Cumhurbaşkanı Erdoğan duyurdu: Türkiye ile Ukrayna arasında önemli adımları, hemen şimdi attığımız imzayla gerçekleştirdik

Cumhurbaşkanı Erdoğan ve Ukrayna Devlet Başkanı Vladimir Zelenskiy, Vahdettin Köşkü’ndeki heyetler arası görüşmenin ardından müşterek basın toplantısı düzenledi.

Erdoğan, Türkiye‘nin Karadeniz’den komşusu, stratejik müşterek ve arkadaş ülke Ukrayna’nın Devlet Başkanı Zelenskiy’i, Türkiye’de ağırlamaktan sevinç duyduğunu dile getirdi.

TÜRKİYE-UKRAYNA ARASINDA ÖNEMLİ ADIM

Zelenskiy’nin kendisine Ukrayna Devlet Nişanı ibraz etmesinden dolayı teşekkür eden Erdoğan, bugün lüzum ikili gerekse heyetler arası peşinde ise rahat detaylı yaptıkları görüşmelerle Türkiye-Ukrayna arasında kayda değer adımları, atılan imzayla da gerçekleştirdiklerini söyledi.

TİCARET HACMIMIZI 10 MILYAR DOLARA ÇIKARMA HEDEFİMİZ VAR

Cumhurbaşkanı Erdoğan, salgın başlamadan derhal önce şubat ayında Yüksek Düzeyli Stratejik Konseyinin 8. toplantısı vesilesiyle Kiev’i ziyaret ettiğini hatırlatarak, şunları kaydetti:

“Arayı fazla açmadan Sayın Zelenskiy ile tekrar bir araya gelmemiz ilişkilerimizi güçlendirme yönündeki güçlü irademizin bir tezahürüdür. demin imzalanan metinler de bu irademizin o kadar fazla başlıkta maddesel projelerle karoser bulmasını sağlayacaktır. Bugün kıymetli dostum ile önce ikili, bilahare heyetler arası yapılan görüşmelerde ikili ilişkilerimizin gündemindeki konuları etraflıca ele aldık. İş birliğimiz savunma sanayinden eğitim meslek birliğine, turizmden sıhhat sektörüne geniş bir yelpazede iki taraflı yarar temelinde derinleşiyor. Görüşmelerimizde yatırımların artırılmasıyla ekonomik ve ticari iş birliğimizi yeni seviyelere taşıma yönündeki karşılıklı irademizi de teyit ettik. Malum Kiev’i ziyaretimizde de ticaret hacmimizi 10 milyar dolara dahil etmemek gibi bir amaç belirlemiştik. Bu doğrultuda bağımsızlık ticaret anlaşması müzakerelerini çabucak neticelendirmek hususunda Sayın Zelenskiy’i ile hemfikiriz. Turizm alanında küresel salgına rağmen bu sene 500 binden fazla Ukraynalı misafiri ağırlamış olmamız, halklarımız arasındaki yakınlığı ve Ukraynalı misafirlerimizin tehlikesiz turizm girişimimiz kapsamında aldığımız önlemlere olan itimadını açık açık gösteriyor.”

“SALGINLA MÜCADELEDE TÜRKIYE, UKRAYNA HALKININ YANINDADIR”

Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Görüşmelerimizde belirttiğim gibi, salgınla mücadelede Türkiye, Ukrayna halkının yanındadır. İhtiyaç olması halinde daha artı takviye sağlamaya hazırız.” diyerek, konuşmasını şöyle sürdürdü:

“Görüşmelerimizde emniyet alanındaki iş birliğimizi güçlendirme ve suçluların müşterek iadeleri yönünde atılabilecek ilave adımları da ele aldık. Bilhassa FETÖ ve diğer terör örgütleriyle ortak mücadelemizde eş güdümümüzü kuvvetlendirme hususunda mutabıkız. Türkiye Ukrayna’yı bölgemizde kararlılık, emniyet, barışma ve refahın temini için kilit bir ülke olarak görüyor. Bu çerçevede Ukrayna’nın egemenliğini, Kırım dahil toprak bütünlüğünü ve siyasi birliğini defalarca destekledik, destekleyeceğiz. Türkiye Kırım’ın yasa dışı ilhakını tanımamıştır ve tanımayacaktır. Türkiye ile Ukrayna arasındaki tarihi ve insani bağların önemli bir unsuru olan Kırım Tatarı kardeşlerimize Ukrayna makamları ile birlikte desteğimiz devam edecektir.”

Erdoğan, soydaşları için konut inşası projesi ve Kiev’de cami inşası projesi kapsamındaki çalışmaların sürdüğünü aktararak, bugün bu çalışmalarla ilgili son durumu değerlendirdiklerini kaydetti.

İMZALANAN ANLAŞMALAR

Türkiye-Ukrayna hükümetleri arasında Ticari Ve Idareli İşbirliği Komisyonu 12. Dönem Toplantısı anlaşması, Ulusal Savunma Bakanı Hulusi Akar ve Ukrayna Ekonomi, Kalkınma, Ticaret ve Tarım Bakanı Ihor Petrashko aralarında imzalandı.

Türkiye Cumhuriyeti Hükümeti ile Ukrayna Bakanlar Kurulu aralarında askeri çerçeve anlaşması imzaları Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar ve Ukrayna Savunma Bakanı Andrii Taran aralarında imzalandı.

Türkiye Savunma Sanayi Başkanlığı ile Ukrayna Savunma Bakanlığı arasındaki sanayi projeleri kapsamındaki anlaşma ise savunma Sanayi Başkanı İsmail Demir ile Ukrayna Savunma Bakanı Andrii Taran arasında imzalandı.

About admin

Check Also

TERMOMETRE 41 DERECEYİ GÖSTERDİ, ADANALILAR KORONAVİRÜSÜ UNUTUP PARKLARA AKIN ETTİ

TERMOMETRE 41 DERECEYİ GÖSTERDİ, ADANALILAR KORONAVİRÜSÜ UNUTUP PARKLARA AKIN ETTİ

ÇUKUROVA’nın yaz sıcaklarıyla ünlü kenti Adana‘da henüz nisan ayı olmasına rağmen termometreler güneş altında 41 …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir