İngiliz The Guardian: Amerikalı gençler plazmalarını satmak için kasıtlı olarak koronavirüse yakalanıyor

The Guardian’da yer alan Arwa Mahdawi imzalı haberde bulunan detaylarda ABD’deki fakir insanların bile bile koronavirüse yakalandığı ortaya çıktı. Koronavirüse yakalanan kişiler plazma bağışcısı olmak için anlaşma imzalıyor ve hastalığı atlattıktan sonra antikor açısından zengin kan plazmanızı satıyor. ABD’deki kan merkezleri Covid-19’dan kurtulanlara, kanın yaklaşık% 55’ini oluşturan sarımsı akıcı olan plazmaları için prim ödüyor. Her bir plazma için ödenen miktarın 200 dolara kadar çıktığı bahis ediliyor.

ÖĞRENCİLER “GİRİŞİMCİLİK” OLARAK GÖRÜYOR

ABD’de üniversite öğrencileri de para kazanma yolu olarak koronavirüse yakalanmayı temel kasıt haline getirmiş durumda. Koronavirüse yakalanan genç öğrenciler hastalığı atlatmalarının peşinde antikorlarını satarak harçlıklarını çıkardıklarını söylüyorlar. Üniversite yönetimleri ise bu durumdan son derece rahatsız olduklarını açıklama ederken öğrencilerin keza kendi sağlıklarını ayrıca de güvenliklerini tehlikeye attıklarını söylüyor. ABD’de bir çok insan sefalet nedeniyle koronavirüs döneminden önce bile sadece “geçinmek” için kaz plazmalarını satıyordu. ABD’de dünyanın en gelişmiş kan plazma endüstrisinin bulunması da düşük gelirli vatandaşların yıllardan beri bu sektörü adeta bir ekmek kapısı olarak görmesine bağlanıyor.

FAKİR ABD’LİLER İÇİN AZ DAHA “CAN DAMARI”

2015 tarihinde ABD’de yayınlanan bir makalede “Plazma satış Amerika’nın fazla yoksulları aralarında öyle yaygın ancak bu onların can damarları olarak düşünülebilir” ifadelerine yer verilmişti. Bu noktada ABD’nin bu konuda öteki birçok gelişmiş ülkelerden öbür olarak kan plazması satışına izin verdiği, İngiltere ve sanki ülkelerde bu gibi durumların önlendiği de belirtilmişti.

ASGARİ ÜCRETTEN FAZLA KAZANIYORLAR

ABD’de yoksul bir insan haftada iki defaya kadar bağış yapabiliyor ve bu bağış takriben 90 dakika sürüyor. Her bağış sonrasında 30-50 dolar arasında bir ödenti alan bağışçılar bu noktada önemli paralar kazanıyor. Ancak Amerika’da saatlik en düşük ücret yalnızca 7,25 dolar. Ufak bir karşılaştırma durumunda yoksul insanların kısa sürede bu dek ciddi bir miktar para galip gelmek için bu yolu seçtiği de gözüküyor.

ABD’DE YILDA 104 DEFA PLAZMA SATAN KİŞİLER VAR

The Guardian’da yer alan Arwa Mahdawi haberinde yer verdiği görüşlerinde ise “nadiren kan plazması devretmek size zarar vermez. Aslında, yapabiliyorsak hepimizin yapması gereken bir şey bu hayat kurtaran tedaviler için plazmaya gereklilik var. İngiltere , koronavirüsten sağ kurtulanları ikinci bir dalga sırasında hastalananların tedavisi için plazma bağışlamaya çağırıyor. Ama bir takım çaresiz Amerikalıların yaptığı gibi kan plazmanızı yılda 104 defa satış başka bir mesele olabilir. Bir Takım uzmanlar ve incelemeler bunun dinç olup olmadığını sorguladılar. ABD’de plazmaları satmak yerine kusuruna bakmamak isterseniz bunu kaç kez yapabileceğiniz konusunda sınırlamalar var. Çünkü plazmalarını sıklıkla satan bazı kişiler migren, hissizlik ve bayılma gibi fazla sayıda hastalığa maruz kalabiliyor.” ifadelerini kullandı.

“TEK YOL PLAZMA SATMAK OLARAK GÖZÜKÜYOR”

Arwa Mahdawi yorumunun devamında “İnsanların kan plazması satmasına izin verme fikrine ille de karşısında değilim. Natürel oysa sıkı bir şekilde denetlendiği, bağışların sayısı güvenli bir şekilde sınırlandırıldığı ve adil bir şekilde yapıldığı sürece. bununla beraber, plazma satışına müracaat etmek zorunda kalan insanlara elbette karşıyım çünkü ABD’de bir rahatlık devletinin olmayışı, durgun bir en düşük ücretle çalışanlar için tek yol plazma satmak olarak gözüküyor.” dedi.

“PLAZMA BAĞIŞ MERKEZLERİ BİLEREK DÜŞÜK GELİRLİ YERLERE KURULUYOR”

Mahdawi “Plazma bağış merkezleri orantısız bir şekilde düşük gelirli bölgelerde kuruluyor ve plazma bağışı sonrasında kazanılan para vatandaşlar göre gıda ve esas ihtiyaçlarda kullanılıyor. Hepsinden öte bu dünyanın “en varlıklı ülkesi” olarak adlandırılan ABD’de oluyor.” ifadelerini kullandı.

About admin

Check Also

Rusya'dan ABD'nin Karadeniz çıkarmasına tepki: Artan askeri hareketlilik endişe verici

Rusya’dan ABD’nin Karadeniz çıkarmasına tepki: Artan askeri hareketlilik endişe verici

Rusya ile Ukrayna arasındaki askeri gerilim tırmanırken, ABD, 2 savaş gemisinin boğazlardan geçişi için Türkiye’ye …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir