Cumhurbaşkanlığı’ndan ABD’nin yaptırım kararına tepki: Türkiye kararlı adımlarına devam edecek

ABD’nin, Rusya’dan alınan S-400 sistemleri sebebiyle Türkiye’ye bazı yaptırımlar kullanım kararına Ankara’dan tepki yağıyor.

Bu kapsamda Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü İbrahim Kalın, Twitter hesabından yaptığı açıklamada, “Türkiye, savunma sanayi alanındaki hedeflerine gelmek için adımlarını istikrarlı bir şekilde atmaya devam edecek” dedi.

“TÜRKİYE’NİN DİK DURUŞUNU EKTİLEMEZ”

Cumhurbaşkanı Yardımcısı Fuat Oktay da, ABD’nin Türkiye hakkındaki yaptırım kararına ilişkin sosyal ağ hesabından tanımlama yaptı. Oktay, “ABD göre alınan yaptırım kararı, Cumhurbaşkanımız liderliğinde ulusal çıkarlarımız ve savunma sanayimiz için attığımız adımlardaki kararlılığımızı daha da artıracaktır. Türkiye’nin tepede olan duruşunu herhangi bir ülkenin yaptırım kararı etkileyemez. ABD’nin bu kararını kınıyor ve düştüğü bu yanlıştan bir lahza evvel dönmeye gösteri ediyoruz” ifadelerini kullandı.

“YAPTIRIM MÜTTEFİKLİKLE BAĞDAŞMAZ”

TBMM Başkanı Mustafa Şentop ise, “Yaptırım ne müttefiklikle ne de müttefiki tekrar kazanma iradesiyle bağdaşır. Savunma sanayiinde Türkiye’yi kendisine mahkum zanneden bir kavrayış zamanın ardından kalmıştır.” ifadelerini kullandı.

Şentop, Türkiye’nin savunması için icap eden her adımı kararlılıkla atmaya devam edeceklerini vurguladı.

“ŞEREFLI DURUŞ GÖSTERCEĞİZ”

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, ABD’nin Türkiye’ye S-400 yaptırım kararına ilişkin, “Elimizin tersiyle ittik, onurlu duruşu göstereceğiz” dedi.

“TÜRKİYE ÇATIŞMA PEŞİNDE KOŞAN ÜLKE OLMAMIŞTIR”

AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Mahir Ünal da, ABD’nin Türkiye’ye karşın S-400 yaptırım kararına karşı çıktı.

Sosyal medyadan yaptığı açıklamada Ünal, “ABD’nin Türkiye’ye karşısında aldığı tek yanlı yaptırım kararını kınıyor ve reddediyoruz. Türkiye, milletlerarası alanda asla çatışma ardından koşan bir ülke olmamıştır. Ülkemiz diyalog ve diplomasiye olan inancını koruyacak ve milli politikalarından elbette taviz vermeyecektir.” ifadelerini kullandı.

“YAPTIRIMLAR AKIL DIŞI VE VAHİM”

AK Parti Genel Başkanvekili Numan Kurtulmuş ise, ABD’nin Türkiye’ye S-400 yaptırım kararına ilişkin, Twitter’dan yaptığı açıklamada, ABD’nin aldığı tek taraflı yaptırım kararlarının Türkiye-ABD ilişkilerinin geleceği açısından son derece fikir dışı ve korkunç olduğunu belirtti.

Kurtulmuş, şunları kaydetti: “ABD, bu haksız ve yanlış kararları gözden geçirmeli, Türkiye’ye karşı bu ön yargılı yaklaşımlardan vazgeçmelidir. Bu tür haksız ve yanlış kararlar, Türkiye’nin ulusal savunma sanayiindeki yükselişini ve her yerde güçlü ve büyük Türkiye istikametindeki yürüyüşünü durduramayacaktır.”

About admin

Check Also

Kayıtlara 'kaza' geçen olayda 'bacanak' cinayet iddiasıyla tutuklandı

Kayıtlara ‘kaza’ geçen olayda ‘bacanak’ cinayet iddiasıyla tutuklandı

TRABZON’un Tonya ilçesinde 1,5 yıl önce şarampole devrilip evin duvarına çarpan cipte hayatını kaybeden, yapılan otopside …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir