Hollandalı hacker Trump’ın Twitter şifresini varsayım ederek çözdü

Hollandalı hacker Victor Gevers, ABD Başkanı Donald Trump’ın Twitter hesabının şifresini 5’inci denemesinde içten tahmin ederek hesaba eriştiğini gösteren ekran görüntüsünü paylaştı.

Hollanda’da lokal yayımlanan de Volkskrant’ta bulunan habere kadar, ABD Başkanı Trump’ın 87 milyon takipçisi bulunan Twitter hesabının şifresi, Victor Gevers isimli bir hacker kadar varsayım edilerek ele geçirildi.

Gevers, de Volkskrant’a yaptığı açıklamada, “Amerika’yı tekrar inanılmaz yap” olarak aşina “Make America great again” sloganın kısaltması “maga2020!”yi deneyerek Trump’ın hesabına eriştiğini belirtti.

Haberde, Victor Gevers’in, Donald Trump’ın hesabına erişmeye çalışırken 5’inci denemesinde şifreyi çözdüğü de belirtildi.

Hesapta iki faktörlü kimlik düzeltme özelliğinin aktifleştirilmediği bilgisi de aktarıldı.

Gevers, “4’üncü denemeden sonra hesabın bloke olmasını bekliyordum lakin herhangi bir ek data sorulmadan 5’inci denememde şifreye ulaştım” ifadesini kullandı.

Trump’ın hesabına antre yapıp ekran görüntüsü bölge Victor Gevers, bunları aylık yayınlama yapan Vrij Nederland dergisiyle paylaştı.

Durumun anlaşılması üzerine Amerikan Dar Servisi Gevers’e ulaşarak, Hollandalı hackerdan data aldı.

Ardından ABD’li yetkililerin iki faktörlü kimlik düzeltme özelliğini aktifleştirerek Donald Trump’ın Twitter hesabını daha tehlikesiz ülkü getirdikleri belirtildi.

Habere göre, Trump’a hesabına nasıl eriştiğini anlatan bir e-posta da yollayan Victor Gevers, ABD Başkanı’na daha tehlikesiz bir parola kullanması tavsiyesinde bulundu.

Şirketlerin kendi sistemlerine sızması ve güvenliklerini test etmesi amacıyla anlaştıkları “Ahlaklı Hacker” olarak çalışan Gevers’in daha önce ele geçirdiği bilgiler arasında Çin’in Sincan Uygur Özerk Bölgesi’nde yaşamış 2,7 milyon kişiye ait kimlik bilgilerinin de olduğu kaydedildi.

Trump’ın şifresi daha önce de varsayım edilmişti

Haberde, Trump’ın Twitter şifresinin daha önce de Hollandalı hackerlar kadar ele geçirildiğine yer verildi.

2016 yılında aralarında Victor Gevers’in de olduğu 3 hackerin ele geçirdiği Donald Trump’ın Twitter şifresinin “yourefired” (kovuldun) olduğu hatırlatıldı.

Daha önce ABD Başkanı Barack Obama, Halkçı Başkan Adayı Joe Biden, Amazon’un Üst Yönetici Jeff Bezos, Microsoft’un kurucusu Bill Gates, Tesla’nın Üst Yöneticisi Elon Musk, milyarder iş adamı Michael Bloomberg ve rap şarkıcısı Kanye West gibi isimlerin Twitter hesapları ele geçirilmişti.

Kaynak: Anadolu Ajansı / Selman Aksünger

About admin

Check Also

Sesi duyan arkadaşları yardımına koştu ama yetmedi! Genç polis memuru karakolda kendi silahıyla intihar etti

Sesi duyan arkadaşları yardımına koştu ama yetmedi! Genç polis memuru karakolda kendi silahıyla intihar etti

Olay, Ereğli İlçe Emniyet Müdürlüğü Merkez Karakolu içerisinde yaşandı. İddiaya göre sabah saatlerinde göreve gelen …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir