İçişleri Bakanlığı’nın genelgesinde, sokağa çıkma kısıtlamasından muaf olanlar bir bir sıralandı! İşte o liste

Dün gerçekleşen Kabine toplantısının ardındaki koronavirüsle çaba zarfında alınan yeni önlemler Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan kadar duyuruldu. İçişleri Bakanlığı da gece saatlerinde 81 ilin valiliğine alınan yeni önemlerle ilgili olarak genelge gönderdi. Genelgede, koronavirüs tedbirleri doğrultusunda sokağa çıkma kısıtlamasından muaf sayılacak kişiler de bir bir sıralandı.

HAFTA SONLARI SOKAĞA ÇIKMANIN YASAK OLDUĞU SAAT ARALIKLARI

Bakanlığın yayınladığı genelgeye göre; başlangıçta 21 Kasım Cumartesi günü saat 20:00’den 22 Kasım Pazar günü saat 10:00’a kadar ve 22 Kasım Pazar günü saat 20:00’den 23 Kasım Pazartesi 05:00 saatine kadar sokağa çıkma kısıtlaması uygulanacak.

İşte yasaktan muaf olan kişiler:

GÜVENLİK GÖREVLİLERİ: Özel güvenlikçiler dahil, millet düzeni ve güvenliğinin sağlanmasında görevli olanlar. Özel güvenlik görevlileri dâhil…

YARDIM GÖREVLİLERİ: Ivedi Çağrı Merkezleri, Vefa Sosyal Takviye Birimleri, Kızılay, AFAD’da ve facia dahilinde faaliyet yürütenler, görev alanlar.

MERKEZİ SINAVLARA GİRECEKLER: ÖSYM kadar duyuru edilen ve diğer merkezi sınavlara katılacağını belgeleyenler (bu şahısların yanlarında yer alan eş, kardeş, anne ya da babadan bir refakatçi) ile sınav görevlileri.

CENAZESİ OLANLAR, DEFİN GÖREVLİLERİ: Cenaze defin işlemlerinde görevli olanlar (din görevlileri, hastane ve belediye görevlileri vb.) ile birinci derece yakınlarının cenazelerine katılacak olanlar.

ALTYAPI ARIZA PERSONELİ: Elektrik, su, doğalgaz, telekomünikasyon vb. kesintiye uğramaması gereken iletim ve altyapı sistemlerinin sürdürülmesi ve arızalarının giderilmesinde görevli olanlar.

KARGOCULAR: Mahsul ve/ya da malzemelerin nakliyesinde ya da lojistiğinde (kargo dahil), yurt içi ve yurt dışı nakliyecilik, depolama ve ilgili faaliyetler dahilinde görevli olanlar.

BAKIMEVİ ÇALIŞANLARI: Ihtiyar huzurevi, bakımevi, rehabilitasyon merkezleri, çocuk evleri vb. sosyal koruma/bakım merkezleri çalışanları.

SANAYİ İŞÇİLERİ: Üretim ve imalat tesislerinde çalışanlar.

MEDYA ÇALIŞANLARI: Gazete, radyo ve televizyon çalışanları, gazete basım matbaalarıgörevlileri ve gazete dağıtıcıları.

ÇOBANLAR, ARICILAR: Küçükbaş­-büyükbaş hayvanları otlatanlar, arıcılık faaliyetini yürütenler.

TEKNİK SERVİSLER: Servis hizmeti vermek üzere dışarıda olduklarını belgelemek şartı ile teknik servis çalışanları.

BEKÇİLER: İşyerlerinin kapalı olduğu saatlerde/günlerde sürekli olarak işyerlerini bekleyenler.

HAFTA SONU ÇALIŞACAK BELEDİYE PERSONELİ: Belediyelerin toplu taşıma, temizlik, katı atık, su ve kanalizasyon, ilaçlama, itfaiye ve mezarlık hizmetlerini yürütmek üzere hafta sonu çalışacak personel.

ZORUNLU HEKIM RANDEVUSU OLANLAR: Gerekli sağlık durumu randevusu olanlar (Kızılay’a yapılacak kan ve plazma bağışları dahil).

ŞANTİYEDE ESAS İHTİYAÇLARI KARŞILAYANLAR: Yurt, pansiyon, şantiye vb. toplu yerlerde kalanların gereklilik duyacağı esas ihtiyaçların karşılanmasında görevli olanlar.

İŞ SAĞLIĞI VE GÜVENLİĞİ ÇALIŞANLARI: İş sağlığı ve güvenliği sebebiyle meslek yerlerinden ayrılmaları tehlikeli olan çalışanlar (meslek yeri hekimi vb.),

VETERİNERLER: Baytar hekimler.

OTİZMLİ REFAKATÇİLERİ: Otizm, ağır mental retardasyon, down sendromu gibi Özel Gereksinimi olanlar ile bunların veli/vasi veya refakatçileri.

CADDE HAYVANLARINI BESLEMEKLE GÖREVLİLER: 7486 sayılı genelge dahilinde oluşturulan Hayvan Besleme Grubu Üyeleri ile sokak hayvanlarını besleyecek olanlar.

ÇİFTÇİLER: Nebati ve hayvansal ürünlerin üretimi, sulaması, işlenmesi, ilaçlaması, hasatı, pazarlanması ve nakliyesinde çalışanlar,

EVCİL HAYVAN GEZDİRENLER: İkametinin önü ile sınırlı elde etmek kaydıyla evcil hayvanlarının gerekli ihtiyacını karşılamak üzere dışarı çıkanlar.

KURYELER: Sokağa çıkma kısıtlaması uygulanan saatler içerisinde evlere paket servis hizmetinde görevli olanlar.

DURUŞMA KARARIYLA ÇOCUKLARINI GÖRECEKLER: MAHKEME KARARI çerçevesinde çocukları ile kişisel münasebet tesis edecekler (duruşma kararını ibraz etmeleri şartı ile).

MAÇI OLAN SPORCULAR: Seyircisiz oynanabilecek spor müsabakalarındaki sporcu, yönetici ve diğer görevliler.

BİLETLİ YOLCULAR VE GÖREVLİLER: Şehirlerarası toplu ulaşım araçlarında (uçak, otobüs, tren, gemi vb.) görevli olanlar ile bu toplu ulaşım araçlarıyla yolculuk edeceğini bilet, rezervasyon kodu vb. ibraz ederek belgeleyenler.

METRO, OTOBÜS, DOLMUŞ SÜRÜCÜLERİ: Büyük Kasaba içi toplu ulaşım araçlarının (metrobüs, metro, otobüs, dolmuş, taksi vb.) şoför ve görevlileri.

Ve genelgede belirtilmiş “Açık Olacak İşyeri, İşletme ve Kurumlarda” yönetici, görevli ya da çalışanlar.

İçişleri Bakanlığı'nın genelgesinde, sokağa çıkma kısıtlamasından muaf olanlar tek tek sıralandı! İşte o liste

About admin

Check Also

Mogadişu'da bombalı araçla saldırı: 20 ölü

Mogadişu’da bombalı araçla saldırı: 20 ölü

Amin Ambulans Servisi Yöneticisi Dr. Abdulkadir Adan, yaptığı açıklamada, Hamar Jajab ilçesinde “Lul Yemeni” adındaki …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir