İmamoğlu: Alibeyköy-Cibali tramvay hattı 1 Ocak’ta hizmete giriyor

İBB Başkanı Ekrem İmamoğlu, Eminönü -Alibeyköy Tramvay Hattı test sürüşüne katıldı. Test sürüşünde hattın 1 Ocak‘ta açılmasını planladıklarını söyleyen İmamoğlu, “Bu hatların oldukları noktada hem İETT taşımacılığının rahatlayacağını, hem D-100 üzerindeki araç trafiğinin bilhassa rahatlayacağını öngörebiliyorum. Çok yardımsever bir hat olacak” dedi.

İstanbul Büyükşehir Belediye(İBB) Başkanı Ekrem İmamoğlu, Eminönü-Alibeyköy Tramvay hattının deneme sürüşüne katıldı. İmamoğlu ve Eminönü-Alibeyköy hattını yapan yüklenici firma yetkilileri, başlangıçta Alibeyköy Durağı’ndaki tramvay hattının kontrol merkezini ziyaret etti. Işyeri yetkilileri İBB Başkanı İmamoğlu’na denetim merkezinde tramvay hattı hakkında bilgi verdi. Gerisinde Ekrem İmamoğlu tramvay hattının test sürüşüne bulunma için tramvaya bindi. Raylı Sistemler Daire Başkanı Pelin Alpkökin ve Metro A.Ş. Genel Müdürü Serbest Soy’dan bilgiler alan İmamoğlu’na, Eyüpsultan Belediye Başkanı Deniz Köken de eşlik etti.

“YENİ YILA BU HATTIMIZLA GİRMİŞ OLACAĞIZ”

İmamoğlu tramvayda gazetecilere tramvay hattı ile ilgili açıklamalarda bulundu. İBB Başkanı Ekrem İmamoğlu açıklamasında, “İnşallah hat 1 Ocak’ta açılacak. Yeni yıla bu hattımızla girmiş olacağız. Sıkı bir emek var. Tarihi bir hatta burası hizmet verecek. Balat’ı, Cibaliye’yi, Ayvansaray’ı, Eminönü’nü, Sirkeci’yi, Eyüpsultan’ı içine bölge bir hat. Alibeyköy’e kadar sıkı bir hat. Zemin sorunları yaşandı onları çözdük. Sıkı bir çalışmayla 1 Ocak’a yetişiyor” İfadelerini kullandı.

“KEZA İETT, HEM D-100’DEKİ ARAÇ TRAFİĞİNİN RAHATLAYACAĞINI ÖNGEREBİLİYORUM”Ekrem İmamoğlu, “1 Ocak’ta hizmete girmesi planlanan hattın İstanbul trafiğine etkisinden bahseden İmamoğlu, “Mahmutbey-Mecidiyeköy metro hattıyla buluşuyor. Metrobüs hattıyla buluşuyor. Yenikapı-Taksim metro hattıyla buluşuyor. Entegre bir işlevi de var. Sadece Mahmutbey-Mecidiyeköy hattını açtığımızda bile metrobüs yoğunluğunda günde 50 bin azalma yaşadık. Bu tür hatlar yoğunlaştıkça ve insanlarımız buna alıştıkça, birazcık vakit alabiliyor bu alışma dönemi 6 ay ile 1 yıla kadar uzayabiliyor. Bu hatların oldukları noktada hem İETT taşımacılığının rahatlayacağını ayrıca D-100 üzerindeki vasıta trafiğinin özellikle rahatlayacağını öngörebiliyorum. Fazla faydalı bir hat olacak. Tarihi ve turistik açıdan da desteği fazla yüksek bir hat. Eminönü’nden Alibeyköy’e kadar Haliç her tarafında 4 parçada peyzaj yarışma projesi bitirdik. Şuan başvuru projeleri sona ermek üzere. 2021’de buradaki peyzaj çalışmalarını da bitireceğiz” dedi.

– İstanbulİmamoğlu: Alibeyköy-Cibali tramvay hattı 1 Ocak'ta hizmete giriyorİmamoğlu: Alibeyköy-Cibali tramvay hattı 1 Ocak'ta hizmete giriyorİmamoğlu: Alibeyköy-Cibali tramvay hattı 1 Ocak'ta hizmete giriyorİmamoğlu: Alibeyköy-Cibali tramvay hattı 1 Ocak'ta hizmete giriyorİmamoğlu: Alibeyköy-Cibali tramvay hattı 1 Ocak'ta hizmete giriyorİmamoğlu: Alibeyköy-Cibali tramvay hattı 1 Ocak'ta hizmete giriyorİmamoğlu: Alibeyköy-Cibali tramvay hattı 1 Ocak'ta hizmete giriyorİmamoğlu: Alibeyköy-Cibali tramvay hattı 1 Ocak'ta hizmete giriyorİmamoğlu: Alibeyköy-Cibali tramvay hattı 1 Ocak'ta hizmete giriyorİmamoğlu: Alibeyköy-Cibali tramvay hattı 1 Ocak'ta hizmete giriyor

Kaynak: Demirören Haber Ajansı / CAN EROK

About admin

Check Also

Türkiye'deki işsiz sayısı yılın ilk çeyreğinde 4 milyon 118 bin kişiye yükseldi

Türkiye’deki işsiz sayısı yılın ilk çeyreğinde 4 milyon 118 bin kişiye yükseldi

Türkiye genelinde 15 ve daha yukarı yaştaki kişilerde mevsim etkisinden arındırılmış işsiz sayısı 2021 yılı …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir