İran’ın Ankara Büyükelçisi’ne Cumhurbaşkanı Erdoğan’a karşın asılsız iddialar için tepki

Diplomatik kaynaklardan edinilen bilgiye takriben, İran‘ın Ankara Büyükelçisi Mohammad Farazmend Dışişleri Bakanlığı’na çağrıldı.

Büyükelçi Farazmend’e, İran Dışişleri Bakanı Cevad Kibar’in tweetine, ardından Türkiye‘nin Tahran Büyükelçisi Derya Örs’ün İran Dışişleri Bakanlığı’na çağrılmasına, Türkiye’ye ve Cumhurbaşkanı Erdoğan’a yönelik mesnetsiz iddiaların ortaya atılmasına ve bu nedenle İran’da Türkiye’ye karşın dehşet kampanyasının açılmasına tepki dile getirildi.

Kaynaklar, Farazmend’e, söz konusu iddiaların toptan reddedildiği, İran tarafının Türkiye’yle ilgili herhangi bir konuda rahatsızlık duyması halinde bunu iletebileceği kanallar varken, bana kalırsa İran Dışişleri Bakanı Kibar göre Twitter aracılığıyla mesnetsiz şekilde Türkiye’nin hedef alınmasının kabul edilemeyeceği vurgulandı.

Keza, bu teşebbüs tarzının, Türkiye ile İran arasındaki yakın ilişkilerle de düzenli olmadığı ve sadece bu ilişkileri ayırmak isteyen çevrelere hizmet edeceğinin altı çizildi.

TÜRKİYE’NİN TAHRAN BÜYÜKELÇİSİ İRAN BAKANLIĞINA ÇAĞRILMIŞTI

İran Dışişleri Bakanlığı, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan‘ın dün Azerbaycan’ın başkenti Bakü’de okuduğu şiir sebebiyle Türkiye’nin Tahran Büyükelçisi Örs’ü çağırmış ve kendisine sert ayıplama iletmişti.

İran Dışişleri Bakanı Zarif de Twitter hesabından yaptığı paylaşımda, Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın okuduğu şiirin İran’ın toprak bütünlüğünü hedef aldığını bahis etmişti.

İran'ın Ankara Büyükelçisi'ne Cumhurbaşkanı Erdoğan'a yönelik asılsız iddialar için tepki

About admin

Check Also

Bilim Kurulu Üyesi Prof. Ateş Kara: Çocuklarda aşı için uygulanabilir noktaya gelindi

Bilim Kurulu Üyesi Prof. Ateş Kara: Çocuklarda aşı için uygulanabilir noktaya gelindi

Hacettepe Üniversitesi Tıp Fakültesi Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Öğretim Üyesi ve Bilim Kurulu Üyesi Prof. …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir