DSÖ, koronavirüs salgınında kış ayları için uyardı: Gelecek birkaç ay engebeli geçecek

Dünya Sağlık Durumu Örgütü (DSÖ) Genel Direktörü Dr. Tedros Adhanom Ghebreyesus, DSÖ’nün İsviçre’nin Cenevre kentinde bulunan merkezinde, video konferans yöntemiyle düzenlediği basın toplantısında, “Bugün 184 ülkenin Kovid-19 Aşıları Küresel Erişim Programı’na (COVAX) katıldığını duyurmaktan memnuniyet duyuyorum” dedi.

Programa en son Ekvador ve Uruguay‘ın katıldığını aktaran Ghebreyesus, COVAX’ın potansiyel Kovid-19 aşısı için en büyük küresel platform olduğunun altını çizdi ve programın amacının etkili ve tehlikesiz bir aşının üretildikten sonra tüm dünyaya eşdeğer şekilde dağıtılması olduğunu belirtti.

“SALGIN ENDİŞE VERİCİ BİR AŞAMAYA GİRDİ”

Ghebreyesus, Kovid-19 salgınının “üzüntü verici bir aşamaya girdiğini” belirterek, “Kuzey yarımküre kışa girerken, bilhassa Avrupa ve Kuzey Amerika‘da vakaların çabuk artmaya başladığını görüyoruz. Kış geldiğinde gelecek birkaç ayın engebeli geçeceğini biliyoruz” diye konuştu.

O Kadar çok ülke liderinin virüsün yayılmasını yavaşlatmak, sıhhat çalışanlarını ve sağlık sistemlerini gözetmek nedeniyle aldığı önlemlerden hoşnutluk duyduğunu açıklayan Ghebreyesus, vaka sayısı arttıkça hastane ve yoğun bakım servislerinde yatak ihtiyacının da arttığını dile getirdi.

“BİZ BÜYÜK VE KÜRESEL BİR AİLEYİZ VE KAZANACAĞIZ”

Ghebreyesus, şöyle konuştu:

“Hemşire ve doktorlar salgının ilk günlerine tarafından, virüse yakalanan hastalara nasıl en iyi şekilde bakacaklarını daha iyi biliyor. Oysa hastane kapasitesine ulaşıldığında ve aşıldığında hem hastalar ayrıca de afiyet çalışanları için fazla güç ve güvenli olmayan bir durum ortaya çıkacak. bu nedenle, bütün hükümetlerin bulaşma zincirlerini kırmaya ve hem hayatları ayrıca de geçimini sağlama kaynaklarını kurtarmaya yardımcı olmak için esas prensiplere odaklanması tartma arz ediyor.”

DSÖ Genel Direktörü, söz konusu temel prensiplerin ise faal vakaların tespit edilmesi, virüsün çok görüldüğü bölgelerde küme araştırması yapılması, tüm vakaların izole edilmesi, temaslıların karantinaya alınması, iyi bir klinik bakım sağlanması, sağlık çalışanlarının desteklenmesi ve korunması olduğunu kaydetti.

“We Are Family” şarkısıyla ünlenen ABDli şarkıcı Kim Sledge’in de katıldığı toplantıda, Ghebreyesus, küresel dayanışma ve ulusal birlik çağrısını yineleyerek, “Biz büyük küresel bir aileyiz ve kazanacağız.” ifadesini kullandı. Sledge ise Kovid-19’a karşı küresel dayanışma ve meslek birliğini cesaretlendirmek için “We Are Family (Biz Aileyiz)” kampanyasına katılmaktan büyük memnuniyet duyduğunu söyledi.

DSÖ, koronavirüs salgınında kış ayları için uyardı: Gelecek birkaç ay zorlu geçecek

Kaynak: Anadolu Ajansı / Bayram Altuğ

About admin

Check Also

Rusya'dan ABD'nin Karadeniz çıkarmasına tepki: Artan askeri hareketlilik endişe verici

Rusya’dan ABD’nin Karadeniz çıkarmasına tepki: Artan askeri hareketlilik endişe verici

Rusya ile Ukrayna arasındaki askeri gerilim tırmanırken, ABD, 2 savaş gemisinin boğazlardan geçişi için Türkiye’ye …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir