Evlerinin yakınındaki sulama kanalı, evlat edinmelerine engel oldu

Pamukova ilçesi Yenice Mahallesi’nde yaşayan bir fabrikada emekçi olarak çalışan Uğur Çiçekdal (37) ile tarlalarda gündelik işlerde çalışan eşi Meryem Çiçekdal (30), tedavi görmelerine rağmen çocuk sahibi olamayınca çareyi evlat edinmede buldu.

TEDBIR ALINMASI İÇİN 3 AY VAKIT VERİLDİ

Çiçekdal çiftinin, Aile Çalışma ve Sosyal Hizmetler İl Müdürlüğü’ne yaptığı dilekçe sonrası evleri ve çevrede analiz yapıldı. Evlat Edinme Komisyonu’nda değerlendirilen başvuru formu, evin önündeki sokağın yanından geçen Devlet Su İşlerine ait sulandırma kanalının çocuk için tehlike olduğu değerlendirilerek, aileye başka bir eve taşınmaları ya da gereken önlemlerin alınması konusunda 3 aylık karar süresi verildi.

Son dakika gündem: Evlerinin yakınındaki sulama kanalı, evlat edinmelerine engel oldu

BELEDİYE VE DSİ YETKİLİLERİ İLE GÖRÜŞTÜLER

Karar sonrası belediye ve DSİ yetkilileri ile görüşen çift, sulandırma kanalının üstünün kapatılamayacağı cevabını aldı. Yapılan görüşmede tel çitin önlem olarak yetkisiz olacağı belirtildi.

“BU KANAL BEN KENDİMİ BİLDİM BİLELİ VAR”

Eşiyle birlikte yaptıkları başvurunun bir lahza önce onaylanması için çabaladıklarını belirten Uğur Çiçekdal, “Çocuğumuz olmadığı için Çocuk Esirgeme Kurumu’na başvurduk. Kanal kesintisiz sorun olarak karşımıza çıktı. 3 ay zaman verdiler. 3 ay içerisinde kimse kapatamaz kanalı. Bu kanal ben kendimi bildim bileli var. Ben büyüklerimden destek ve destek istiyorum. Gereken şeylerin yapılmasını istiyorum” dedi. Bundan Böyle umutlarını kaybetmeye başladıklarını bildiren Meryem Çiçekdal ise, “Biz 9 yıllık evliyiz. Tedavi görmemize rağmen çocuk sahibi olamadık. Bu yıl şubat ayında Çocuk Esirgeme Kurumu’na başvurduk. Gerekli evrakları hazırladıktan sonra sıraya girdik ve evimizi teftişe geldiler.

Son dakika gündem: Evlerinin yakınındaki sulama kanalı, evlat edinmelerine engel oldu

“EVİMİZİN EKSİKLERİNİ GİDERDİK”

Evimin eksikleri vardı. şimdi onları tamamlıyorum. sonra önümüze kanal sunuldu. Bu kanal kapanmadan isteğimin olmayacağını veya diğer bir adrese taşınmam gerektiğini söylediler. Burası benim kendi tapulu arazim. Buradan kalkıp da kiraya gitmek olmuyor. Annem ve kayınvalidem ile birlikte yaşıyorum ve onlara bakmakla da yükümlüyüm.” diye konuştu.

Son dakika gündem: Evlerinin yakınındaki sulama kanalı, evlat edinmelerine engel oldu

”BİZİM BU YAVRUYA FAZLA İHTİYACIMIZ VAR”

Meryem Çiçekdal kanalın kapatılma projesinin uzun vadede olacağını öğrendiğini açıklama ederek, şöyle konuştu: “Herkes anne baba olmayı yargı ediyor ve ben kanal yüzünden sahip olamıyorum. Yurtlarda bir sürü evlat anne baba hasretiyle yanıp tutuşuyor. Bunları ne çocuklardan ne de bizim gibi ailelerin elinden almasınlar. Evimizin eksiklerini tamamlıyoruz fakat dargın olduğumuz için hiçbir şeye elimiz gitmiyor. Hevesimiz firar etmek üzere. Daha yapılacak çok iş var fakat elimiz erip, yüreğimiz kaldırıp yapamıyoruz. “Oğlu Uğur ve gelini Meryem’in başvurusu sonrası bütün hazırlıklarını tamamladıklarını gösteren anne Çiçek Çiçekdal, “Biz bu evladı kendimizden daha üstün görüyoruz. Bizim bu yavruya fazla ihtiyacımız var. Benim gelinim dünya tatlısı bir insan. Bizim hazırlıklarımız hazır. Biz her gün için hazırız bu yavruya” diye konuştu. Aile, Alıştırma ve Sosyal Hizmetler Sakarya İl Müdürlüğü yetkilileri, evlat edindirme konusunda çocuk ve başvuru formu yapan ailenin gizliliği zarfında konuyla ilgili olarak tanımlama yapamayacaklarını belirtirken, aileye 3 aylık düşünme süresi verildiği ve adres değişikliği ile başvurunun tamamlanabileceğini belirtti.

Evlerinin yakınındaki sulama kanalı, evlat edinmelerine engel olduEvlerinin yakınındaki sulama kanalı, evlat edinmelerine engel oldu

Kaynak: Demirören Haber Ajansı / Ramiz Kaan OKTAR

About admin

Check Also

Bilim Kurulu Üyesi Prof. Ateş Kara: Çocuklarda aşı için uygulanabilir noktaya gelindi

Bilim Kurulu Üyesi Prof. Ateş Kara: Çocuklarda aşı için uygulanabilir noktaya gelindi

Hacettepe Üniversitesi Tıp Fakültesi Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Öğretim Üyesi ve Bilim Kurulu Üyesi Prof. …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir