İlk Pfizer aşısını yaptıran 90 yaşındaki kadın konuştu: Olağanüstü hissediyorum

Dünyada klinik deneyler haricen Pfizer-BioNTech aşısı olan ilk birey olarak kayıtlara geçen 90 yaşındaki Margaret Keenan, birincil dozdan sonradan nasıl hissettiğini anlattı. Keenan, “Harika hissediyorum ve eve gidebileceğim ve ailemle hoş zaman geçirebileceğim için fazla mutluyum” dedi.

Hastaneden taburcu edildikten sonra kendini şahane hissettiğini ifade eden Keenan, aşılanmanın hem kişi olarak kendisi için keza de dünyanın geri kalanı için büyük bir gün olduğunu belirterek, herkese aşı programına kaydetme çağrısı yaptı.

YAŞLI KADININ GÖRNTÜLERİ BÜTÜN DÜNYAYA YAYILMIŞTI

“Her şey koskocoman bir fırtına gibi oldu fakat az önce her şey bütün anlamıyla doymuş değil” diyen 90 yaşındaki bayan, “Inanılmaz hissediyorum. Eve gidebileceğim ve ailemle hoş vakit geçirebileceğim için çok mutluyum” diye konuştu.

Kalp kontrolleri için lokal bir hastanede kısa bir zaman kaldığı sırada aşı olan Keenan’ın fotoğrafları ve görüntüleri bütün dünyaya yayılmıştı.

İNGİLTERE AŞIYA ONAY VEREN İLK ÜLKE OLMUŞTU

Türk bilim insanı Prof. Dr. Uğur Şahin’in kurucu ortağı olduğu Alman biyoteknoloji firması BioNTech’in Amerikan ilaç şirketi Pfizer ile geliştirdiği yeni herif koronavirüs (Kovid-19) aşısı geçen Salı Günü İngiltere’de kullanılmaya başlandı.

Milli Ortak Aşılama ve Bağışıklama Komitesi (JCVI), ülkede toplu Kovid-19 aşılamasına ilişkin “öncelikliler” listesi açıklamıştı. Buna tarafından, aşılamanın öncelikli yapılacağı gruplar, bakımevinde kalanlar ve bakıcıları, 80 yaş üstündekiler ile sağlık durumu çalışanları, 75 yaş üstündekiler, 70 yaş üstündekiler ve klinik olarak savunmasız olanlar, 65 yaş üstündekiler, 16-64 yaş aralarında vefat riskini barındıran hastalıklara sahip olanlar, 60 yaş üstündekiler, 55 yaş üstündekiler ve 50 yaş üstündekiler biçiminde sıralanmıştı.

İlk Pfizer aşısını yaptıran 90 yaşındaki kadın konuştu: Harika hissediyorum

About admin

Check Also

Bilim Kurulu Üyesi Prof. Ateş Kara: Çocuklarda aşı için uygulanabilir noktaya gelindi

Bilim Kurulu Üyesi Prof. Ateş Kara: Çocuklarda aşı için uygulanabilir noktaya gelindi

Hacettepe Üniversitesi Tıp Fakültesi Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Öğretim Üyesi ve Bilim Kurulu Üyesi Prof. …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir