Cumhurbaşkanı Erdoğan, Rusya Devlet Başkanı Putin ile görüştü

İletişim Başkanlığı’ndan yapılan açıklamaya göre, görüşmede, Türkiye-Rusya ilişkileri ile Dağlık Karabağ ve Suriye ilk önce elde etmek üzere yöresel gelişmeler ele alındı.

DAĞLIK KARABAĞ’DA KALICI ÇÖZÜM ADIMI

Cumhurbaşkanı Erdoğan, görüşmede, Dağlık Karabağ konusunda dün akşam daimi çözüme giden yolda içten bir adım atıldığını belirtti.

KALICI BARIŞ VURGUSU

Türkiye ve Rusya’nın beraber yoğun katkılarda bulunduğu bu manâlı fırsatın heba edilmeden adil ve daimi bir barış ile bölgede istikrarın tesisi için kullanılması gerektiğini ifade eden Cumhurbaşkanı Erdoğan, gelinen noktada en kayda değer hususun Ermenistan’ın ateşkese ve iki taraflı açıklamada belirtilen taahhütlere uyması olduğunu vurguladı.

RUSYA’NIN BARIŞ GÜCÜ

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Türkiye’nin de, Ermenistan işgalinden kurtarılan topraklarında Azerbaycan göre belirlenecek bir mahalde tesis edilecek Ortak Merkez marifetiyle Rusya ile birlikte mütareke için gözlem ve teftiş faaliyetinde bulunacağını, dolayısıyla bu noktada Rus tarafına da önemli bir sorumluluk düştüğünü dile getirdi.

AZERBAYCAN-NAHÇIVAN ARASINDA KORİDOR

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Ermenistan işgali nedeniyle Karabağ’ı terk etmek zorunda kalan Azerbaycanlıların evlerine dönmesinin ve Azerbaycan-Nahçıvan arasında bir hol açılmasının öneminin altını çizdi.

SURİYE KRİZİ

Dağlık Karabağ’ın, bölgesel çatışma ve krizlerin çözümünde Türkiye-Rusya iş birliğinin önemini gösterdiğini belirten Cumhurbaşkanı Erdoğan, aynı iş birliği ruhunun Suriye krizi için de yürütülmesi gerektiğini ve burada da benzer bir mekanizma kurabileceklerini ifade etti.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Rusya Devlet Başkanı Putin ile görüştü

Kaynak: Anadolu Ajansı / Mümin Altaş

About admin

Check Also

Son Dakika! Erdoğan'dan 'Normalleşme hangi illerden başlayacak?' sorusuna yanıt: Pazartesi günü değerlendireceğiz

Son Dakika! Erdoğan’dan ‘Normalleşme hangi illerden başlayacak?’ sorusuna yanıt: Pazartesi günü değerlendireceğiz

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, cuma namazını İstanbul‘da bulunan Üsküdar‘daki Büyük Selimiye Camisi’nde kıldı. Çıkışta gazetecilerin …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir