İçişleri Bakanlığı’ndan yeni koronavirüs genelgesi! 4 gün her tarafında sıkı denetimler yapılacak

İçişleri Bakanlığı tüm valiliklere “Kovid-19 Denetimleri” konulu genelge yolladı. Genelgede koronavirüs salgınıyla uğraş kapsamında içerisinde bulunulan kontrollü sosyal hayat döneminde temizlik, maske ve uzaklık kurallarının yanı sıra bütün meslek kolları ve hayat alanları için belirlenen tedbirlere uyulmasının salgınla mücadelede, galibiyet açısından büyük tartı taşıdığı belirtildi.

4 GÜN DENETİM YAPILACAK

Bugüne değin vali/kaymakamların koordinasyonunda kamuoyunda görünürlüğü yüksek denetimlerin salgınla mücadeleye manâlı katkıları olduğu ifade edilen genelgede 4 gün baştan başa yürütülecek olan denetimlerle ilgili de şu bilgilere yer verildi:

KALABALIK YERLERE YÖNELİK YOĞUN DENETİM YAPILACAK

26­-27­-28­-29 Kasım 2020 tarihlerinde bütün il ve ilçelerde, vali ve kaymakamların koordinasyonunda; ilk olarak pazar yerleri, toplu ulaşım araçları ve alışveriş merkezleri elde etmek üzere vatandaşların topluluk şekilde bulunabildiği yerlere yönelik yoğunlaştırılmış denetimler yapılacak.

Bunlar da ilginizi çekebilir

Vahim tablo! Gerçek vaka sayıları açıklandı, Türkiye dünya sıralamasında zirveye çıktıVahim tablo! Hakiki olgu sayıları açıklandı, Türkiye dünya sıralamasında zirveye çıktıYonca Evcimik'in yeni şarkısının sözleri olay oldu! Tepki üstüne tepki yağdıYonca Evcimik’in yeni şarkısının sözleri olay oldu! Tepki üstüne tepki yağdıİbo Show'da büyük sürpriz! 3. bölümün konuğu olay yaratacakİbo Show’da büyük sürpriz! 3. bölümün konuğu olay yaratacak

TOPLU ULAŞIM ARAÇLARI TEK TEK DURDURULACAK

Toplu ulaşım araçlarına yönelik denetimde toplu ulaşım araçları tek tek denetim edilecek. Bilhassa gezgin kapasite sınırlaması, HES kodu ibrazı, maske takma zorunluluğu ve ulaşım araçlarında gerekli hijyen/temizleme tedbirlerinin alınması hususlarına yük verilecek.

PAZARYERLERİ YÖNETİCİSİ BELİRLENECEK

Her bir pazaryeri için ayrı ayrı olmak üzere pazaryeri yöneticisi ilgili lokal yönetimler tarafından belirlenerek valilik/kaymakamlıklarla ivedi şekilde paylaşılacak. Salgınla mücadeleye yönelik alınması gereken tedbirlerden ve belirlenen kurallara uyulmasından sorumluluk sahibi olacak pazaryeri yöneticilerinin kontrol ekipleriyle iletişimi ve koordinasyonu etkili şekilde sağlanacak.

AVM’LERDE BULUNACAK KİŞİ SAYISI KONTROL EDİLECEK

AVM’lere karşın denetimlerde alışveriş merkezi içerisinde aynı anda bulunabilecek kişi sayısı ve çalışma saatleri kısıtlamalarına uyulması hususlarına önem verilecek. Alışveriş merkezlerinin denetiminde daha önce illere gönderilen genelge zarfında alışveriş merkezi klima ve filtreleme sistemlerinin bakımı ve filtre değişimlerinin uyumlu olarak yapılıp yapılmadığı hususu özellikle denetlenecek.

Vali ve kaymakamlar göre lokal yönetimler, genel kolluk kuvvetleri, millet kurum ve kuruluşları, köy/mahalle muhtarları ile iş odaları arasındaki koordinasyon sağlanarak gerekli planlamalar yapılacak ve gerçekte aksaklığa meydan verilmeyecek.

İçişleri Bakanlığı'ndan yeni koronavirüs genelgesi! 4 gün boyunca sıkı denetimler yapılacak

About admin

Check Also

Bilim Kurulu Üyesi Prof. Ateş Kara: Çocuklarda aşı için uygulanabilir noktaya gelindi

Bilim Kurulu Üyesi Prof. Ateş Kara: Çocuklarda aşı için uygulanabilir noktaya gelindi

Hacettepe Üniversitesi Tıp Fakültesi Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Öğretim Üyesi ve Bilim Kurulu Üyesi Prof. …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir