Dağlık Karabağ zaferi sonrası ulusa seslenen Aliyev: Bu uzlaşma bizim şanlı zaferimizdir, onları iti kovar gibi kovduk

Aliyev, ulusa sesleniş konuşması yaparak Azerbaycan ile Ermenistan aralarında bu gece başlayan ateşkesi değerlendirdi. “Bugün Ermenistan ve Azerbaycan arasındaki Dağlık Karabağ sorununa son verildi” diyen Aliyev, üçlü anlaşmanın sorunun çözümü konusunda “son nokta” olacağını belirtti.

Aliyev, anlaşmaya göre askeri operasyonların durduğunu, Azerbaycan ve Ermenistan’ın teftiş ettikleri pozisyonlarda kalacağını belirtti. Ermenistan’ın işgali altındaki Ağdam ilinin 20 Kasım’a kadar geri verileceğini belirten Aliyev, Kelbecer’in 15 Kasım, Laçın’ın ise 1 Aralık’a dek Azerbaycan’a teslim edileceğini duyurdu.

RUS BARIŞ GÜCÜ 5 YIL KALACAK

Aliyev, Dağlık Karabağ’da temas hattında ve Laçın koridorunda Rus uzlaşma gücünden hafif silahlı 1960 asker ile 90 zırhlı personel aracının konuşlanacağını belirterek, Rus barışma gücünün, Ermenistan ordusunun geri çekilmesine ast olarak bölgede yerleşeceğini bildirdi. Rus barışma gücünün burada kalış süresinin 5 yıl olacağını gösteren Aliyev, taraflar 6 ay öncesinden itiraz etmezlerse sürenin 5 yıl otomatik olarak uzatılacağı bilgisini verdi. Aliyev, tarafların ateşkese uymasını gözden geçirmek amacıyla bir mekanizmanın oluşturulacağını, gelecek 3 yılda Dağlık Karabağ’la Ermenistan’ı bağlayan yeni yolun yapılmasının öngörüldüğünü belirtti.

Azerbaycan Cumhurbaşkanı Aliyev: Bu anlaşma bizim şanlı zaferimizdir

ESİR VE KAROSER DEĞİŞİMİ YAPILACAK

Göçmenlerin evlerine döneceğini, esirlerin ve cesetlerin değiştirileceğini açıklayan Aliyev, bölgedeki bütün ekonomik bağlantıların ve ulaştırma bağlantılarının bitmiş kurulacağını, Azerbaycan’ın batı illeri ile Nahçıvan Özerk Cumhuriyeti arasındaki ulaşım koridorunun da açılacağını kaydetti. Aliyev, anlaşmanın tarihi ağırlık taşıdığını vurgulayarak, “Video konferans yöntemiyle üç devlet başkanı birlikte imzalamalıydık. Fakat son anda Ermenistan Başbakanı imtina etti” dedi.

“SIÇAN GİBİ BU ANLAŞMAYI AĞLAYA AĞLAYA İMZALAYACAK”

Aliyev sözlerine şu şekilde devam etti: “Sıçan gibi bu anlaşmayı ağlaya ağlaya imzalayacak. Dersini verdik. Kovduk onları topraklarımızdan. Demiştik, iti kovar gibi kovacağız demiştik ve kovduk onları. İti kovar gibi kovduk. Bu anlaşma Ermenistan’ın askeri yenilgisi anlamına gelmektedir. Paşinyan bu anlaşmayı kameralardan uzakta bir yerde, korkakça imzalayacak. isteyerek imzalamıyor. Demir yumruğumuz sayesinde imzalıyor. Bu uzlaşma bizim şanlı zaferimizdir.” dedi.

“GURUR VE SEVİNÇLE İMZALADIM”

Anlaşmanın imzalanmasında Azerbaycan ordusunun son günlerde elde ettiği askeri başarıların büyük rolü olduğunu gösteren Aliyev, “27 Eylül’den bugüne dek 300 civarında yerleşim biriminin kurtarılması Ermenistan ordusunun belini kırdı. Paşinyan bu anlaşmaya imza atmak zorunda kaldı. Lakin fazla ağırkanlı ve acınacak bir durumda. Ben ise büyük gurur ve neşeyle imzamı attım. Çünkü bu uzlaşma, uzun yıllar süren işgale son veriyor.” ifadelerini kullandı. Aliyev elde edilen başarılar nedeniyle işgalden kurtarılan bölgelerin sakinlerini ve bütün Azerbaycan halkını kutladı. Tüm şehitlerin ve Hocalı kurbanlarının intikamının fazlasıyla alındığını vurgulayan Aliyev, bütün dünyanın Azerbaycan halkının yenilmez ve demir iradeye sahip bir insanlar olduğunu gördüğünü belirtti.

“ERDOĞAN VE PUTİN’İN ÇABALARINI TAKDİR EDİYORUM”

Aliyev, Ermenistan’ın anlaşmayı iyi niyetle değil mecburen imzaladığını, imzalamazlarsa Azerbaycan’ın operasyonlarını sürdüreceğini bildiklerini ifade ederek “Burada yeni kontrol mekanizması uygulanacak. Anlaşmanın 5. maddesinde, tarafların ateşkese uyması denetiminin verimliliğinin artırılması amacıyla barıştırma gücü merkezi oluşturulacağı yazılıyor. Bu merkezde Rus ve Türk askerleri etkinlik gösterecek. Türkiye resmi olarak bu çatışmanın gelecek çözümünde ve ateşkese uyulma işinde rol alacaktır. Kardeşim Recep Tayyip Erdoğan ve Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin’in çabalarını takdir ediyorum. Çünkü onlar bu 45 gün baştan başa sorun uzlaşma aracılığıyla çözülsün diye büyük çaba harcadı. Çatışmaların bitmesinde bu iki lider olumlu rol aldı. Bu aynı zamanda bölgedeki meslek birliği formatını da büyük ölçüde belirliyor. Çünkü Türkiye ve Rusya arasındaki ilişkiler üstteki düzeydedir. Her iki ülke bizim arkadaş ve komşu ülkelerimizdir. ” biçiminde konuştu.

“KİMSE BİZİ O TOPRAKLARDAN ÇIKARAMAZ”

Nahçıvan’a kara ulaşım ağının temin edilmesi konusunun kendisinin ısrarı üstüne anlaşmaya alındığını bildiren Aliyev, “Nahçıvan Özerk Cumhuriyeti’ni Azerbaycan’ın başlıca hissesiyle kara aracılığıyla birleştirme yönünde tarihi adım atıldı.” dedi.

Aliyev, konuşmasını şöyle tamamladı:

“Bu anlaşmada Dağlık Karabağ’ın statüsü konusunda bir sözcük bile yok. Peki nerede Ermenistan’ın talepleri. Dağlık Karabağ’a hür verilsin diyorlardı. Onlara özerklik teklif ettiğimde kabul etmediler. Peki ne oldu Paşinyan? Herhangi bir statü laf konusu yok. Ben Cumhurbaşkanı olduğum sürece de olmayacak. Bu uzlaşma ile büyük siyasi galibiyet elde ettik. Bu siyasi zaferimiz için askeri zaferimiz kayda değer rol oynadı. Ordumuzla kibir duyuyoruz. Bu tarihi anlaşmaya imza attığım için mutluyum. Kendi vatanımıza, Karabağ’ımıza, Karabağ’ın tacı olan Şuşa’ya döndüğümüz için mutluyum. Ebediyyen yaşayacağız bu topraklarda. Bundan sonradan hiç kimse bizi o topraklardan çıkaramaz. Büyük gururla diyoruz ancak Fuzuli bizimdir, Cebrail bizimdir, Zengilan bizimdir, Gubadlı bizimdir, Ağdam bizimdir, Laçın bizimdir, Kelbecer bizimdir, Şuşa bizimdir, Karabağ bizimdir. Karabağ Azerbaycan’dır. Yaşasın Azerbaycan halkı”

Dağlık Karabağ zaferi sonrası ulusa seslenen Aliyev: Bu anlaşma bizim şanlı zaferimizdir, onları iti kovar gibi kovduk

Kaynak: Anadolu Ajansı / Ruslan Rehimov

About admin

Check Also

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca uyarsa da vatandaş dışarı akın etti, İstanbul'da trafik yoğunluğu %76'yı buldu

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca uyarsa da vatandaş dışarı akın etti, İstanbul’da trafik yoğunluğu %76’yı buldu

Normalleşme kapsamında açıklanan koronavirüs risk haritasına göre tüm ülkede cumartesi günleri uygulanan sokağa çıkma kısıtlaması …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir