Ezber bozan araştırma: Koronavirüsün belirtileri 6 haftadan artı sürebiliyor

Araştırmayı, Cenevre Üniversitesi (UNIGE), Cenevre Üniversite Hastanesi (HUG) ve Cenevre Kantonu Genel Sağlık Durumu Müdürlüğünden doktor ve epidemiyologlardan oluşan bir ekip gerçekleştirdi.

Araştırma, Kovid-19 testi artı meydana çıkan ama durumu hastaneye yatmayı gerektirmeyen takriben 700 kişi üstünde yapıldı. Araştırmaya katılanların yüzde 33’ünün Kovid-19 teşhisinden takriben 6 hafta sonra bile takâtsizlik, koku veya lezzet kaybı, nefes darlığı şikayetinin olduğu aktarıldı.

“KORONA, ALIŞILMADIK DERECEDE UZUN SÜRELİ BİR HASTALIĞA NEDEN OLMA POTANSİYELİNE SAHİP”

Cenevre Üniversitesinden araştırmaya ilişkin yapılan yazılı açıklamada, Kovid-19’un 2020’nin başlarında ortaya çıkmasından bu yandan, ayrıca doktorlar, hem de virüs bulaşan hastalar açısından semptomlarının çeşitliliği ve süresinin “tahmin edilemez” olduğuna dikkat çekildi.

Açıklamada, “Bilhassa, olağandışı derecede uzun süreli bir hastalığa niçin olma potansiyeline sahip gibi görünüyor.” ifadesi yer aldı.

Cenevre’deki araştırma, yüzde 69’u Kovid-19’un komplikasyonlarına bağlı tehlike faktörleri aşağı olmayan hastalar üstünde yapıldı.

TEŞHİSTEN 6 HAFTA SONRADAN BİRDEN ARTI SEMPTOM GÖRÜLDÜ

Araştırmaya katılan 669 kişinin yaş ortalamasının 43, bunların yüzde 60’ının kadın ve yüzde 25’inin de afiyet uzmanı olduğu bilgisi paylaşıldı.

Teşhisten 6 hafta sonra zeka katılımcıların üçte birinde Kovid-19 ile ilgili bir ya da pat diye pozitif bulgu görüldü.

Bu semptomların başlıcalarını ise bitkinlik (yüzde 14), koku ya da tat kaybı (yüzde 12), solunum yetmezliği (yüzde 9), sürekli öksürük (yüzde 6) ve baş ağrısı (yüzde 3) oluşturdu.

Araştırma ekibinden Dr. Mayssam Nehme, katılımcıların büyük çoğunluğunun, yaşadıkları somut sıkıntılara ilave olarak, bu semptomların “daimi olması ve çare edilemez” endişesini taşıdıklarını kaydetti.

Ezber bozan araştırma: Koronavirüsün belirtileri 6 haftadan fazla sürebiliyor

Kaynak: Anadolu Ajansı

About admin

Check Also

Türkiye'deki işsiz sayısı yılın ilk çeyreğinde 4 milyon 118 bin kişiye yükseldi

Türkiye’deki işsiz sayısı yılın ilk çeyreğinde 4 milyon 118 bin kişiye yükseldi

Türkiye genelinde 15 ve daha yukarı yaştaki kişilerde mevsim etkisinden arındırılmış işsiz sayısı 2021 yılı …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir