Fazla sayıda kedinin kaybolduğu Muğla’da satanist paniği! ‘Ayin için sürekli telefon açıyorlar’

Ege Hayvan Hakları Federasyonu Yönetim Kurulu Başkanı Funda Bayrı Ersoy, 21 Aralık’ın satanistlerin ayin günü olduğunu belirterek, vatandaşlardan sokak kedilerinin sayılarında bir azalma ayrım ettikleri takdirde konuyu emniyete bildirmelerini istedi. Ersoy, “Satanistlerin ilk olarak kedi almak üzere dağıtılmış hayvanların kurban edilip kanlarını içtiklerini biliyoruz. Çünkü kedilerin güçlü varlıklar olduğunu, başka alemlerle ilişkili olduklarını düşünüyorlar. Bu sıralarda kedileri sahiplenmek isteyen fazla birey oluyor. Bizim sahiplendirmek için ilan açtığımız kedilere, söz konusu satanistler ayin için aralıksız telefon açıyor. Biz bu durumu bir şekilde anlıyoruz. Herkesi uyardım. Bu şahısların kedileri toplamalarını önlüyoruz. Çünkü bilhassa temiz kan olması için aşıları işlenmiş, pak hayvanları, yani bizim ilanlarımızı tercih ediyorlar” dedi.

“PETSHOPLARIN TOPTAN ALDIĞI KEDİLER AYİNLERDE KULLANILABİLİR”

Bir evcil hayvan satan işletmenin toplu kedi alım-satımı için açtığı ilanı sosyal ağ üzerinden gördüğünü ve fazla muhabere bulduğunu gösteren Ersoy, “Bir petshopun böyle ilan açması hiç etik değil. Petshoplar sadece ticari olarak baktığı için, toptan aldığı kedileri bu ayinler için yönlendirebilir. Zaten petshoplarda hayvanlara ticari meta olarak bakıldığı için sevgisiz ortamlarda bulunuyorlar. Bu toplu halde alım-satımların satanistler ayiniyle ilgili olabileceği, bizim aklımıza geldi. Bunu çözümlemek da emniyete düşer” diye konuştu.

Ersoy, “Birçok kişinin, 10-15 kedinin birden değil olduğunu söylemesi sinyâl bir nokta. Vatandaşlardan bunları fark ettikleri anda polise haber vermelerini istiyorum. Örneğin ben, balkonda otururken bir adamın kuş sesi gibi ses çıkarttığını ve kedileri kendine çekerek topladığını gördüm. Anında polise haber verdim. Vatandaşlardan bu konuda uyanık olmasını istiyorum” dedi.

VATANDAŞLAR KEDİLERİN AZALDIĞINI SÖYLÜYOR

Marmaris ilçe merkezinde hediyelik eşya dükkanı işleten Nazlı Bilmen, “Ben daha önce dükkanımın önünde yaklaşık 10 kedi beslerken, şu anda 3-4 kedi görüyorum. Kediler aniden ortadan kaybolmaya başladılar. Neden olduğunu anlayamadık ama bir gelen kediyi bir daha görmüyoruz. Burası zaten kedi sever bir bölge. Çoğumuz onlara yemek yemek veriyoruz fakat bundan böyle verdiğimiz yemekler bile sokakta kalıyor. Kedilerin niçin kaybolduğuyla ilgili hiçbir fikrim değil. Ben Armutalan’daki evimde de besliyorum ve orada da kedi sayılarında mükemmel bir düşüş var” dedi.

Vatandaşlardan Sıla Melike Falat ise, son 2 aydır kedileri sokaklarda ölü halde bulduklarını dile getirerek, “Niçin bilmiyorum lakin belirli zehirlemişlerdir. Toplumumuzda bu konuda bir bilinç değil. Biz kedilerin cadde köşelerinde öldüğünü görüyoruz. Özellikle son 2 aydır buna fazla rastlar olduk” dedi. Bir diğer vatandaş Beste Önzehir ise, “Kedilerin sayısında bir azalma olduğunu gözlemliyorum. Buradaki hayvanseverler ellerinden gelenin fazlasını yapıyorlar lakin bir takım millet kedilerden hiç müsamaha almadığı için bir şekilde zehirliyor, bir yerlerini kesiyor. Asıl yolda falan ölen kedileri çok görüyoruz” dedi.

Çok sayıda kedinin kaybolduğu Muğla'da satanist paniği! 'Ayin için sürekli telefon açıyorlar'

TEPKİ GÖSTERİLEN PETSHOP SAHİBİ KONUŞTU

Ersoy’un sosyal medya hesabında yaptığı paylaşımda, “Fazla önemli, herkesin dikkatine. Muğla‘da bir petshop toplu kedi ve köpek alımı için ilan açmış. 21 Aralık’ta satanist ayinleri başlayacağı için kimse bu petshopa kedi ve köpek götürmesin” derken, laf konusu petshop işletmecisi Enver Erkaleli da DHA’ya konuştu. Hakkındaki iddiaları yalanlayan Erkaleli, “Bunlar ayrıca şahsımı keza de işletmemi karalamak namına yapılan iddialar. Ellerinde herhangi bir kanıt yokken kafalarına göre iddialarda bulunuyorlar. Biz yasal bir işletmeyiz. Tüm ruhsatlarımız cilalı. Sosyal medyada yazılan her şey yalandır. Biz hayvanları ödenti karşılığında alıyoruz ücret karşılığında sahiplendiriyoruz. Zaten bunu tüm petshoplar yapıyor. ‘Toplu halde kedi-köpek yavruları alımı yapılır’ dedik evet. Biz bunu neden dedik? Mesela A kişisinin evde kedileri yavrulamış, biz onu gidip aidat karşılığında alıyoruz. Onların genel kontrollerini yaptırıyoruz, çipini taktırıyoruz ve tekrar ödenti karşılığında sahiplendiriyoruz” dedi.

“TÜRKİYE’DE SATANİZM DEĞIL”

Erkaleli, kedi sahiplendirme konusunda kendilerinin arabulucu konumda olduklarını belirterek, “Şayet bu noktada benim girişim tarzım, yaptığım meslek bir takım halk müziği için hatalı olabilir. Ancak bizim yaptığımız iş çok açık ve net. Hepimiz hayvanseveriz, hayvansever olmasak bu şartlar aşağı bu işletmeyi açmazdık. Biz merdiven altı işletmelerin satışları dursun, bilinçli şartlar altında sahiplendirmeler yapılsın diye bu işletmeyi açtık. Biz yavrulara taktığımız çiplerle onların takiplerini yapabiliyoruz ve sokağa atıldıklarında nerede olduklarını saptama edebiliyoruz. Adıma yapılan haksız saldırılara aleyhinde gerekli suç duyurularında bulundum. Bu olayın sonucunda herhangi bir tazminat alırsam, bunu da sokak hayvanlarına bağışlayacağım. Biz dükkanı açtıktan sonra askıda mama projesini başlattık. şimdi çok da güzel gidiyor. Bizim hakkımızda çıkan haberler en ince ayrıntısına kadar asılsızdır. Kediler niçin kaybolur, hiçbir fikrim değil. Fakat Satanizm Türkiye’de görülmeyen bir koşul. ’21 Aralık Satanizm Ayini için kedi topluyorlar, o dükkandan alışveriş yapmayın’ demişler. Türkiye’de satanizm baş belirten bir olay değil. Evet hayvanlara kötü muamelede bulunulduğu oluyor, fakat bunun satanizmden değil bilinçsizlikten kaynaklı olduğunu düşünüyorum” dedi.

Çok sayıda kedinin kaybolduğu Muğla'da satanist paniği! 'Ayin için sürekli telefon açıyorlar'

Kaynak: Demirören Haber Ajansı

About admin

Check Also

Beyaz Saray'a veda eden Melania Trump'ın simsiyah giyinmesi dikkat çekti

Beyaz Saray’a veda eden Melania Trump’ın simsiyah giyinmesi dikkat çekti

Başkanlık seçimlerini Joe Biden‘a karşı kaybeden Donald Trump, bugün ailesi ile birlikte Beyaz Saray‘dan ayrıldı. …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir