Dünya Sıhhat Örgütü: 2021’in başında Avrupa’da üçüncü dalgayı bekliyoruz

İlk olarak Aralık 2019’da Çin’in Hubei eyaletine emrindeki Vuhan kentinde ortaya meydana çıkan ve kısa sürede tüm dünyayı etkisi altına bölge koronavirüs salgını nedeniyle dünya genelinde 1 milyon 388 bin birey hayatını kaybederken, 58 bini aşkın insan ölümcül salgına yakalandı. Koronavirüs ile uğraş dahilinde son iki haftadır aşı haberleri gelmeye devam ederken, Dünya Sağlık Durumu Örgütü‘nden uluslararası kamuoyunu endişelendiren bir izah etme geldi.

“HÜKÜMETLER İKİNCİ DALGAYI ENGELLEMEK İÇİN BİR ŞEY YAPMIYOR”

Dünya Afiyet Örgütü’nün üstteki seviye isimlerinden olan David Nabarro, İsviçre‘nin çok okunan gazetelerinden Solothurner Zeitung’a konuştu. Nabarro, yaz döneminde hükümetlerin gerekli önlemleri almadığını ve ikinci koronavirüs dalgasını alikoymak için bir şey yapmadıklarını söyledi.

“2021’İN BAŞINDA ÜÇÜNCÜ DALGAYI GÖREBİLİRİZ”

2017 yılında DSÖ’nün genel sekreteri elde etmek için uğraş eden lakin bu pozisyonu elde edemeyen Nabarro, “Hükümetler birinci dalganın arkasında yaz aylarında altyapısal ihtiyaçları onarmak için zorunlu hamleleri yapmadılar. Hemen ikinci dalgayı yaşıyoruz. Eğer hükümetler gerekli düzenlemeleri ve iyileştirmeleri yapıp tedbir almazlarsa 2021’in başında üçüncü dalgayı göreceğiz. İsviçre’de olgu ve ölüm oranı çok önemli seviyeye ulaşabilir” ifadesini kullandı.

AVRUPA’DA SON DURUM

Özellikle yaz döneminin peşinde Avrupa ilk önce elde etmek üzere çoğu ülkede olgu ve vefat sayısı çabucak artış göstermişti. Cumartesi açıklanan verilerle birlikte Almanya ve Fransa’da vaka sayısı 33.000 artmış, İsviçre ve Avusturya’da binlerce günlük olgu sayısı açıklanmıştı. Türkiye‘de de dün açıklanan verilere kadar salgının başladığı günden beri en yüksek jurnal olgu sayısına ulaşıldı. Dün açıklanan resmi verilere tarafından Türkiye’de 5.532 insanda korona virüsü vakası saptandı.

“ASYA ÜLKELERİNİN ÇABALARINI TAKDİR EDİYORUM”

Nabarro Güney Kore gibi Asya ülkelerinin çabalarını takdir ettiklerini söylerken, “Güney Kore’de halk müziği koronavirüsle mücadelede fazla etkili. Virüsle uğraş için davranışlarını değiştiriyorlar. Sosyal mesafeye özen gösteriyorlar, maske takıyorlar, hastalandıklarında kendilerini karantinaya alıyorlar. Ellerini ve zeminleri temizliyorlar” ifadesini kullandı. Nabarro, Asya ülkelerinin koronavirüs yasaklanmış ve önlemlerini erken bir şekilde gevşetmediğini de söyledi. Nabarro, “Olgu sayısının düşmesini ve o seviyede kalmasını beklemelisiniz. Avrupa’nın hamlesi erkendi” dedi.

TÜRKİYE’DE ARTIŞ SÜRÜYOR

Türkiye’de günlük olgu sayılarında çoğalma sürüyor. Sıhhat Bakanlığı’nın verilerine kadar; 21 Kasım günü 5 bin 532 yeni hasta tespit edildi, toplam hasta sayısı 440 bin 805’e çıktı. 135 kişinin hayatını kaybetmesiyle toplam ölüm sayısı 12 bin 219’a çıktı. Günlük hasta sayısı, 11 Nisan’da görülen 5138 vakayı geçerek rekor kırdı.

Son 24 saatte tedavisi tamamlanan 3233 hastanın daha taburcu olmasıyla toplam iyileşen hasta sayısı 370 bin 825’e yükseldi. Toplam deneme sayısı 17 milyon 90 bin 101, ağır hasta sayısı ise 4121 yükseldi. Hastalarda zatürre oranı da yüzde 3,8 oldu.

ÖNCEKİ GÜN 5 BİN 103 HASTA TESPİT EDİLMİŞTİ

Sağlık Bakanlığı’nın verilerine tarafından önceki gün 5 bin 103 hasta saptama edilmiş, 141 birey yaşamını yitirmiş ve 3 bin 19 kişi sağlığına kavuşmuştu.

Dünya Sağlık Örgütü: 2021'in başında Avrupa'da üçüncü dalgayı bekliyoruz

About admin

Check Also

Bilim Kurulu Üyesi Prof. Ateş Kara: Çocuklarda aşı için uygulanabilir noktaya gelindi

Bilim Kurulu Üyesi Prof. Ateş Kara: Çocuklarda aşı için uygulanabilir noktaya gelindi

Hacettepe Üniversitesi Tıp Fakültesi Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Öğretim Üyesi ve Bilim Kurulu Üyesi Prof. …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir