Depremin habercisi olduğu söylenen Mavi Dolunay İstanbul’dan görüldü

Normalde 3 yılda bir gerçekleşen Mavi Dolunay, 76 sene sonra birincil defa dünyanın her yerinden görüntülendi. Sene içinde toplamda 12 defa oluşan Dolunay’dan biri olan Mavi Dolunay, İstanbul’da da vatandaşların objektifine yansıdı. Bu nadir doğa olayını görebilen İstanbullular, cep telefonlarıyla video ve fotoğraf çekerek anı ölümsüzleştirdi.

İşte o fotoğraflar:

Depremin habercisi olduğu söylenen Mavi Dolunay İstanbul'dan görüldü Depremin habercisi olduğu söylenen Mavi Dolunay İstanbul'dan görüldü Depremin habercisi olduğu söylenen Mavi Dolunay İstanbul'dan görüldü Depremin habercisi olduğu söylenen Mavi Dolunay İstanbul'dan görüldü

DEPREMLE İLGİSİ VAR MI?

ÖTE TARAFTAN, Mavi Dolunay’ın İzmir’de meydana gelen yıkıcı depremle ilgisi olup olmadığı sorusunu ünlü astrolog Aysun Koç yanıtladı.

Aysun Koç, konuyla ilgili değerlendirmesinde şu ifadeleri kullandı:

“31 Ekim 17:49’da Boğa burcunun 08:38 derecesinde bir Uranüsyen Mavi Dolunay gerçekleşecek. Normalde bir ayda tek dolunay olur. Arada Bir 2 dolunay olur. bu nedenle bu ay olan ikinci dolunaya Mavi Dolunay diyoruz. Türkiye haritasının 12. evinde gerçekleşen dolunay İstanbul için 1. evrede gerçekleşecek.

“16 KASIM’A DEK ZELZELE RİSKİ DEVAM EDİYOR”

Uranüs’le bütün kavuşum halinde gerçekleşeceği için; beklenmeyeni bekle diyor hemen hemen. Uranüs Boğa burcunda ve bu dolunayda başrolde olduğu için deprem zaten en keskin etkisi. İzmir’den daha sonra, 16 Kasım’a kadar deprem riski devam ediyor maalesef. İkinci problemli konu olarak; Mavi Dolunay 12-6 aksında olduğu için, Kovid 19 sebebiyle hastanelerin daha çok dolacağını öngörebiliriz. Hapishanelerle ilgili gelişmeler de olabilir. Üçüncüsü ise; maalesef idareli dengesizliğin devam etmesi. Ülke olarak kuytu düşmanlıklara maruz kalabiliriz.”

MAVİ DOLUNAY NEDİR?

Dünya’da meydana gelen volkanik patlamalar ve orman yangınlarının sebep olduğu toz bulutlarının hareketi nedeniyle mavi ve tonlarında gözüken Dolunay, gökbilimciler tarafından Mavi Ay olarak tanımlanmıştır. Sahiden Ay’ın rengi değişmemekte, ama toz bulutları nedeniyle Ay mavi renkte görülmektedir.

Ankara Üniversitesi Kreiken Rasathanesi, mavi ay ile ilgili şu açıklamaları yaptı:

‘Mavi Ay’ bir tanınma kadar bir takvim yılı (Güneş takvimi) içerisinde gerçekleşen 13. dolunay evresine bahşedilen geleneksel bir isimdir. Ay takvimlerinde, bir takvim ayı benzer evre ile başlar benzer evre ile biter. Ama bizim de jurnal olarak kullandığımız Güneş takvimlerinde bir ay bizim astronomide ‘sinodik dönem’ dediğimiz ve birbirini takip eden benzer iki safha arasında geçen vakit (örneğin iki Dolunay arasındaki vakit) ile tanımlanmaz.

Mavi Ay, ilk olarak 1883 yılında belirgin bir şekilde görüldü ve kayıtlara geçti. ÖTE YANDAN mavi rengine en yakın Mavi Dolunay, 1991 yılında görüntülendi.

About admin

Check Also

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca uyarsa da vatandaş dışarı akın etti, İstanbul'da trafik yoğunluğu %76'yı buldu

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca uyarsa da vatandaş dışarı akın etti, İstanbul’da trafik yoğunluğu %76’yı buldu

Normalleşme kapsamında açıklanan koronavirüs risk haritasına göre tüm ülkede cumartesi günleri uygulanan sokağa çıkma kısıtlaması …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir