Depremin dehşetini ortaya çıkaran apartman! Prof. Dr. Oğuz Çelik, ‘bomba kat’a dikkat çekti

İzmir Seferihisar açıklarında 6,6 büyüklüğünde bir deprem meydana geldi. Zelzele İstanbul ve Bursa’da da dahil edinmek üzere Ege ve Marmara bölgesinde hissedildi. Zelzele sonrası ortaya çıkan çarpıcı fotoğraflardan olan bir apartmanın önceki ve sonraki hali fotoğrafını İTÜ öğretim üyesi Prof. Dr. Oğuz Çelik CNN Türk’te yorumladı.

Depremin dehşetini ortaya çıkaran apartman! Prof. Dr. Oğuz Çelik, 'bomba kat'a dikkat çekti

Binanın yıkılmadan önceki hali

“BU TÜR KATLARA ‘BOMBA KAT’ İSMİ VERİLİYOR”

Çelik, yaptığı açıklamada, “Zemin kattaki duvarların olmadığı yerde en ince ayrıntısına kadar pencereler var. Bu bizim yumuşak kat dediğimiz problemi ortaya çıkarıyor. 4-5 katlı binalarda bu çok yapılır. Binanın bu katı bir şekilde duvarların süreksizliği nedeniyle kuvvetsiz hale geliyor. Binanın tartı taşımasına sebep oluyor. Bu cins sistemler güney Avrupa’daki o kadar çok şehirde karşılaşılan sistemlerden birisi. Çok önemli bir düzensizlik durumu ortaya çıkıyor. Bu cins katlara bazıları ‘bomba kat’ ismini veriyor. Çünkü burada bina kapasitesini yitirdiği lahza göçmeye başlıyor. Birçok süre bir sorun binanın yıkılması için sebep oluyor. Binanın içerisindeki taşıyıcı elemanların düzenli olmadığı sonucu ortaya çıkabilir” ifadelerini kullandı.

Depremin dehşetini ortaya çıkaran apartman! Prof. Dr. Oğuz Çelik, 'bomba kat'a dikkat çektiDepremin dehşetini ortaya çıkaran apartman! Prof. Dr. Oğuz Çelik, 'bomba kat'a dikkat çekti

About admin

Check Also

Mogadişu'da bombalı araçla saldırı: 20 ölü

Mogadişu’da bombalı araçla saldırı: 20 ölü

Amin Ambulans Servisi Yöneticisi Dr. Abdulkadir Adan, yaptığı açıklamada, Hamar Jajab ilçesinde “Lul Yemeni” adındaki …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir