DSİ Genel Müdür Yardımcısı Kasap: Hesaplarımıza kadar İstanbul’un 3 aylık suyu var

Devlet Su İşleri (DSİ) Genel Müdür Yardımcısı Oğuz Kasap, Meclis’te milletvekillerine şu bilgileri verdi;

“MELEN’DEKİ ÇATLAK GİDERİLİYOR”

“Melen Barajı ilk planlama esnasında kil çekirdekli kaya dolgu olarak düşünülmüş aslında, ama o bölgede yerinde kil bulunamamış, kaya da bulunamamış. Dolayısıyla ön yüzü beton çizgili kayaya dönülmüş, onda da birtakım engeller oluşmuş. Biz bunu o vakit görmüş olsaydık, gerekli tedbirler alınırdı. Sağ sahilde biraz sıkıntı var. 3 tane çatlak var. Arkadaki tarafına bir dolgu yaparak bunu neticelendireceğiz. 3 boyutlu analizleri yapıldı, herhangi bir bezginlik görülmedi.

DSİ Genel Müdür Yardımcısı Kasap: Hesaplarımıza göre İstanbul'un 3 aylık suyu varDevlet Su İşleri (DSİ) Genel Müdür Yardımcısı Oğuz Kasap

“BİZİM İÇİN ÖNEMLİ OLAN MELEN VE YAPACAĞIMIZ DİĞER BARAJLAR”

ADETA her on yılda bir bu kuraklık yaşanıyor. Bizim hesaplarımıza tarafından İstanbul‘da 3 ay değin daha su var. Zaten ekim, kasım aylarından itibaren yağışlarla beraber su toplanıyor. Dolayısıyla bundan sonra herhangi bir sorun olacağını düşünmüyoruz. Aralık, ocak, şubat aylarında mutlaka gelen yağışlarla dolduracağız. Lakin bizim için kayda değer olan ilk kez Melen ve ondan daha sonra öteki yapacağımız barajlar. İSKİ Genel Müdürümüzle bir araya geldik, onlar da katkı maddesi verdiler, hangi barajlarda ne yapacağız, ne kadar su toplayacağız, birlikte çalışmaya başladık. Onların da bize vereceği katkılar var şüphesiz. Dolayısıyla el birliğiyle yalnızca Melen’le yetinmeyeceğiz, öteki barajları da peyderpey devreye alacağız. Ama İstanbul için öngördüğümüz, 2024-2025 yıllarından önce Melen’i bitireceğiz.”

DSİ Genel Müdür Yardımcısı Kasap: Hesaplarımıza göre İstanbul'un 3 aylık suyu var

About admin

Check Also

Kısıtlamayı ihlal ederek camide itikaf yapmakta ısrarcı olan Alparslan Kuytul serbest bırakıldı

Kısıtlamayı ihlal ederek camide itikaf yapmakta ısrarcı olan Alparslan Kuytul serbest bırakıldı

3 yıl önce düzenlenen operasyon sonrası Adana 5. Asliye Hukuk Mahkemesi’nin ‘ihtiyati tedbir kararı’ ile …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir