İstanbul’daki olgu sayıları ne durumda? İşte en çok çoğalma olan 8 ilçe

Koronavirüste salgının başlangıcı olan mart ayı rakamlarına her geçen gün yaklaşırken Sıhhat Bakanı Fahrettin Koca, İstanbul‘la ilgili birtakım verileri açıkladı. Bakan Koca “İstanbul’da özellikle son 1 hafta içinde olgu çoğaltma oranı yüzde 62 oldu. Birçok ilçede ciddi yükseliş belirten vaka sayıları yüzde 29’dan yüzde 123 arası oranda arttı” dedi.

BAKAN KOCA 8 İLÇEYİ SAYDI

Bakan Koca, “İstanbul’da bilhassa son 1 hafta içinde vaka artış oranı yüzde 62. Birkaç ilçeyi söyleyeyim, Büyükçekmece yüzde 123, Sarıyer yüzde 120, Bakırköy yüzde 104, Bayrampaşa yüzde 98, Kağıthane, Tuzla, Sancaktepe, Beykoz şeklinde gidiyor. İlçelerde yüzde 29’dan yüzde 123 arası yükselme söz konusu. Türkiye’deki hasta sayısının yüzde 40’a yakınının İstanbul’da olduğunu söylemek istiyorum” ifadelerini kullandı.

İSTANBUL’DA NIÇIN BU DEK ARTIŞ OLDU?

Sorulan “İstanbul’da son 1 haftada niye bu değin büyüme oldu?” sorusu üstüne Bakan Koca, “İstanbul dünyanın 14. nüfus yoğunluğu olan kenti. Dünyadan gelenlerle birlikte 20 milyondan bahsediyoruz. Mutasyonla ilgili olarak egzersiz için söylüyorum. Dönüşüm daha fazla bulaştırıcılığı arttırması biçiminde karşımıza çıkıyor. Daha önce 15-20 dakikada bulaşan virüs bundan böyle d ha kısa sürede bulaşma özelliği laf konusu. Son dönem dikkat ettiğimizde öteki illerimiz için aynı şeyi söylüyorum virüsün bulaştırıcılığı daha fazla arttı. Maske, uzaklık ve el hijyenine dikkati söylüyoruz, kalabalık ortamlardan mutlaka kaçınmamız gerekiyor. Bir araya gelmemizde 6-8 birey fazla olmamasına dikkat etmeliyiz. Eskisine kadar daha artı bulaştırıcılığı oldu. Uçuşlarla ilgili HES uygulamasını yaygınlaştırıyoruz. Her geçen gün HES uygulamasını daha da yoğunlaştıracağız. 16,5 milyon vatandaşımızın tedbirlere hassasiyetle uymasını bekliyoruz. Bizim hareketliliğimizi en az üçte bir azaltmamız gerekiyor” dedi.

İstanbul'daki vaka sayıları ne durumda? İşte en çok artış olan 8 ilçe

About admin

Check Also

Türkiye'deki işsiz sayısı yılın ilk çeyreğinde 4 milyon 118 bin kişiye yükseldi

Türkiye’deki işsiz sayısı yılın ilk çeyreğinde 4 milyon 118 bin kişiye yükseldi

Türkiye genelinde 15 ve daha yukarı yaştaki kişilerde mevsim etkisinden arındırılmış işsiz sayısı 2021 yılı …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir