İnternet bağlanan camide ders başı

Muş’un Varto ilçesindeki Hazreti Ömer Camisi’nde 10 yıldır tayin yapan İmam Ertuğrul Kertil, evlerinden Eğitim Bilişim Ağına (EBA) bağlanma imkanı olmayan öğrenciler için camiye internet baglatarak, namaz vakitleri açık havada öğrencilerin eğitim görmesini sağladı.

Varto ilçesinin Hürriyet Mahallesi’ndeki Hazreti Ömer Camisi’ne takriben 10 sene önce atanan Ertuğrul Kertil, korona virüs tedbirleri dahilinde eğitimlerini evden sürdürmek zorunda kalan öğrencilere yardım etmek için mücadele gösteriyor. Salgın sürecinde başlatılan uzaktan eğitim döneminde, evlerinden EBA’ya bağlanma imkanı olmayan ilk ve ortaokul öğrencileri için camiye internet çeken Kertil, görevli olduğu camiyi namaz vakitlerinin açık havada öğrencilerin hizmetine sunuyor. Yüz yüze eğitime başlayamayan sınıflar ile haftanın belirli günlerinde EBA’dan eğitim alan öğrenciler için camiyi sınıfa dönüştüren Kertil, çocukları salgından gözetmek için tedbirlerini titizlikle uyguluyor. Cami girişinde derse gelen çocukların ateşlerini ölçüp maskelerini denetçi Kertil, ellerini dezenfekte ettirdiği öğrencileri içeri alıyor. Kertil, çocukların sosyal uzaklık kurallarına yerinde yerleştirilen rahlelerin üzerinden tablet ve telefonlarıyla derslerini takip etmelerine imkan tanıyor.

Mahallede internet altyapısı olmadığı için öğrencilerin de fiziki imkanları el vermediğinden herkesin internet ağına ulaşamadığından ve pendami süreci içerisinde derslerinden geri kalmamaları için çaba ettiğini söyleyen Kertil, “Uzaktan eğitim sürecinde çocukların büyük bölümünün internet imkanının bulunmadığını gördük. Onlara yardımcı olmak için camiye internet bağlattık. EBA’ya bağlanmaya gelen öğrencilerimizin ateşlerini ölçüp, ellerini dezenfekte ederek içeri alıyorum. Sosyal uzaklık kurallarına göre camiye yerleştirdiğimiz öğrencilerimiz tabletlerden veya telefonlarından EBA’ya bağlanarak derslerini dinliyorlar” dedi.

Marmara Üniversitesi İlahiyat Fakültesi mezunu olduğunu da açıklayan Kertil, “Sayısal ve sözel derslerim iyi olduğu için öğrencilere anlamadıkları konularda asistan oluyorum. Konuları daha iyi anlamalarını sağlamaya çalışıyorum. Ders sonunda camimizde bulunan bilgisayar ve yazıcıdan ödevlerinin çıktılarını alıyorum. Bu sayede çocuklar kırtasiyeye gitmek zorunda kalmıyorlar” ifadelerini kullandı.

“ÇOCUKLAR PENDAMİ SÜRECİ İÇERİSİNDE KAPALI OLAN OKULLARINI ÖZLEMİŞLER”

Hazreti Ömer Cami imamının davranışından etkilenen ve çocuklara kalem, meyve suyu ve kek getiren Kültürlü Durmuş adlı meslek adamı ise “Çocuklar pendami süreci içerisinde kapalı olan okullarını özlemişler. Çocukların öğreneceği yer okuldur. Cami imamımız da çocukların eksikliklerini görüp müsait olan camimizi okula çevirmiş bulunmaktadır. Bizde mahalle sakini olarak bunları gördük ve etkilendik. Bizimde azıcık katkımız olsun diye buradayız. Bizim mahallenin çocukları ayrıca artı keza de ilkokulları bu mahalleye takriben iki kilometre mesafededir. Çocukların aynı zamanda okula ihtiyaçları var. İmamımız iyi bir fırsat yakalamış ve değerlendiriyor. Hem dinen keza de Türkçe, İngilizce ve matematik derslerini veriyor. İmamımız caminin okuldan farklı olmadığını göstermiştir. Yaklaşık 10 yıldır imamı tanıyoruz. Burada bir takım öğrencilerin somut durumları el verişli olmadığı için çoğumuzun evinde sabit internet yok. Bu süreçte imamla birlikte çocuklar derslerine çalışıyorlar. Bu emeği veren hocamıza teşekkür ediyoruz. Sahiden güzel bir tavır, caminin sadece ibadet yeri olmadığını göstermiş oldu. Çocuklar da huzurlu, biz de huzurluyuz, kendisini tebrik ediyoruz” şeklinde konuştu.

“CAMİYE GELİP EBA’YA BAĞLANIYORUZ”

Öğrencilerden Gönül Karataş da, evinde internet olmadığı için EBA’ya bağlanamadığını, her gün kardeşiyle camiye gelerek derslere katıldığını belirtti. Kertil’in kendileriyle yakından ilgilendiğini, anlamadıkları konularda tezgâhtar olduğunu aktaran Karataş, “Ertuğrul Hoca’mız camiye internet bağlatarak mahalledeki tüm öğrencileri çağırdığında çok mutlu olduk. Camiye gelip EBA’ya bağlanıyoruz. Her konuda bize asistan oluyor. Hem semt sakinlerimizden Okumuş Durmuş da bugün bize kalem, meyve suyu ve kek getirdiği için keza hocamıza keza de kendisine teşekkür ederiz” dedi.

(Fatih Çelik/İHA)

İnternet bağlanan camide ders başıİnternet bağlanan camide ders başıİnternet bağlanan camide ders başı

Kaynak: İhlas Haber Ajansı

About admin

Check Also

Rusya'dan ABD'nin Karadeniz çıkarmasına tepki: Artan askeri hareketlilik endişe verici

Rusya’dan ABD’nin Karadeniz çıkarmasına tepki: Artan askeri hareketlilik endişe verici

Rusya ile Ukrayna arasındaki askeri gerilim tırmanırken, ABD, 2 savaş gemisinin boğazlardan geçişi için Türkiye’ye …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir