Dünya Sağlık Örgütü, Türkiye’de de koronavirüs hastalarında kullanılan Remdesivir ilacını askıya aldı

Türkiye’de de kullanılan Remdesivir isimli ilaç hakkında Dünya Sıhhat Örgütü bir yorumlama yaptı. DSÖ, Remdesivir isimli ilacın corona virüs hastalarına bir etkisi görülmediği için bu ilacın verilmemesi gerektiği uyarısında bulundu.

Dünya Afiyet Örgütü’nden yapılan açıklamada, Remdesivir ilacının koronavirüs ile hastaneye yatırılan hastalar için nasihat edilmediği, ne kadar hasta olduklarına bakılmaksızın, hayatta kalmalarına ve solunum ihtiyacına tezgâhtar olduğuna dair hiçbir kanıt bulunmadığı belirtildi.

ASKIYA ALINANLAR BÖLÜMÜNE ALINDI

Ayrıca Dünya Sıhhat Örgütü, Remdesivir’in hastanede yatan Kovid-19 hastalarında kullanımına karşı tatminkarlık listesinden askıya alınanlar bölümüne alındığını açıkladı. Dünya Afiyet örgütü sözcüsü Tarik Jasarevic, “Durdurma işlemi, DSÖ’nün ilacı tedavi için tavsiye etmediği anlamına gelir” ifadelerini kullandı.

YAZ AYLARINDA UMUT OLMUŞTU

Daha önce Remdesivir’in virüsün çoğalması yeteneğini engellediği, keza erken safha Kovid-19 hastalarına hem de daha ileri semptomları olanlara asistan olduğuna dair bir araştırma yayınlanmıştı. Amerikan Gilead ilaç şirketinin ürettiği “Remdesivir” adlı antiviral ilacın Kovid-19 tedavisinde “ivedi durum kullanımına” onay verilmişti.

YENİ ARAŞTIRMA İLACIN BİR ETKİSİ OLMADIĞINI ORTAYA KOYDU

Remdesivir, halihazırda Kovid-19 hastalarını tedavi etme yetkisine sahip iki ilaçtan biri durumunda. Ancak DSÖ önderliğindeki büyük bir egzersiz, ilacın Kovid-19 hastaları için hastanede kalış süresini azaltmadığı ve solunumuna muavin olmadığını ortaya koydu.

Alıştırma, Dünya Sağlık Örgütü’nün Kovid-19 tanısı konmuş 7 bin hastaya dayandırarak dört farklı araştırması sonucu ortaya çıktı. Geçen ay da ABD Ulusal Gıda ve İlaç Dairesi (FDA), British Medical Journal dergisinde yayınlanan araştırmasında daha önce çare için onaylanan Remdesivir ilacının hiçbir etkisi olmadığı belirtmişti.

Geçtiğimiz günlerde ise Dünya Sağlık Durumu Örgütü Genel Direktörü Dr. Tedros Adhanom Ghebreyesus, “Şimdilik, kortikosteroid deksametazon, Kovid-19’u şiddetli geçiren hastalarda etkili olduğu ortaya çıkan tek terapötiktir” demişti. NIAID Direktörü Dr. Anthony Fauci, Nisan ayında Amerikan Gilead ilaç şirketinin ürettiği “Remdesivir” adlı antiviral ilacı alan Kovid-19 hastalarının “plasebo” bölge hastalara kıyasla yüzde 31 daha hızlı iyileştiğini açıklamıştı.

Dünya Sağlık Örgütü, Türkiye'de de koronavirüs hastalarında kullanılan Remdesivir ilacını askıya aldı

About admin

Check Also

Mogadişu'da bombalı araçla saldırı: 20 ölü

Mogadişu’da bombalı araçla saldırı: 20 ölü

Amin Ambulans Servisi Yöneticisi Dr. Abdulkadir Adan, yaptığı açıklamada, Hamar Jajab ilçesinde “Lul Yemeni” adındaki …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir