Cumhurbaşkanı Erdoğan’dan yanan tarihi Vaniköy Camii paylaşımı: En kısa sürede ayağa kaldıracağız

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, sosyal medya hesabı Twitter’dan, İstanbul Çengelköy’de bulunan Vaniköy Camii’nde çıkan yangın ile ilgili paylaşımda bulundu.

“CAMİMİZİ EN KISA SÜREDE AYAĞA KALDIRACAĞIZ”

Erdoğan’ın açıklamaları şu şekilde;

“Bugün İstanbul Boğazı’nın sembollerinden biri olan tarihi Vaniköy Camii’nde çıkan yangın hepimizi içten üzmüştür. Camimizi inşallah en kısa sürede yüzlerce takvim tarihi dokusuna ve aslına uygun bir şekilde her tarafta ayağa kaldırarak gelecek nesillere miras bırakacağız.”

Cumhurbaşkanı Erdoğan'dan yanan tarihi Vaniköy Camii paylaşımı: En kısa sürede ayağa kaldıracağız

“RESTORASYON ÇALIŞMASI EN KISA SÜREDE BAŞLATILACAK”

İstanbul İl Emniyet Müdürlüğünce, itfaiye raporu, çevredeki kamera görüntüleri ve adap tanıklarının bilgileri doğrultusunda yangının çıkış sebebi ve sorumluların tespitine yönelik geniş çaplı soruşturma başlatıldığı ifade edilen açıklamada, şunlar kaydedildi:

“Vakıflar 2. Alan Müdürlüğünce bir vakit önce hazırlanan tarihi Vaniköy Camii’mizin rölöve ve restitüsyon projesi onaylatılarak, restorasyon projesi Koruma Kurulu’na sunulmuş olup, onaylama safhasında bulunmaktadır. Koruma Kurulu izinlerini müteakip, camimizin restorasyon çalışmalarına en kısa sürede başlanacaktır. Kamuoyuna saygıyla duyurulur.”

1665’TE YAPILDI

Üsküdar Kandilli’de Vaniköy Caddesi’ndeki cami, Vani Mehmet Efendi kadar 1665’te yapıldı. Sultan I. Mahmut vaktinde da hünkar mahfili ek edilen caminin tek minaresi ve şerefesi bulunuyor. Cami, dikdörtgen planlı, duvarları kagir ve kırma yapılı bir özelliğe sahip.

About admin

Check Also

Risk haritasında alarm! Aralarında İstanbul'un da olduğu 8 ilimiz için yeni kısıtlamalar yolda

Risk haritasında alarm! Aralarında İstanbul’un da olduğu 8 ilimiz için yeni kısıtlamalar yolda

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca güncel verilere göre oluşturulan Türkiye’de haftalık vaka sayıları ve renk kodu …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir