumlarının İngilizler göre herhangi bir hukuki müsade alınmadan toplandığı, tohumlara da Kültür ve Turizm Bakanlığı’nın el koyduğu ortaya çıkmıştı. İzinsiz toplanan bu cet tohumları koleksiyonuna, 3 Eylül 2019 tarihli Resmi Gazetede yayımlanarak yürürlüğe giren ‘Yerel Çeşitlerin Tescil Altına Alınması, Üretilmesi ve Pazarlanmasına Dair Yönetmelik’ gereği el konulmuştu. 2 yıl önce hayatını kaybeden arkeobotanikçi Gordan Hillman’ın mirası olduğu kayıtlı koleksiyon, Anadolu’daki binlerce takvim kazıbilimsel alanlardan toplanan tohum ve bitkibilimsel örnekler ile çağdaş tohumlardan oluşuyordu.

“TÜRKİYE’NİN TOHUMDA BAĞIMSIZLIĞINI KAZANDIĞI GÜN”

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın eşi Emine Erdoğan’ın himayesindeki ‘Cet Tohumu Projesi’nin koordinatörü Cumhurbaşkanı Başdanışmanı Prof. Dr. İbrahim Saraçoğlu, yıllar sonra Türkiye’nin hakimiyetine geçen soy tohumu koleksiyonu ile ilgili açıklamalarda bulundu. Cet tohumlarının Türkiye’ye geri kazandırılmasını sağlayan yönetmeliğin hazırlanmasında 1,5 yıl büyük emek verdiklerini söyleyen Saraçoğlu, koleksiyonunun Ankara’da olduğunu öğrenince harekete geçip tohumları geri aldıklarını belirtti. Tohumların alındığı tarihi ‘Türkiye’nin tohumda bağımsızlığını kazandığı gün’ olarak niteleyen Saraçoğlu, “İngilizler ‘Biz 72 yıldır bunları topluyoruz Anadolu’dan, Anadolu’da bulunma sebebimiz, kendi arşivimizi kurduk’ diyor. Halbuki bunları gelişigüzel toplayamazsınız. Yani bugün siz Avusturya’da, İsviçre’de, Almanya’da bitkileri toplarken yetkili misiniz yok misiniz, izniniz var mı? Bunun bilinmesi lüzumlu, her önüne gelen bitkiyi toplayamaz. Fakat enteresan olan şu; izinleri yok” dedi.

Cumhurbaşkanı Başdanışmanı Saraçoğlu: İngilizlerden geri alınan ata tohumları paha biçilmez

“ZATEN BU TÜRKİYE’NİN MALIDIR”

3 Eylül 2019 tarihli yönetmeliği andıran Saraçoğlu, “‘Anadolu topraklarından aldığınız her türlü bitki malzemesi, bu milletin malıdır, kamu malıdır’ der yönetmelikte. Bu tohumların biz orada olduğunu öğrendik ve bunları istedik. Bize önce saptamak istemediler, ‘nasıl olur’ dediler. ‘Bakın, yasaya aleyhinde geliyorsunuz, bu dürüst bir şey yok’ dedik ve en nihayet bunları aldık. Yani bugün Türkiye Cumhuriyeti devletinin koruması altındadır. Kültür ve Turizm Bakanlığı burada harekete geçtiyse bunun bir sebebi var, öyle ‘Türkler el koydu’ diye bir şey değil. Zaten bu Türkiye Cumhuriyeti devletinin malıdır, yüce Türk Milletine ait. Siz o tohumu tahlil etmek istiyorsanız önce bizden izin alacaksınız, bizim haberimiz olacak” diye konuştu.

“BİZ ANADOLU’YU BÖLDÜRMEYİZ”

Saraçoğlu, görüşmeler esnasında İngilizlerin tohumların bir kısmının kendilerinde kalması için ısrar ettiklerini dile getirerek, “Biz ‘hayır’ dedik, natürel götüreceğiz hakkımız çünkü bizim. Ben natürel hattın değişik ucundayım, işte ‘üçte birini paylaşalım’ falan. Benim verdiğim yanıt da ‘biz Anadolu’yu böldürmeyiz.’ Yani Anadolu bir bütündür, nereden toplanmışsa” ifadelerini kullandı.

Cumhurbaşkanı Başdanışmanı Saraçoğlu: İngilizlerden geri alınan ata tohumları paha biçilmez

“ALMIŞLAR, İSMİNİ DEĞİŞTİRMİŞLER”

Anadolu’dan toplanan bir takım tohumlara Kürtçe, Ermenice isimler verildiğine dikkat çeken Saraçoğlu, “Siz resmi olarak Anadolu topraklarının coğrafyasındaki isimleri değiştiriyorsunuz ve bunlar bilimsel makale olarak yayınlanıyor. Bizimkilerin bundan haberi yok. Bunlar çok manâlı şeyler. Siz bir bilimsel makale yazıyorsunuz. O makalenin içinde o bitki zikredilirken tüm dünya ‘armeniancum’, ‘kurdicum’, ‘byzanticum’u görüyor. Yani Anadolu topraklarından halk bizim tohumlarımızı, bitkilerimizi topluyorlar ve bunlara bu isimleri veriyorlar. Ne yapıyorsunuz, ne yapmaya çalışıyorsunuz. Örneğin buradan tiriticum turanicum buğdayını almışlar götürmüşler yurtdışında bunun ismi değiştirilmiş, ayrı bir isimle bu patentlenmiş, tescil edilmiş, adamlar üç haneli milyon dolar para kazanıyorlar bundan” açıklamasında bulundu.

“BUNLAR PAHA BİÇİLMEZ TOHUMLAR”

Bu tohumlar ile bitkilerin Türkiye’nin milli genetik kaynakları olduğunun altını çizen Saraçoğlu, “Bir ülkenin geleceği bu tohumlara bağlı. Sizin kalıtımsal kaynaklarınız ne dek zenginse, biyoloji ile ilgili çeşitliliğiniz de böylece varlıklı demektir. Bunlar çok değerli tohumlar. Bugün dünyada adeta kültüre alınmamış tohum kalmadı. ‘Domates tohumu’ diyorsunuz, hemen kültüre alınıyor. Rafa baktığınız zaman reyonda tüm hepsi tornadan çıkmış gibi benzer biber, benzer domates, aynı elma. Sözde arasında yükseklik farkı bile değil. Niçin Çünkü tümü kültüre alındı. Kalıtımsal kaynaklarından çıktığı gibi, o biyoloji ile ilgili çeşitliliği, içerisindeki varyantları yok bundan böyle. Onun için bizim bu tohumlarımızın varyantlarını mükemmel korumamız lazım. Bunları iyi değerlendirmemiz lüzumlu. Bilhassa de hakim genlerine bakarak Türkiye Cumhuriyeti Devleti namına bunların tescillenmesi lüzumlu. Unutmayın, bu ‘ata tohumları’ dediğimiz şey halk malıdır. Cet tohumu dediğimiz şey, kültüre alınmamış bir tohumu ne yapacaksınız Onu gözünüz gibi koruyacaksınız. Yani çok değerli onlar” dedi.

“YENİ BİR ÇEŞİT GELİŞTİREBİLİRSİNİZ”

Saraçoğlu, soy tohumlarının üretime kazandırılmasının önemine sinyâl ederek, “Bunlar orijinal, yani değiştirilmemiş tohumlar. Bunlardan her türlü yeni bir değişiklik geliştirebilirsiniz. Cet tohumunuz sizin Çanakkale domatesi ise, Kilis domatesi de var, bununla onu çaprazlarsınız, yani melezlersiniz, yeni bir değişiklik ortaya çıkartırsınız, şanslıysanız belki çok nitelikli olacaktır. Bunun için gençlerimizi mükemmel eğitmemiz lüzumlu. Çünkü ileride arzu yılları bütün dünyayı saracak yani, bunun hiç kaçarı değil” uyarısını yaptı.

Cumhurbaşkanı Başdanışmanı Saraçoğlu: İngilizlerden geri alınan ata tohumları paha biçilmez

“ÖYLE BİR NİMET Kİ, DEĞERİNİ ÖLÇEMEZSİNİZ, MİLYAR DOLAR”

Emine Erdoğan’ın himayesindeki Soy Tohumu Projesi’ne de değinen İbrahim Saraçoğlu, 2017 yılından bu yandan cet tohumu birleştirme faaliyetlerinin sürdüğünü belirterek “Binin üzerinde çeşit tohum; mercimek var, fasulye, domates, patlıcan, bamya var ve bunlar çoğaltılıyor. Ziraatın efendisi köylüdür, yani ziraatı yapacak olan köylüdür. Bunların sayısını çoğaltmamız lüzumlu. Sınırsız olanak var Anadolu’da, daha ulaşamadığımız nice beldeler köyler var, daha ne tohumlar var. Bunların tümü tescillenip bir merkezde bir veri bankası oluşturacaksınız, genetik yapılarına bakacaksınız. Biyoloji Ile Ilgili çeşitliliği hangi grubun içerisinde, ona bakacaksınız. Yeraltından çıkan tohumlar var. ‘Eski tohum, Nuh nebiden kalmış, bundan ne olacak’ deniyor. Öpüp de başınıza koyun, öyle bir nimet fakat o, yani çok değerli. Bunu hiçbir şeyle tartamazsınız, değerini ölçemezsiniz, milyar dolar” diye konuştu.

“TÜRKİYE BİR NUMARA OLACAKTIR”

Projenin Türkiye için yaşamsal siklet taşıdığını vurgulayan Saraçoğlu, “Dünyada Türkiye bir numara olacaktır bu tohumları takım çoğaltarak. O Kadar bölgelerimiz var ki tarım alanı olarak kullanacağımız; işte Harran Ovası. Burada yapılacak olan şey devletin bir merkez laboratuvarı kurması. Merkezde bunlar araştırılacak, bunu öyle tesadüfen ‘yurtdışına göndereyim, genetik yapısına bakalım?, yok pek, yurtdışına filan çıkarılmaz bu tohumlar. O bilgi, o genetik yapı bizde, içeride kalacak. Araştırılacaksa, bitmiş beraber araştıralım; fakat benim gözümün önünde” mesajını verdi.

Cumhurbaşkanı Başdanışmanı Saraçoğlu: İngilizlerden geri alınan ata tohumları paha biçilmez

Kaynak: Demirören Haber Ajansı / Aslıhan ALTAY KARATAŞ

About admin

Check Also

Pandemiden etkilenen işletmeciler kardan mezar yaptı: Esnaf öldü

Pandemiden etkilenen işletmeciler kardan mezar yaptı: Esnaf öldü

Türkiye’de koronavirüs salgını kapsamında alınan mecburi tedbir kararları birçok esnafı zor duruma soktu. Pandemi sürecinde …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir