Erdoğan’dan AB Liderler Zirvesi kararı yorumu: Türkiye’ye yaptırım çıkması mümkün değil

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, cuma namazı sonrası gazetecilere açıklama yaptı. Türkiye‘ye yaptırımın da masada olduğu AB Liderler Zirvesi hakkında konuşan Erdoğan, Türkiye’ye karşın negatif bir kararın çıkmasının mümkün olmadığını söyledi.

Cumhurbaşkanı Erdoğan konu hakkında şunları söyledi:

“Bizim olumlu tavırlarımız yaptırım amaçlayan ülkelerin istediklerini yapmasına engel oldu. Sağ olsun AB ülkeleri içerisinde aklı selim olanlar bu adımları nafile çıkardılar. AB’nin dün yapmış olduğu boy, gerçekten birkaç ülkenin beklentilerine bekledikleri cevabı vermedi. Çünkü talepleri haklı değildi.

“ORADAN BİR ŞEY ÇIKMASI OLASI DEĞİL”

Bir toplantı daha yapılacak. Açık ve net anlatmak durumundayız: Oradan da bir şey çıkması muhtemel değil! AB üyesi ülkelerin Türkiye’ye vermeleri gereken bir fazla haklar var, vize serbestisinden gümrük muafiyetine değin. Liderler noktasında da görüşmeler gerçekleştirmek suretiyle temenni ederim ancak bu süreci adil bir şekilde tamamlarız.”

AB ZİRVESİ’NDEN NE KARAR ÇIKTI?

Almanya’nın 6 aylık dönem başkanlığını yaptığı AB Liderler Zirvesi bugün sona erdi. Zirvede özellikle Fransa, Yunanistan ve Güney Kıbrıs Rum Yönetimi’nin Türkiye’ye yönelik yaptırım uygulanmasını istiyordu. Oysa zirveden şu lahza için bir yaptırım kararı çıkmadı. AB Yüksek Temsilcisi Josep Borrell mart ayında gerçekleştirilecek toplantıya dek Türkiye ile ilişkiler hakkında bir rapor hazırlayacak. Keza Yunanistan ve Güney Kıbrıs’ın istediği Türkiye’ye tabanca ambargosu ise NATO kapsamında görüşülecek.

About admin

Check Also

Bilim Kurulu Üyesi Prof. Ateş Kara: Çocuklarda aşı için uygulanabilir noktaya gelindi

Bilim Kurulu Üyesi Prof. Ateş Kara: Çocuklarda aşı için uygulanabilir noktaya gelindi

Hacettepe Üniversitesi Tıp Fakültesi Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Öğretim Üyesi ve Bilim Kurulu Üyesi Prof. …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir