Hollanda Diyanet Vakfı camisine İslamofobik saldırı

Hollanda Diyanet Vakfı’na (HDV) bağlı Ulu Camisi’ne İslamofobik saldırıda bulunuldu.

Ulu Cami Vakıf Yönetim Kurulunun yayımladığı basın bildirisinde, Utrecht kentindeki caminin antre kapısı ve duvarına, dün gece Müslümanlara hakaret içeren yazı yazıldığı ve gamalı haç çizildiği belirtildi.

Saldırıyı bir veya birkaç kişinin yaptığı vurgulanan bildiride, üzüntü duyulduğu, korku dolu sözlerin toplum içerisinde nefret ve üzüntü oluşturduğu, buna rağmen bu tür saldırıların kendilerini yapılan hizmetlerden, birlik ve beraberlikten alıkoymayacağı açıklama edildi.

Camiye yapılan saldırının yanı sıra benzer bölgede, benzer gece iki sinagoga da aynı saldırıda bulunulduğu ve her türlü şiddetin karşı oldukları kaydedildi.

Hollanda’daki cami ziyaretçilerinin güvenliği konusunda ciddi üzüntü duydukları ifade edilen bildiride, şu ifadelere yer verildi:

“Müslümanlara karşı ‘önemli’ nefret edilen şey duyguları barındıran ve daha ciddi saldırılar ve eylemler yapabilecek kişilerin olduğunu dikkate almalıyız. giderken Yargı ve Güvenlik Bakanını camiler çevresinde ekstra güvenlik önlemleri almaya çağırıyoruz. Terörizmin en büyük kurbanı insanlıktır. Herkesi bundan böyle birbirleriyle her zamankinden daha fazla diyaloğa girmeye ve bu zorlama zamanlarda birbirlerine destek olmaya çağırıyoruz.”

Lokal basında meydana çıkan haberlerde ise polisin 44 yaşında bir şüpheliyi gözaltına aldığı ancak 3 saldırıyı da gerçekleştiren kişinin benzer kişi olup olmadığının henüz belirli olmadığı aktarıldı.

Kaynak: Anadolu Ajansı / Abdullah Aşıran

About admin

Check Also

Muharrem İnce, CHP'den partisine 3 milletvekili geçeceği iddialarını yanıtladı: Sadece 3 mü?

Muharrem İnce, CHP’den partisine 3 milletvekili geçeceği iddialarını yanıtladı: Sadece 3 mü?

Memleket hareketi başlatan ve parti kurma çalışmalarını hızlandıran CHP eski Yalova Milletvekili Muharrem İnce, kurmaylarıyla …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir