DSÖ’den ‘sürü bağışıklığı’ stratejisine sert tepki: Virüsün serbestçe dolaşmasına müsade tahsis etmek ahlak dışıdır

Dünya Sağlık Örgütü (DSÖ) Genel Direktörü Dr. Tedros Adhanom Ghebreyesus, yeni tip koronavirüs (Kovid-19) salgınıyla mücadelede “sürü bağışıklığı” stratejisine ilişkin “bütünüyle anlayamadığımız güvenli olmayan bir virüsün serbestçe dolaşmasına izin devretmek, kolay bir şekilde ahlak dışıdır. Bu bir seçenek değildir.” dedi.

Ghebreyesus’un, DSÖ’nün İsviçre‘nin Cenevre kentinde bulunan merkezinde, video konferans yöntemiyle DSÖ pandemi uzmanlarıyla görüşme düzenledi. Dünya genelinde son 4 gündür vaka sayılarında her gün yeni bir rekorun kırıldığını vurgulayan Ghebreyesus, “Birçok şehir ve ülke, hastaneye yatışlarda ve yoğun bakım doluluk oranlarında yükselme olduğunu bildiriyor” bilgisini paylaştı.

“SÜRÜ BAĞIŞIKLIĞI İNSANLARI VİRÜSTEN KORUMAKLA SAĞLANIR”

Ghebreyesus, son günlerde virüsün yayılmasına müsade vererek, iddiaya göre “sürü bağışıklığına varmak” kavramı hakkında bir takım tartışmalar yaşandığına dikkati çekerek, gerçekten “sürü bağışıklığının” aşılama için kullanılan bir terim olduğunu vurguladı.

“Örneğin, kızamığa karşısında sürü bağışıklığı, nüfusun takriben yüzde 95’inin aşılanmasını gerektirir.” diyen Ghebreyesus, kalan yüzde 5’inin ise kızamığın aşılananlar arasında yayılmamasıyla korunacağına göze çarpan etti. Ghebreyesus, “Diğer bir ifadeyle sürü bağışıklığı, insanları virüse maruz bırakarak değil, virüsten korumakla sağlanır.” uyarısını yaptı.

“BİLİMSEL VE ETİK AÇIDAN SORUNLUDUR”

Salgınla mücadelede “sürü bağışıklığı” stratejisi uygulanması yönündeki görüşlere sert tepki bildiren Ghebreyesus, “Ilk Önce, Kovid-19 bağışıklığı hakkında yeterince bilgiye sahip değiliz. Ahali sağlığı tarihinde hiçbir zaman bir pandemiye cevap verme stratejisi olarak sürü bağışıklığı kullanılmamıştır. Bilimsel ve etik açıdan sorunludur.” dedi.

Kovid-19’a yakalanan böylece fazla insanda birincil haftalarda “bağışıklık tepkisi” oluşacağını aktaran Ghebreyesus, oysa bu tepkinin ne dek dinç ve daimi olduğunu bilmediklerini söyledi.

Ghebreyesus, “Bazı ipuçlarımız var fakat resmin tamamını göremiyoruz. Hem Kovid-19 bulaşmış şahısların, ikinci kere virüsü kaptığına dair bazı örnekler de var. bu nedenle, virüsün kontrolsüz bir şekilde dolaşmasına izin tahsis etmek, yersiz enfeksiyonlara, acı çekmeye ve ölüme izin vermek anlamına kazanç.” uyarısında bulundu.

“VİRÜSÜN SERBESTÇE DOLAŞMASINA İZİN ATAMAK AHLAK DIŞIDIR”

Kovid-19’un yalnızca yaşlıları ve kronik rahatsızlığı olan insanları öldürmediğini, her yaştan kişinin bu virüs nedeniyle hayatını kaybettiğini vurgulayan Ghebreyesus, şunları kaydetti:

“tamamiyle anlayamadığımız tehlikeli bir virüsün serbestçe dolaşmasına izin vermek, basit bir şekilde ahlak dışıdır. Bu bir seçenek değildir. Ancak böylece çok seçeneğimiz var. Ülkelerin bulaşmayı gözden geçirmek ve yaşam kurtarmak için yapabileceği ve yaptığı çoğu şey var. Bu, virüsün serbestçe dolaşmasına izin tahsis etmek ile toplumlarımızı kapatmak arasında bir tercih yok.”

öte yandan İsveç, Hollanda ve İngiltere’de de bir dönem sürü bağışıklığı stratejisi uygulanmıştı.

About admin

Check Also

TERMOMETRE 41 DERECEYİ GÖSTERDİ, ADANALILAR KORONAVİRÜSÜ UNUTUP PARKLARA AKIN ETTİ

TERMOMETRE 41 DERECEYİ GÖSTERDİ, ADANALILAR KORONAVİRÜSÜ UNUTUP PARKLARA AKIN ETTİ

ÇUKUROVA’nın yaz sıcaklarıyla ünlü kenti Adana‘da henüz nisan ayı olmasına rağmen termometreler güneş altında 41 …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir