DSÖ, Bakan Koca’nın önerisi kabul etti! 2021 yılı ‘Uluslararası Sağlık Çalışanları Yılı’ duyuru edildi

Dünya Sağlık Örgütü (DSÖ), Afiyet Bakanı Fahrettin Koca‘nın önerisini kabul ederek, 2021 yılını tüm dünyada “Uluslararası Sağlık Çalışanları Yılı” bildiri etti.

Bakan Koca önerisini ilk olarak 14-15 Eylül tarihli DSÖ Avrupa Alan Kurul toplantısında gündeme getirdi. Bakan Koca, 2021 yılının “Sağlık Durumu Çalışanları Yılı” duyuru edilmesi önerisini sunarken, korona virüs salgınının ortaya çıkmasıyla sağlık durumu çalışanlarının daha da büyüyen yüküne uyarı çekmeyi ve tüm afiyet çalışanlarının emeklerinin takdiri ile moral ve motivasyonlarının yükseltilmesini amaçladıklarını vurguladı.

Öneri, 11 Kasım 2020 tarihinde gerçekleştirilen 73. Dünya Sağlık Asamblesi Genel Kurulunda aza ülkelerin tamamının desteğiyle kabul edildi ve 2021 yılı “Uluslararası Sağlık Durumu Çalışanları Yılı” olarak duyuru edildi. Kabul edilen karar tasarısı, Kovid-19 ile mücadelede gerek ülke içindeki başarılı uygulamaları gerekse dünyanın yaşadığı tıbbi araç gereç eksikliği sürecinde uluslararası dayanışmaya verdiği katkı ile ön plana meydana çıkan Türkiye’nin küresel sağlıktaki yön verici ve lider konumunu daha da güçlendirmiş oldu.

“SAĞLIK ÇALIŞANLARINI, İNSANLIK ÖNÜNDE ONURLANDIRMALIYIZ”

Oturuma video konferans yöntemiyle katılan Sağlık Bakanı Dr. Fahrettin Koca konuşmasında şunları kaydetti:

“Sağlık çalışanlarımız, toplumlarımız için, giderek daha artı tartı ve sorumluluk taşıyor. Hizmetler daha geniş kitlelere ulaştıkça tartma artıyor. Bizlere düşen, sıhhat çalışanlarının üzerlerindeki yükü hafifletmek, fedakârlıklarını ise layıkıyla ifade etmektir. Sağlık çalışanlarını, insanlık önünde onurlandırmalıyız. İçinde olduğumuz pandemi döneminde, onların her zaman yapageldikleri, cümbür cemaat için görünür ışık halkası gelmiştir. Bugünkü fotoğraf, bu mesleklerin özünün ifadesidir. Bunu kültürün hafızasına oturtmak için mücadele göstermeliyiz. Sıhhat çalışanlarının Kovid-19 ile mücadele sürecindeki özverilerini göz önüne alarak, 2021 yılının Uluslararası Sağlık Çalışanları Yılı olması önerimizi DSÖ’ye ilettik. Ayrıca Sayın Kluge’nin ayrıca de DSÖ Genel Merkezindeki dostlarımızın desteği ile Aza Ülkeler ve Avrupa Birliği ilk olarak edinmek üzere öteki ortakların da katkılarıyla 2021 yılının Uluslararası Afiyet Çalışanları Yılı olması önerimizin hayata geçmesi için zorunlu adımlar atıldı. Destekleri için herkese teşekkürler. En büyük teşekkürümüz ise sağlık çalışanlarınadır. Türkiye Cumhuriyeti ve şahsım adına, Dünya Sağlık Örgütü ile birlikte sıhhat çalışanlarına adanmasını önerdiğimiz 2021 yılının amacına en uygun olarak geçirilmesi için yükümlülük almaya hazırlanmış olduğumuzu ayrıntıları ile belirtmek isterim.”

DSÖ, Bakan Koca'nın önerisi kabul etti! 2021 yılı 'Uluslararası Sağlık Çalışanları Yılı' ilan edildiDSÖ, Bakan Koca'nın önerisi kabul etti! 2021 yılı 'Uluslararası Sağlık Çalışanları Yılı' ilan edildi

Kaynak: İhlas Haber Ajansı

About admin

Check Also

Risk haritasında alarm! Aralarında İstanbul'un da olduğu 8 ilimiz için yeni kısıtlamalar yolda

Risk haritasında alarm! Aralarında İstanbul’un da olduğu 8 ilimiz için yeni kısıtlamalar yolda

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca güncel verilere göre oluşturulan Türkiye’de haftalık vaka sayıları ve renk kodu …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir