Dışişleri Bakanlığı, Avrupa Komisyonu’nun Türkiye raporuna sert tepki gösterdi: Tarafsızlığa leke düşmüştür

Dışişleri Bakanlığı, Avrupa Komisyonu 2020 Türkiye Raporu’nun Doğu Akdeniz, Ege ve Kıbrıs meselelerine ilişkin bölümlerine karşı çıktı.

Bakanlıktan yapılan açıklamada, “Bu şart Komisyonun tarafsızlığına leke düşürmektedir.” ifadelerine yer verildi.

“TÜRKİYE TARTIŞMA SÜRECİ ENGELLENEN DAY BİR ÜLKEDİR”

Yapılan açıklama şu şekilde: “Avrupa Komisyonu bugün 2020 yılı Genişleme Strateji Belgesi ile Türkiye dâhil bütün namzet ve potansiyel aday ülkeler için hazırlanan Ülke Raporlarını açıklamıştır. 2020 yılı Türkiye Raporu bu yıl de AB’nin önyargılı, yapıcılıktan uzak ve çifte standartlı yaklaşımını yansıtmaktadır. Bu raporda da AB yerine getirmediği mesuliyet ve taahhütlerine değinmezken temelsiz argümanlarla ülkemizi eleştirmektedir. Özellikle yönetim sistemimiz, seçimler, temel haklar, bazı adalet kararları ve idari kararlar ile terörle mücadeleye yönelik olarak alınan yasal önlemlerin yanı sıra dış, emniyet ve ekonomi politikalarımıza ilişkin önyargılı, haksız ve orantısız eleştirileri raporun objektiflikten ne değin uzakta olduğunu göstermektedir. Türkiye her şeyden önce, bir takım AB çevrelerince sergilenen sıcacık görüşlü tutumlar nedeniyle tartişma süreci engellenen ve buna karşın bu sürece sahip meydana çıkan bir namzet ülkedir. AB’den uzaklaşmadığı gibi, bazı çevrelerin uzaklaşma çabalarına karşın AB üyelik sürecine bağlıdır. Komisyonun Raporda bunu zinde bir şekilde vurgulaması ve genişleme stratejisinde ve uygulamada aday ülkeler aralarında ‘Batı Balkanlar’ ve Türkiye biçiminde ayrım yapmaması beklenirdi” denildi.

“YANLI VE HUKUK DIŞI BAKIŞ AÇISINI REDDEDİYORUZ”

Açıklamada, raporun Doğu Akdeniz, Ege ve Kıbrıs meselelerine ilişkin bölümleri ayrıntılarıyla Yunan-Rum tezlerine dayandığı aktarıldı. Bakanlık, “Bu durum Komisyonun tarafsızlığına leke düşürmektedir. Ne Kıbrıs sorununun çözümüne ne de Ege ve Doğu Akdeniz’in istikrarına katkı sağlayan bu yanlı ve hukuk dışı görüş açısını reddediyoruz. Bir De Yunan-Rum ikilisinin, AB-Türkiye ilişkilerini bu raddede rehin alabilmesi, Birliği stratejik fikir ve vizyondan uzaklaştırmakta, AB’nin çıkarlarına da hasar vermektedir. Kimsenin hakkında gözü olmayan Türkiye, kendinin ve Kıbrıs Türklerinin haklarını korumaya kararlılıkla devam edecektir” ifadelerine yer verdi.

RAPORDA, TERÖR ÖRGÜTLERİNİN TEHDİTLERİ DİKKATE ALINMADI

Raporda, bilhassa siyasi kriterler ile Adalet ve Temel Haklar faslına ilişkin bölüm Türkiye’nin aleyhinde karşıya olduğu sınamaları ve PKK/PYD/YPG, FETÖ ve DEAŞ gibi terör örgütlerinin tehditlerini dikkate almayan bir yaklaşımla kaleme alındığı bildirilen açıklamada şu ifadelere yerildi:

“Bu bölümde kullanılan dil, Avrupa’daki AB ve Türkiye karşıtı radikal kesimleri mutlu etmekten başka bir amaca hizmet etmemektedir. Türkiye evrensel değerler çerçevesinde, emniyet ile temel haklar, demokrasi ve hukukun üstünlüğü dengesinde hareket etmektedir. Keza, iki taraflı değerler üstüne kurulu bir kuvvet olduğunu bahis eden AB’nin 23. Adalet ve Temel Haklar ile 24. Hak, Serbest ve Güvenlik fasıllarını halen müzakerelere açmamış olması ciddi bir tezat teşkil etmektedir. Türkiye, insani temele dayanan baştan savma göç yönetimi politikasında AB’den övgü yok, külfet paylaşımı ve 18 Mart Mutabakatının bütün taahhütlerini yerine getirmesini beklemektedir. Raporda, Türkiye ekonomisinin Birlik içindeki rekabet baskısı ile piyasa güçleriyle baş edebilme kapasitesinin iyi düzeyde olduğu vurgulanmakla birlikte, ülkemizin izlediği bir takım politikalar işleyen piyasa ekonomisi kriteri açısından eleştirilmektedir. Ülkemiz lüzum ticaret lüzum yatırımlar bakımından AB pazarıyla ileri düzeyde bütünleşmiş olup, AB’de yaşanan idareli sorunlar ve küresel piyasalardaki dalgalanmalardan doğrudan etkilenmektedir. Fakat Türkiye gerekli önlemleri alarak, AB üyesi ülkelerin bile içten etkilendiği bu zor süreci, en düşük hasarla atlatmaya çalışmaktadır. öte yandan AB’nin, Gümrük Birliği’nin güncellemesi müzakerelerini başlatmazken, bu konuyla ilgili alanlarda gerileme olduğunu belirtmesi manidardır.”

“21 FASILDA AHENK DÜZEYİ İYİ”

21 fasılda genel düzen düzeyinin iyi olduğunu, son bir yılda ise 17 fasılda dağıtılmış seviyelerde ilerleme sağlandığı kayıtlı açıklamada, “Raporda belirtilmiş düzen düzeyi, Türkiye’nin katılım sürecinde karşılaştığı siyasi engellere rağmen, AB müktesebatına armoni çalışmalarını sürdürmek konusundaki iradesinin en açık ifadesidir. Samimi arzumuz, AB’nin aday ülke Türkiye’ye bir takım çevrelerin bencil ve kuytu görüşlü çıkarları açısından değil, kıtamızın daha büyük ve iki taraflı çıkarlarıyla, karşılıklı vizyonundan bakması; üyelik perspektifi doğrultusunda Türkiye-AB ilişkilerinin bütün boyutlarıyla geliştirilmesi ve ilerletilmesidir” ifadelerini kullanıldı.

AB RAPORUNDA TEPKİ ÇEKEN İFADELERE YER VERİLDİ

Avrupa Birliği (AB) Komisyonu’nun 2020 Genişleme Paketi zarfında yer alan Türkiye Raporu kamuoyuna açıklandı. Raporda, Türkiye’nin dış politikasının AB öncelikleriyle ters düştüğü, Doğu Akdeniz bölgesindeki gerginliklerin raporlama döneminde arttığı belirtildi.

AB’nin aza ülkelerin bağımsızlık haklarına saygı gösterilmesi ihtiyacını vurguladığı açıklama edilen raporda, gerginliğin düşürülmesine karşın çabaların sürmesi şartıyla fazla bir AB-Türkiye siyasi gündeminin hayata geçirilmesini AB Konseyinin 1 Ekim’de kabul ettiği hatırlatıldı.

Raporda, Libya konusunda “Türkiye, Libya’daki çatışmaya karşın askeri müdahalesini önemli ölçüde artırarak sahadaki durumun tersine dönmesine katkıda bulunmuştur” değerlendirmesi yer alırken Suriye konusunda Türkiye’nin sahadaki askeri gözlem noktalarını muhafaza ettiği ve bölgeye daha pozitif takviye getirdiği belirtildi.

Dışişleri Bakanlığı, Avrupa Komisyonu'nun Türkiye raporuna sert tepki gösterdi: Tarafsızlığa leke düşmüştür

Kaynak: Demirören Haber Ajansı

About admin

Check Also

Türkiye'deki işsiz sayısı yılın ilk çeyreğinde 4 milyon 118 bin kişiye yükseldi

Türkiye’deki işsiz sayısı yılın ilk çeyreğinde 4 milyon 118 bin kişiye yükseldi

Türkiye genelinde 15 ve daha yukarı yaştaki kişilerde mevsim etkisinden arındırılmış işsiz sayısı 2021 yılı …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir