Dünya Sıhhat Örgütü: Aşı çalışmalarındaki olumlu haberlerle tünelin ucundaki ışık görüldü

DSÖ Genel Direktörü Dr. Tedros Adhanom Ghebreyesus, örgütün İsviçre‘nin Cenevre kentindeki merkezinde video konferans yöntemiyle haftalık basın toplantılarının ilkini düzenledi.

Kovid-19 aşı çalışmalarından gelen olumlu haberlerden duyduğu memnuniyeti dile getiren Ghebreyesus, aşıların geliştirilmesinde gösterilen hızın, bunların adaletli şekilde dağıtılması hususunda da gösterilmesi gerektiği uyarısında bulundu.

“AŞILARIN SALGINI SONA ERDİRECEĞİNE DAİR REEL BİR UMUT VAR”

Ghebreyesus, tarihte şimdiye dek herhangi bir salgına aleyhinde bu değin seri aşı geliştirilmediğini vurgulayarak, “Aşı denemelerinden gelen son olumlu haberlerle, bu uzun ve karanlık kanalın (tünelin) sonundaki ışık daha da parlaklaşıyor. derhal, sınanmış ve deneme edilmiş öteki halk sağlığı önlemleriyle aşıların salgını sona erdirmeye muavin olacağına dair gerçek bir umut var.” değerlendirmesinde bulundu.

Bilim insanlarının aşı geliştirme konusunda yeni bir standarda ulaştığını aktaran Ghebreyesus, “Uluslararası toplum da derhal (aşı için) yeni erişim standardı tahsis etmek zorunda.” dedi.

“ASTRAZENECA AŞISI İÇİN BEKLEMEMİZ GEREKİYOR”

Aşı çalışmalarına ilişkin soruyu cevaplayan DSÖ bilim heyetinden başuzman Dr. Soumya Swaminathan, Oxford Üniversitesinin İngiliz-İsveç hap firması AstraZeneca meslek birliğinde geliştirdiği Kovid-19 aşı adayı için ihtiyatlı konuştu.

Söz konusu aşının tek doz uygulanması halinde yüzde 70, önce yarım doz, arkasından bütün doz uygulanması halinde ise yüzde 90 seviyesinde etkin olduğu açıklamalarından haberdar olduğunu belirten Swaminathan, “(Bu aşının) Ayrıca etkinlik hem de emniyet sonuçlarını görmek için beklememiz gerektiğini düşünüyorum.” ifadelerini kullandı.

Swaminathan, AstraZeneca aşısının derhal diğer birçok ülkede 60 bin kişide denendiğini anımsatarak, “daha bilinçli karar almaları” için gelecek deneme sonuçlarını ummak zorunda olduklarını kaydetti.

Dünya Sağlık Örgütü: Aşı çalışmalarındaki olumlu haberlerle tünelin ucundaki ışık görüldü

Kaynak: Anadolu Ajansı / Bayram Altuğ

About admin

Check Also

TERMOMETRE 41 DERECEYİ GÖSTERDİ, ADANALILAR KORONAVİRÜSÜ UNUTUP PARKLARA AKIN ETTİ

TERMOMETRE 41 DERECEYİ GÖSTERDİ, ADANALILAR KORONAVİRÜSÜ UNUTUP PARKLARA AKIN ETTİ

ÇUKUROVA’nın yaz sıcaklarıyla ünlü kenti Adana‘da henüz nisan ayı olmasına rağmen termometreler güneş altında 41 …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir