DSÖ: Kovid-19 aşısı aralıktan itibaren onaya sunulmaya hazır olabilir

Dünya Sağlık Örgütü (DSÖ), yeni alıcı koronavirüs (Kovid-19) aşısının regülatörlerin onayına sunulmak üzere aralık ayı ya da 2021’in başında hazırlanmış olacağını bildirdi.

DSÖ Genel Direktörü Dr. Tedros Adhanom Ghebreyesus, DSÖ’nün İsviçre‘nin Cenevre kentindeki merkezinde video konferans yöntemiyle DSÖ salgın uzmanlarıyla buluşma düzenledi.

AA muhabirinin, Türkiye, ABD, Rusya, Çin ve İngiltere‘deki aşı çalışmalarındaki son duruma ilişkin sorusunu, DSÖ bilim heyetinden başuzman Dr. Soumya Swaminathan ve DSÖ Genel Direktör Yardımcısı Dr. Mariangela Simao cevapladı.

Dünyadaki aşı çalışmalarını yakından peşine düşüp takip ettiklerini belirten Swaminathan, “Tüm dünyada gerçekleşen klinik deneylerdeki ilerlemeyi görmek sahiden fazla yiğitlik verici. Bildiğiniz gibi hemen klinik deneylerin bazı aşamalarında takriben 40 aşı adayımız var ve bunların 10’u son aşama olan FAZ-3 denemelerinde. Bunlar (son aşamadaki aşılar) bize aşıların keza etkinliği ayrıca de güvenliği açısından data verecek.” dedi.

Dr. Swaminathan, Kovid-19 aşısının regülatörlerin onayına sunulmak üzere aralık ayı ya da 2021’in başında hazır olacağını bildirdi.

Bilim insanı Swaminathan, Kovid-19 için pek fazla adayı olmasının, etkin ve tehlikesiz bir Kovid-19 aşısı bulunma şansını artırdığına dikkati çekti.

DSÖ Genel Direktör Yardımcısı ve İlaçlar ve Afiyet Ürünleri Sorumlusu Dr. Simao ise “Bu aşının, denemenin yapıldığı ülkede, deneye emrindeki tutulduğu ülkede ruhsatlandırılması gerekecek.” dedi.

Simao, DSÖ’nün Kovid-19 aşısı için “ulusal regülatör makamlarla fazla yakın çalıştığını belirterek, AŞAMA-3 denemelerinin doğrusu sona ermesinden sonra yaygın bir aşılama için pek çok adım atılması gerektiğini kaydetti.

Kaynak: Anadolu Ajansı / Bayram Altuğ

About admin

Check Also

Bilim Kurulu Üyesi Prof. Ateş Kara: Çocuklarda aşı için uygulanabilir noktaya gelindi

Bilim Kurulu Üyesi Prof. Ateş Kara: Çocuklarda aşı için uygulanabilir noktaya gelindi

Hacettepe Üniversitesi Tıp Fakültesi Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Öğretim Üyesi ve Bilim Kurulu Üyesi Prof. …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir