İranlı eski milletvekili Nasıri, Zarif’in Cumhurbaşkanı Erdoğan’ı hedef bölge paylaşımını eleştirdi

İranlı eski milletvekili Nasır Nasıri, İran Dışişleri Bakanı Muhammed Cevat Kibar’in Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan‘ı amaç bölge paylaşımını eleştirerek, “Sayın Kibar! Tweetiniz tamamen Türkiye, Azerbaycan ve İran Azerbaycanlılarına hakarettir” dedi.

İran’da yedinci dönem Erdebil milletvekili olan Nasır Nasıri, İran Dışişleri Bakanı Muhammed Cevad Zarif’e mektup göndererek, Kibar’in Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın Azerbaycan’ın başkenti Bakü’de okuduğu şiire gösterdiği tepkiyi eleştirdi.

Nasıri, Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın Bakü’de okuduğu şiir sonrası İran içerisindeki radikallerin de konuya dahil olduklarını belirterek, “Azerbaycan ile Ermenistan arasındaki savaşın sonucundan rahatsız olan içimizdeki radikaller de konuya dahil oldular. Ama sizin bu radikalleri peşine düşüp takip etmeniz ve bir siyasetçiye yönelik hakaretleriniz kabul edilebilir yok” ifadesini kullandı.

Kibar’in Cumhurbaşkanı Erdoğan’ı maksat bölge paylaşımlarını muhabere eden Nasıri, “Öncelikle Erdoğan’ın şiiri okumakla yanlış yaptığı sonucuna nasıl vardınız? Siz bu okunan şiirden ne anlıyorsunuz? Size bu şiiri ve konusunu kimler anlattı? Sizin Mazenderanlı Büyükelçiniz zaten Türkçe bilmiyor” dedi.

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın okuduğu şiirdeki zalim ve zorbanın Ruslar olduğunu kaydeden Nasıri, “Cebren ayırma kim ve kimler tarafından yapıldı? Bu hikayedeki zalim ve acımasız Ruslardan başkası değil mi? Onların yaktığı ateşler ve silahlarının etkileri hala İranlı aileler arasında görülüyor” ifadelerini kullandı.

Nasıri, “Sayın Erdoğan, Azerbaycan Cumhurbaşkanı İlham Aliyev’in misafiriydi ve Aliyev Erdoğan’ı çok sıcak bir şekilde karşıladı. Eğer konuk konut sahibinin egemenliği aleyhinde konuşmuşsa bundan size ne? Sayın Kibar! Tweetiniz sayesinde Türkiye, Azerbaycan ve İran Azerbaycanlılarına hakarettir” dedi.

Bakanı Zarif, Cumhurbaşkanı Erdoğan’a okuduğu şiir sebebiyle tepki göstermiş ve sosyal medya hesabından, “Kimse Erdoğan’a, Bakü’de yanlışlıkla okuduğu şiirin, Aras Nehri’nin kuzey bölgelerinin İran’ın ana topraklarından cebren ayrılmasıyla ilgili olduğunu söylememiş! O, Azerbaycan Cumhuriyeti’nin egemenliğine karşı konuştuğunu fark etmedi mi acaba? Kimse Aziz Azerbaycan’ımız hakkında konuşamaz” ifadelerini kullanmıştı. – TAHRAN

Kaynak: İhlas Haber Ajansı

About admin

Check Also

Koronavirüs aşısında Avrupa'yı solladık! 5 günde 830 bin sağlık çalışanını aşıladık

Koronavirüs aşısında Avrupa’yı solladık! 5 günde 830 bin sağlık çalışanını aşıladık

Türkiye’nin, koronavirüse karşı aşılama performansı, haftalardır aşı uygulayan çok sayıda ülkeyi geride bıraktı. İlk aşılamanın …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir