Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın ekonomi için vurgu yaptığı ‘Acı reçete’ ne kavrama geliyor?

Merkez Bankası Başkanı Murat Uysal’ı görevden alınıp yerine Naci Ağbal’ın ataması, gerisinde Berat Albayrak’ın Hazine ve Maliye Bakanlığı‘ndan istifa etmesi gündeme bomba gibi düştü.

Olayın yankıları sürerken gözlerin çevrildiği Cumhurbaşkanı Erdoğan’dan “Yaşadığımız kritik dönemin ruhuna uygun bir şekilde, gerekiyorsa devlet ve halk olarak fedakarlık yapmaktan, acı da olsa içten reçeteleri uygulamaktan kaçınmayacağız” çıkışı geldi. Erdoğan’ın bu çıkışının arkasından dolar kurunda sert bir düşüş yaşandı.

Peki Erdoğan’ın açıklama ettiği “Acı reçete” çıkışı ne anlama geliyor? Ekonomistlere kadar Türkiye için acı reçete yüksek faiz, ek aidat ve kemer sıkma seslenmek.

İşte uzman isimlerin konuya ilişkin değerlendirmeleri;

İstanbul Data Üniversitesi Öğretim Üyesi Profesör Cem Başlevent: Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın halkın borçlanarak da olsa kesin bir alım gücüne sahip olduğu ve hesaplı büyümeye takviye verdiği düşük faiz ortamını tercih ettiğini biliyoruz. Dolayısıyla ‘acı reçete’ tabiriyle kastettiği, ilk olarak, kredi faizlerinin yükselmesi ve bunun da durgunluğa yol açacak olması… Döviz kurlarının da eski yıllardaki düzeylerine inmeyecek olması, halkın alım gücündeki kaybın devamı anlamına gelecek. Böyle bir ortamda istihdam da çok artı artamayacağı için işsizlik de manâlı bir sorun olmaya devam edecek. Sokaktaki insanı kuvvet günler beklerken, finansal piyasalarda bir toparlanma var. Zira, ekonominin reel durumunun kısmen de olsa kabulünün, bundan sonradan daha akla yatkın adımlar atılacağı anlamına geleceği umuluyor. Bu beklentinin ne derece gerçekleşeceğini vakit gösterecek.

Işık Üniversitesi Öğretim Görevlisi Doç Dr. Âlem Bolgün: Türkiye’nin ekonomik anlamda geldiği koşul herkesin malumu. 7-8 yıldır özellikle ekonomi kötü. Acı reçeteden anlayacağımız 2021 için vergi artışı, ilave vergiler. Mali gevşeme 250 milyara yaklaştı ve eksi bir açıkla yılı tamamlayacak gözüküyor. Bu eski yıllardaki tek seferlik aidat afları, sicil afları, 2B, bedelli askerlik gibi artık yeni yapılacak bir şey kalmadığı için, 2021 yılında vatandaşlar az kazanacak lakin yüksek vergiler ile aleyhinde karşıya kalacak, yaşam pahalılığı artacak. Merkez Bankası’nın toplantısı bekleniyor. Yabancı yatırımcılarda yüksek faiz yapılacağı beklentisi var.

Yalova Üniversitesi İktisat Bölüm Öğretim Üyesi Doç. Dr. Ölümsüz Demirel: Acı reçete politikası kemer sıkma politikası anlamına geliyor. Sıkı para ve maliye politikası uygulamaları gelebilir. Yeni Ekonomi Politikası (YEP)’nın makro hedefleri çöktü, realist bir plan hazırlamak gerekli. Sıkı para politikası kısmında da, faizler yukarı çekilerek düşürülebilir. Enflasyonist beklentileri düzenleyip hedefle uyumlu hale getirebilirsek o zaman uzun vadeli faizler de düşecektir.

Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın ekonomi için vurgu yaptığı 'Acı reçete' ne anlama geliyor?

About admin

Check Also

Türkiye'deki işsiz sayısı yılın ilk çeyreğinde 4 milyon 118 bin kişiye yükseldi

Türkiye’deki işsiz sayısı yılın ilk çeyreğinde 4 milyon 118 bin kişiye yükseldi

Türkiye genelinde 15 ve daha yukarı yaştaki kişilerde mevsim etkisinden arındırılmış işsiz sayısı 2021 yılı …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir