Hayatını kaybeden Markar Esayan’ın Türkiye sevgisini gözler önüne seren sözleri baştan gündem oldu

Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü İbrahim Kalın, Twitter hesabından yaptığı paylaşımda, bir süredir kanser tedavisi gören AK Parti İstanbul Milletvekili Markar Esayan’ın hayatını kaybettiğini duyurdu. Markar Esayan’ın vefatının arkasında Türkiye sevgisini gözler önüne seren sözleri bitmiş gündem oldu.

“BENİM YAŞAM HİKAYEM, BU ÜLKENİN SİYASİ MÜCADELESİYLE KESİŞTİ”

Markar Esayan, yıllar önce verdiği bir röportajda şu ifadeleri kullanmıştı:

“Benim hayat hikayem, o kadar çoklarımız gibi bu ülkenin siyasi hayatıyla, siyasi mücadelesiyle kesişti çünkü bu dert, bu dava benim derdim ve davam. Bunu AK Parti başarabildi. Bu yüzden ben 13 yıldır AK Parti hareketini bir partiden ziyade bir halk iradesi ihtilali olarak görüyorum. Bu ihtilal içerisinde kendi kişisel özgürlüğümü, onurumu ve eşitliğimi de görüyorum. bununla birlikte diğer bütün, ayrıca aidiyet anlamında üzerimdeki kimliklerin. Fakat bütün Türkiye toplumlarının bu hareketle özgürleştiğini, o toplumlarının iradesinin bu hareket doğru devir edici bir siyasi mekanizmaya dönüştüğünü görüyorum”

MARKAR ESAYAN KİMDİR?

Markar Esayan, Ermeni asıllı Türk yazan, gazeteci ve siyasetçi.

İlkokulu Bomonti Mıhitaryan, liseyi ise Özel Getronagan Ermeni Erkek Lisesi’nde okudu. 1995 yılında Anadolu Üniversitesi İşletme Fakültesi lisans eğitimini tamamladı. Yüksek lisansını Data Üniversitesi Kültürel İncelemeler bölümünde yaptı. Master tezi “19. Asır Ermeni Realist Edebiyatı’nda Derslik Çatışmaları, Burjuvazinin Doğuşu ve Modernite” başlığını içeren ve alanında bir birincil olan konuyu kapsıyordu. 1997 yılından beri aralıklarla yazdığı Agos Gazetesi’nde 2001 yılından itibaren Hrant Dink’in davetiyle “Gizli Kapı” başlığı aşağı köşe yazıları kaleme almaya başladı. Esayan birçok sivil toplum örgütünde farklı alanlara yönlendirilmiş projelerde çalıştı ve danışmanlık hizmeti verdi.

Hrant Dink’in 19 Ocak 2007 tarihinde elim bir suikasta gitmesiyle Dink sonrası Agos’un yayın hayatına devam edebilmesi namına Etyen Mahçupyan ile birlikte çalıştı. Dink’in birinci ölüm yıldönümünden sonradan Agos’tan ayrıldı. Bir vakit sonra yazılarına da son verdi.2008 yılı baharından itibaren ise, Taraf gazetesinde çalışmaya başladı.”Arada” başlığı aşağıda köşe yazıları yazmayı sürdürdü. 15 Aralık 2012 tarihinde gazete yayınlama yönetmen ve yardımcısının ani ayrılığından itibaren gazetenin geçici yayın yönetmenliğini üstlendi. daha sonra Oral Çalışlar ile birlikte, 25 Nisan 2013 tarihine kadar görevini sürdürdü. Gazete bu dönemde başlayan Çözüm Süreci’nde süreci destekleyen en etkili gazete olarak öne çıktı. Böylece ki Akil İnsanlar heyetine en çok aza veren gazete ünvanına sahip oldu.

2013 yazından itibaren Yeni Şafak ve Daily Sabahleyin gazetelerinde, Serbestiyet ve Turkey Agenda internet sitelerinde köşe yazmaya devam etti.

bununla birlikte edebiyatçı olan yazarın birincil romanı, “Şimdinin Rahat Odası” 2004 İnkılâp Kitap Evi Büyük Ödülü’nü kazandı ve 2005 yılında okuyucuya ulaştı. İkinci ve birincil romanın devamı olan romanı “Rastlama” ise Ekim 2007’de okuruyla buluştu. Üçüncü romanı Jerusalem ise 2011 yılında Timaş yayınevinden çıktı.

Markar Esayan İngilizce ve Ermenice dillerini konuşup yazabilmektedir. Markar Esayan, bir süredir mide kanseri tedavisi görüyordu.

Hayatını kaybeden Markar Esayan'ın Türkiye sevgisini gözler önüne seren sözleri yeniden gündem oldu

About admin

Check Also

6 yaşındaki kızının velayetini kaybeden Meral Kaplan gözyaşlarına boğuldu

6 yaşındaki kızının velayetini kaybeden Meral Kaplan gözyaşlarına boğuldu

İstanbul 3. Aile Mahkemesi’nde görülen boşanma davasında Meral Kaplan ve taraf avukatları hazır bulundu. Erhan …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir