İkinci el satışta son nokta! Ölüm saçan hap ilanlarıyla ilgili Sağlık Bakanlığı harekete geçti

İnternet üzerinden ikinci el eşya satan bir takım internet sitelerinden vatandaşlara yasal olmayan şekilde ambalajı çözülmüş, aralarında kırmızı reçeteli ilaçların da olduğu satışlar yapılıyor. ‘Çocuğuma aldım içirdim tadını beğenmedi’, ‘Kremin yarısını kullandım yarısı duruyor’, ‘Evde fazlalar kullanmıyoruz’ gibi notlarla ilaçların satılması, risk saçtığı gibi tepki de çekti.

TEİS Başkanı Nurten Saydan, konuyu Afiyet Bakanlığı‘na bildirdiklerini açıklama ederek, “İlaç fazla önemli bir üründür. İlacın ikinci eli olmaz. İlaçlar kişiye özel ürünlerdir. İlaç sadece eczanelerde satılır, buna fazla dikkat etsinler. Şaşırma edici görseller var. Merhemin yarısını sıkmış yarısını satışa koymuş. Böyle bir şey olamaz. En fazla bizi şaşırtıcı ise kırmızı reçeteli hap zeka satılıyor. Bunun için Sağlık Durumu Bakanlığımızın ve veri teknolojilerinin bir araya gelip ilaçların isim barkod ve görsellerinin bu nesil sitelere yüklenmesinin engellenmesi gerekir” dedi.

Sağlık Bakanlığı, internette 'ikinci el' ilaç satışına el koydu

“DOZUNDA KULLANILMAZSA ZEHİRDİR”

Sosyal Güvenlik Kurumu’nun (SGK) ödediği ilaçların kişiye özel olduğunu ve bir diğer yerde satılamayacağını kaydeden Saydan, “Bunun kanuni yaptırımı vardır. İlaç internetten satılmayan bir üründür. İlaç eczanelerimizde eczacı kontrolünde satılan bir üründür. İlaç eğer açılıp içinden bir tane alındıysa ve kullanılmadıysa o artık atıktır kimyasal atıktır, yıkım edilmesi gerekiyor. Vatandaşlarımız ilacı bilmiyorlar. Yarım ilacı internete koyacak dek sağlık okuryazarlığından yoksunlar. Bunların çoğu geri ödemede olan ilaçlar ve bunların ücretini SGK ödüyor. SGK ödüyor diye sen bunu ‘bu hap benim, ister içerim ister satarım’ diyemezsin. Bu kanunen yasaktır. İlaç bir kazak değildir, mobilya değildir. İlaç bunların hiçbirine benzemeyen bir üründür ve sadece eczanelerimizde satılır. İlkokuldan itibaren çocuklarımıza ilacın ne olduğu, nereden alınması gerektiği, nasıl kullanılması gerektiğinin ders olarak okutulması lüzumlu. İlaç kimyasal bir maddedir, dozunda kullanılmazsa zehirdir” diye konuştu.

“İLACIN GÜVENLİĞİNDEN BAHSEDEMEYİZ”

Sıhhat Bilimleri Üniversitesi Öğretim Üyesi Farmakoloji Uzmanı Doç. Dr. İsmail Mert Vural ise bunların basit ilaçlar olmadığını, kırmızı reçeteyle satılan ilaçların bile yer aldığını belirterek, bu ilaçların dozlarının ve dilekçe sürelerinin hastaya göre ayarlanarak tedavinin oluşturulması gerektiğini vurguladı. Doç. Dr. Vural, “Sahte bir ilaç olmasa bile hastalar bu ilacın hatalı kullanımına yan, akla yatkın olmayan kullanımına yan, hatalı doz kullanımına yan olarak büyük sıkıntılarla karşılaşabilirler. Bilhassa bu kırmızı reçeteli ilaçlarda zehirlenmelerle de karşılaşabiliriz. İlacın yayılma zinciri bozulduğu vakit bundan böyle o hap güvenli değildir. Bu bölüştürme zinciri bozulduğu süre bundan böyle o ilaç fabrika çıkışlı bir hap olsa bile birçok komplikasyonla tabi etki ile karşılaşabiliriz. İlacın güvenliğinden bahsedemeyiz” dedi.

Sağlık Bakanlığı, internette 'ikinci el' ilaç satışına el koydu

SAĞLIK BAKANLIĞI EL KOYDU

Afiyet Bakanlığı’ndan yapılan açıklamaya tarafından; 2020 yılında internet üzerinden hap satmak ve tanıtımı yapıldığı tespit edilen 2 bin 303 internet sitesi erişime adamakıllı engellenirken, 608 internet sitesi hakkında adli operasyon tesisi amacıyla Cumhuriyet Başsavcılıklarına suç duyurusunda bulunuldu. İlaç satışının saptama edildiği ‘ikinci el’ konseptli internet sitesi, sosyal medya hesabı ve mobil uygulamalar için de zorunlu işlemlerin titizlikle gerçekleştirildiği, hap satışı yapılan hesapların engellenerek, adli işlem tesisi için savcılıklara kabahat duyurusunda bulunulduğu belirtildi. Ayrıca bakanlığın devlete ait sosyal medya hesaplarından eczane dışı ilaç alımının getirdiği risklerin vurgulandığı, bilgilendirici ve uyarıcı paylaşımların uyumlu yapıldığı kaydedildi.

Sağlık Bakanlığı, internette 'ikinci el' ilaç satışına el koydu Sağlık Bakanlığı, internette 'ikinci el' ilaç satışına el koyduİkinci el satışta son nokta! Ölüm saçan ilaç ilanlarıyla ilgili Sağlık Bakanlığı harekete geçti

About admin

Check Also

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca uyarsa da vatandaş dışarı akın etti, İstanbul'da trafik yoğunluğu %76'yı buldu

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca uyarsa da vatandaş dışarı akın etti, İstanbul’da trafik yoğunluğu %76’yı buldu

Normalleşme kapsamında açıklanan koronavirüs risk haritasına göre tüm ülkede cumartesi günleri uygulanan sokağa çıkma kısıtlaması …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir