Ermenistan’a cepheyi bakımlı eden Azerbaycan Cumhurbaşkanı Aliyev’den Türk SİHA’larına övgü: Bizi güçlendiriyor

Azerbaycan Cumhurbaşkanı İlham Aliyev, TRT Haber‘de Ermenistan‘ın Azerbaycan’a saldırılarıyla ilgili açıklamalarda bulundu.

Aliyev’in açıklamalarından satır başları:

“Azerbaycan ordusu çoğu yeri işgalden kurtardı. Öz topraklarımızı askerlerimizin gücüyle kurtarıyoruz. 30 yıldır müzakereleri umutla sürdürdük. 30 yıl baştan başa Azerbaycan’a verilen sözler hayata geçmemiştir. Ermenistan bize topraklarımızdan çıkacağız takvimi sunmalı. Biz isteriz ancak bu sorun dostça yollardan çözülsün. Ordumuzun başarılı operasyonu esnasında mütareke isteniyor. Paşinyan özür dilemelidir. Ermenistan Başbakanı Paşinyan, “Karabağ Ermenistan’ın değil” demelidir. Bu savaşa biz başlamadık, biz topraklarımızı savunuyoruz. Tovuz çatışmalarında Ermenistan topraklarına geçmedik.

“MÜZAKERELERDE OLUMLU TAVIR SERGİLEDİK”

Tarihi hak diyor fakat, Dağlık Karabağ Azerbaycan toprağıdır. Biz daima bahis masasında olumlu söylev sergiledik. Ateşkesi temin etmek öyle da kolay yok. Mütareke tek taraflı sağlanmıyor. Şuan şiddetli çatışmalar var. Her iki taraf da direktifler vermelidir. Bu zorlama bir süreçtir. Minsk grubu benzeşen başkanları ve diğer ülkeler sağlarsa ateşkes sağlanabilir. Türkiye kuvvetli bir devlettir. Dünya çapında büyük kapasitesi vardır. Bizim komşumuzdur. Türkiye bu işlerde etkin olmalıdır. Türk kardeşlerime teşekkürlerimi iletiyorum. Ilk Kez Sayın Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan elde etmek şartıyla.

“BİR DEVLET ÖZ TOPRAĞINI FETHEDEBİLİR Mİ?”

Türkiye’nin net tavrı çok önemli. Türkiye ‘biz Azerbaycan’ın yanındayız.’ dedi. Birçok başka aktörlere de bu bir uyarı oldu. Uzlaştırma sürecinde Türkiye olmalıdır. Muharebe defalarca devam etmeyecek. Emrindeki ancak barışma sağlanacak. Bundan Böyle bu bölgede uzun vadeli dirençli uzlaşma sağlanmalı. Fransa kendini ayrı yere koyuyor, biz koymuyoruz. Bizi itham etti, bir devlet öz topraklarını fethedebilir mi?Fransa 93’te oy vermiştir. Kendi oyuna baksın.

“ERDOĞAN’IN AÇIKLAMALARI BİRÇOK ÜLKEYE UYARI OLMUŞTUR”

Bizi en fazla destekleyen, net şekilde Türkiye olmuştur. Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın cesaretli açıklamaları birçok ülkeye uyarıolmuştur. Bütün kürsülerden biz birbirimizi destekliyoruz. Rusya ile bugün çoğu alanlardaki ilişkiler fazla yüksek seviyededir. 2 ülke de bu ülkeye taktik partnerlik ilişkisi açısından yaklaşmaktadır. Rusya bu meseleye ilişkin çok mesuliyetli ve büyük ülke gibi hitabe gösteriyor. Olumlu mesajlar gelmektedir. Herhangi bir tarafı tutmuyor.

“ERMENİSTAN, RUSYA’NIN SÜRECE DAHİL OLMASINI İSTİYOR”

(Ermenistan neden Tovuz’a saldırdı?) Neden onlar Temmuz ayında bu provokasyonu Azerbaycan sınırında yaptılar? Onların hangi hedefleri vardı. Bir hedefi vardı. Ermenistan bizim aracısız kendilerine saldırmamızı istiyor. Biz onların sınırını geçelim diye… Ermenistan Rusya’nın bu sürece dahil olmasını istiyor. amaçları Azerbaycan topraklarını işgal etmek ve petrol boru hattına geçip orayı kontrol altına almaktı. Geçemeyince, geri çekildiler ve destek istediler. Ermenistan’da fazla derin bir kriz yaşanıyor şuanda. Bu kriz neticesinde siyasi ilişkileri bozuldu. Paşinyan, muhalifleri hapse atıyor şuan.”

“MACRON DELİL GÖSTEREMEDİ”

(Ermenistan’ın kara propagandaları) Azerbaycan’a aleyhinde kara propaganda bir saniye durmuyor. Birkaç sebebi var. İlki, Ermeni lobisi bize aleyhinde her zaman harekatta. Bizim üstümüze kir atmak, imajımızı daldırmak çabasındalar. Ermeni lobileri dünyanın birçok ülkesinde var. Bize saldırıyorlar. Olmadık yalanları uyduruyorlar. Bu çatışma döneminde Ermeni lobisi tüm gücünü sevkedip, kara propagandalarını ortaya koyuyor ama bize yapışmıyor. Fransa Cumhurbaşkanı iki kere bizi aradı, ‘delil gösterin’ dedim. ‘İstihbarat malumatı’ var diyor.

“BİZE BALÇIK ATTILAR”

Bizde Karabağ’daki PKK’lılarla ilgili istihbarat var. PKK sınıra getiriliyor. Eğitim ve talimat alıyorlar. Bugün de var. İhtimal koskocoman. Yüzde 100’e ulaşmayan tespitleri ortaya atmıyoruz. Türkiye’nin F-16 uçağı Ermeni uçağını vurdu dediler. Bu kara propaganda üyeleri bunu ortaya attı. Bize balçik attılar, kir vurdular. Sonra yalan olduğu görüldü. Özür dileyin.

“SİHA’LAR SAYESİNDE CAN KAYIPLARI AZALDI”

Türkiye’nin üstteki seviye SİHA’ları bir uçtan bir uca can kayıpları azaldı. Bu SİHA’lar Türkiye’nin potansiyelini gösteriyor, bizi güçlendiriyor. Can kaybımızı önledi. Daha çok insan helak olabilirdi. Bunlar Türkiye halkının potansiyelini gösteriyor. Biz çok mutlu ülkeyiz ama, Türkiye gibi bir müttefikimiz, kardeşimiz var. Türkiye’nin bize gösterdiği manevi destek ve savunma ürünlerinin bizde olması bizi güçlendirir. Türkiye NATO’da ikinci ülkedir. Kimse Türk ordusunun karşısında duramaz. Bunu herkes fark etti. Bizim de kimse karşımızda duramayacak.

“TÜRK NEFRETİ ONLARIN KANINDADIR”

Ermenistan terörist ülke olmasını bir kez daha göstermiştir. Sivilleri vurmak, sivil şehri vurmak kabul edilemez. Gence içinde top, tank yoktur. Neden vuruyorsun? Azerbaycan ve Türk nefreti onların kanındadır”

Ermenistan'a cepheyi dar eden Azerbaycan Cumhurbaşkanı Aliyev'den Türk SİHA'larına övgü: Bizi güçlendiriyor

About admin

Check Also

6 yaşındaki kızının velayetini kaybeden Meral Kaplan gözyaşlarına boğuldu

6 yaşındaki kızının velayetini kaybeden Meral Kaplan gözyaşlarına boğuldu

İstanbul 3. Aile Mahkemesi’nde görülen boşanma davasında Meral Kaplan ve taraf avukatları hazır bulundu. Erhan …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir