Eski binaları yeni gibi gösterip kiracıları aldatıyorlar

İstanbul’da beklenen deprem nedeniyle pek fazla vatandaş daha yeni ve sağlam binalarda yaşamayı seçim ediyor. Bu durumu fırsata çevirmek isteyen bir takım mal sahibi ve emlakçılar, internet üzerinden verilen ilanlarda eski binaların 2000 yılı sonrası yapıldığını yazıyor. Bu durum yalnızca internet ilanı ile sınırlı kalmayıp, DASK raporunda da bina yaşı ile ilgili yanlış bilgiler yer alıyor.

“BİNA YAŞINDA İSPAT ARANMIYOR”

Vatandaşları bu cins sahtekarlıklara karşı uyaran İnşaat Yüksek Mühendisi Mustafa Koçak, “Depremden sonradan insanlarda yeni bina tercihi başladı. Bilhassa 2000 yılı sonrası binalarda oturmak istiyorlar. İnternet duyuru sitelerinde ya da duvar ilanı asılarak yapılan pazarlamalarda beyan üstüne ilerleniyor. Bazı fırsatçılar evin yapılma yılına dair yanlış bilgiler verebiliyor. Bu noktada gerekli araştırmalar yapılmazsa da yeni bina zannedersiniz buradan ev alır ya da kiralarsınız. Bina ne değin eski olursa olsun dışına boya, boya ve sıva ile bir tadilat çalışmasıyla binayı yeni gibi gösterebilirler” dedi.

“YALAN BEYANDAN DOLAYI SİGORTA POLİÇESİNDEN KULLANMAK OLASI OLMAZ”

Yapı yaşının satıcının ya da mülk sahibinin beyanına dayalı olduğunu söyleyen Koçak, “Binanın yaşına internet duyuru sitelerine yazılan bilgilerden öğrenemezsiniz. Orada ilanı verenin beyanı yazılıyor. Yeniden DASK üzerinde yazılan açıklama da bizim için gerçek beyan olmayabilir. Çünkü orada da bir kanıt istenmiyor. Yani 1980 yılında yapılmış bir binayı DASK sigortasını yaparken 2005 yılı gibi işaretleyebilirim. Teknik olarak DASK sigortasında bunu gerçekleştirmek muhtemel fakat herhangi bir zarar durumunda yalan beyandan nedeniyle sigorta poliçesinden adet edinmek muhtemel olmaz” diye konuştu.

“DOĞRU BİLGİ İÇİN BELEDİYEYE BAŞVURMAK GEREKİYOR”

Daire satın alacak veya kiralayacak şahısların binanın hakiki yaşını belediyelerden öğrenebileceğini gösteren Koçak, “Kiracı adayları veya ev alacak kişiler bilhassa mal alacakları yerler hangi belediyeye bağlıysa oranın belediyesine giderek oranın evraklar dosyasına bakabilirler ya da emlak ifade değerine bakabilirler. Bu emlak açıklama değer inşaatın kaç yılında tamamlandığını görebilirler. bununla birlikte varsa binanın inşa ruhsatı, iskanına bakarak ruhsatın kaç yılında alındığını ve binanın yaşını öğrenebilirler” dedi.

“2000’Lİ YILLARDA YAPILDIĞINI ZANNETTİĞİM BİNA 1987 YILINDA YAPILMIŞ”

İstanbul Maltepe’de geçen yıl konut kiralayan öğrenci Meryem Akça da bu fırsatçılar nedeniyle mağdur olanlar arasında. Konut ararken yer sarsıntısı nedeniyle internet ilanında 2000 yılı sonrası evlere bakan Akça, “Emlakçının bize verdiği belgeler arsında ev sahibinin imzasının bulunduğu DASK sigortasında evin 2000-2006 aralarında yapıldığı yazıyordu. Bina sakinlerinin organize etmesiyle binamızda bir tahlil yapıldı. Komşumuz bana binamızın imar belgesini gösterdi. 2000’li yıllarda yapıldığını zannettiğim bina aslında 1987 yılında yapılmıştı. Keza gelen ekiplerin evden aldığı parçalarda deniz kumundan yapılan betonlarla karşılaştık. İçinde deniz kabuğu görünüyordu. Bodrum katta ise ciddi hasarlar gördük. İnceleme yapan ekipler yüksek ihtimalle çürük raporunun çıkacağını söylediler. Bilhassa 6 büyüklüğündeki bir depremde ayakta kalır mı diye sordum, ekip çalışanı ‘hayır’ dedi. Binayı derhal terk ettik. Birkaç saat içinde eşyalarımı toplayıp memleketime döndüm” dedi.

Eski binaları yeni gibi gösterip kiracıları aldatıyorlar

Kaynak: Demirören Haber Ajansı

About admin

Check Also

6 yaşındaki kızının velayetini kaybeden Meral Kaplan gözyaşlarına boğuldu

6 yaşındaki kızının velayetini kaybeden Meral Kaplan gözyaşlarına boğuldu

İstanbul 3. Aile Mahkemesi’nde görülen boşanma davasında Meral Kaplan ve taraf avukatları hazır bulundu. Erhan …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir