İngiliz bakandan Türk İHA’larına iltifat: Teknolojide geri kaldık

İngiltere Savunma Bakanı Ben Wallace, Türkiye‘nin yeni nesil İnsansız Hava Araçlarının (İHA) sahada büyük tesir yarattığını söyleyerek, Türk Silahlı İnsansız Hava Araçlarının (SİHA) üstünlüğünü misal gösterdi.

Savunma Bakanı Wallace, İngiliz düşünce kuruluşu Kraliyet Silahlı Kuvvetler Enstitüsünde (RUSI) yaptığı çevirim içi konuşmada, savunma bütçesinin artırılması kararının ardından kaynakların hangi alanlarda kullanılacağına dair açıklamalarda bulundu.

TÜRK, İHA VE SİHA’LARI SAHADA MENFAAT SAĞLADI

Wallace, Türkiye’nin İHA, SİHA Bayraktar TB2 ve hava savunma sistemlerini Suriye, Libya ve diğer yerlerde kullanmasının sahada fayda sağladığını vurgulayarak, Türkiye’nin yeni cins SİHA’larını misal gösterdi.

Türkiye’nin yeni tür askeri teknolojilerinin, Suriye ve Libya gibi farklı alanlara yönlendirilmiş yerlerde etkin olarak kullanıldığına sinyâl eden Wallace, İHA ve SİHA’ların yüzlerce zırhlı arabulucu ve hava savunma sistemlerini yıkım ettiğini vurguladı.

Wallace, Türkiye’nin dünyanın önde gelen yabancı askeri programlara erişiminin engellenmesinin ardından savunma sanayisinde yenilikler yaptığını belirtti.

‘İNGİLTERE SAVUNMA TEKNOLOJİLERİNE LİDERLİK EDEMİYOR’ İTİRAFI

Wallace, Türkiye’nin İHA, SİHA’larının İngiltere’nin bundan böyle savunma teknolojilerine liderlik edemediğinin örneği olduğunu itiraf etti.

İngiltere’nin savunma teknolojilerinde yeterince icat yapmadığına atıfta yer alan Wallace, Türk insansız hava araçlarının “düşmana reel zorluklar” yaşatma kapasitesine sahip olduğunu kaydetti.

Wallace, İngiltere’nin, savunma bütçesinin kullanılmasında ve bazı eski askeri programlarda kesinti yapıp yapmama konusunda birtakım şiddet kararlarla karşısında karşıya olduğunu söyledi.

“BAZI ASKERİ OPERASYONLARDAN VAZGEÇEBİLİRİZ”

Bazı askeri programlardan vazgeçebileceklerinin sinyalini veren Wallace, “Bazı baskı seçimlerin yine de yapılması gerekecek. Ama bu seçimler yeni alanlara, yeni ekipmanlara ve yeni alıştırma yöntemlerine yatırım yapmamıza müsade verecek. Bazen özellik nicelikten ya da mükemmel iyiden önce kazanç.” dedi.

Wallace, değişen küresel güvenlik sistemine tamamiyle nasıl tepki vereceklerini ilerletmek için yaklaşımlarını atamak zorunda olduklarını söyleyerek, potansiyel düşmanların değişken, kendilerinin tembel ve öngörülebilir olduğu yorumunu yaptı.

Bakan Wallace, eski askeri teknolojilerin en ince ayrıntısına kadar geveze olmadığının altını çizerken, yeni teknolojilerin her zaman işe yaramayabileceğine dikkati çekti. Wallace, savunma bakanlığı politikasının korkutma odaklı, proaktif ve sürdürülebilir ışık halkası geldiğini bakmak istediğini aktardı.

Hem, Wallace, devam eden savunma projelerini odaklanarak bunları geliştireceklerini ve bu kapsamda askeri istihbaratla meslek birliği içinde olacaklarını sözlerine ekledi.

İngiltere Başbakanı Boris Johnson, Avam Kamarasında çevrim içi yaptığı konuşmada, ülkesinde savunma bütçesini kısma döneminin bundan böyle sona erdiğine dikkati çekerek, savunma bütçesinin 4 yıl süreyle her yıl yüzde 10 artırılacağını bildirmiş, bütçe artışının 4 yıl içinde yaklaşık 16,5 milyar sterlin olacağını açıklamıştı.

Johnson, ek bütçenin uzay, siber savunma ve suni zeka projelerinde de kullanılacağı bilgisini paylaşmıştı.

About admin

Check Also

Pompalıyla karnından vurulan genç, babasının mezarı başında ölü bulundu

Pompalıyla karnından vurulan genç, babasının mezarı başında ölü bulundu

Merkez Sarıçam ilçesi, İstiklal Mahallesindeki Burak Mezarlığında güvenlik görevlileri bir mezar başında hareketsiz yatan bir …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir