Ekrem İmamoğlu’ndan Erdoğan’a Kanal İstanbul yanıtı: Fazla net ifade edeyim oysa; yapılmayacak

İBB ve İzmit Belediyesi’nin hayata geçirdiği ‘Afet Odaklı Sosyal Konut’ projesinin temelinin atılacağı araziyi gezen İmamoğlu burada yaptığı konuşmada Erdoğan’ın, “Kanal İstanbul projesinde sona gelindi. Milletlerarası ihaleye çıkacağız” şeklindeki sözlerine cevap verdi.

Konuşmasında Kanal İstanbul projesine değinen İmamoğlu, “Fazla net ifade edeyim ancak; ‘son’ tanımı doğru. Kanal İstanbul’un sonu gelmiştir. Çünkü, yapılmayacaktır. Vatandaşımızın nezdinde de sonu gelmiştir, dünyanın itibarlı finans kuruluşlarının, itibarlı inşa firmalarının nezdinde de sonu gelmiş bir projedir. Biz, onun proje olarak sonunun gelmesini istiyoruz. Neden? Çünkü; İstanbul’un sonu gelmesin diye, İstanbul’un geleceği kurtulsun diye. Bu yöndeki faaliyetlerimiz devam edecek.

“İSTANBUL, HER AÇIDAN TÜRKİYE‘NİN LOKOMOTİFİ”

Önce şunu bildirmek lüzumlu: İstanbul, her açıdan Türkiye‘nin lokomotifi. İstanbul’da atılacak her adım, fiilen Türkiye’yi etkiliyor. Başka bir boyutu da İstanbul’un, bilhassa Türkiye’nin yakın coğrafyasına çok sıkı bir diyalogla bir ilişki biçiminde olma zorunluluğu var. Hemen Hemen Bolu’dan başlayın ta Edirne’ye dek, bir diğer ucu Balıkesir-Bursa’dan, yani bir nevi Marmara Bölgesi’nin tümünü etkileyen bir kenttir İstanbul. Trafiğiyle, yaşamıyla, enerjisiyle, üretimiyle, her yönüyle… Burada da en sıkı irtibat oluşturduğu illerin başında Kocaeli geliyor.” ifadelerini kullandı.

Bunlar da ilginizi çekebilir

Koronavirüs salgınında en korkunç gün! Vaka ve vefat sayısı bir kez daha rekor kırdıKoronavirüs salgınında en korkunç gün! Olgu ve vefat sayısı bir defa daha rekor kırdıİçişleri Bakanlığı'ndan yeni genelge! Tüm toplu etkinlikler 3 ay süreyle yasaklandıİçişleri Bakanlığı’ndan yeni genelge! Tüm toplu faaliyetler 3 ay süreyle yasaklandıİran, nükleer fizikçi suikastında suçlu ülkeyi buldu! Tehdit dolu intikam yeminiİran, nükleer fizikçi suikastında suçlu ülkeyi buldu! Tehdit dolu intikam yemini

İstanbul ve İzmit’in imal, sanayi ve kentleşme gibi konularda aynı sorunları yaşadığını kaydeden İmamoğlu, “Su politikaları olsun, enerji politikaları olsun, ulaşım politikaları olsun defalarca beraber hareket edebilme kabiliyetini geliştirmeliyiz diye, böyle bir başlıca ilke koyduk ortaya. Burada da en süratli iletişimi Kocaeli ile kurduk. Bu da fiilen bir gereksinim. İzmit de Kocaeli’nin can damarı, kalbi. Gerçekten İzmit de bu büyük şehrin lokomotifi. Bu lokomotifin de gerçekte çok çalışkan, çok hevesli ve yöresini fazla seven bir belediye başkanı var. Bu da bizim için bir kısmet. Dolayısıyla bu sağlıklı diyalog biçimi, hızlıca bizi bu sonuca ulaştırdı” dedi.

“İSTANBUL’UN EN ÖNEMLİ GÜNDEMİ YER SARSINTISI”

İmamoğlu, “Deprem, hepimizin öncelikli gündemi, İstanbul’un en manâlı gündemi. Bu, Kocaeli için de geçerli. Bilhassa burada, yer sarsintisi adına atılacak her adımda, kentsel dönüşümden bu stil sosyal konut üretimine varıncaya değin ve başka konularda da daima iyi iletişimde elde etmek zorunluluğumuz var. Bunu geliştireceğiz. Ve inşallah ayrıca İzmit’i ayrıca İstanbul’u ve yakın coğrafyayı, depremden en düşük etkilenecek sağlam bir yapıya büründürmenin adımlarını hep birlikte atacağız. Bu konuda bakanlıkla da diyaloglarımız sürüyor. Bu, gerçekten siyaset üstü bir mesele; milli bir mesele. Ben, hatta bağımsızlık sorunu gibi de büyütüyorum meseleyi, fakat bu sahiden de o kadar. Tahlil edildiğinde cümbür cemaat, bunu hissedecek. Umarım, Fatma Başkanımızla, İzmit Belediyemizle fazla daha hoş işlere imza atmaya devam edeceğiz.” ifadelerini kullandı.

“KAPIMIZ HER PARTİDEN BELEDİYEYE AÇIK”

Kapılarının her siyasi partiye ait belediyelere açık olduğunu vurgulayan İmamoğlu, “Bizim kapımızı çalan her belediye ile iş ilerletmek, dayanışma içinde olmak ayrıca İstanbul’umuza yakışan ayrıca de bizim yol yürüyüşümüze yakışan bir anlayıştır. Bunu da altını çizelim. Hiç kimseye kapımız kilitli yok, aksine ardına kadar açıktır. Bunu da buradan duyurmuş olalım” diye konuştu.

Ekrem İmamoğlu'ndan Erdoğan'a Kanal İstanbul yanıtı: Çok net ifade edeyim ki; yapılmayacak

About admin

Check Also

Meteoroloji uyardı: Kar yağışı İstanbul'a geri dönüyor

Meteoroloji uyardı: Kar yağışı İstanbul’a geri dönüyor

Meteoroloji hava durumu tahmin raporunda hafta sonu itibarıyla yurdun büyük bir bölümünün yağışlı havanın etkisine …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir