İstanbul’un tarihi yarımadası için tarihi karar: 10 bin binayı ilgilendiren mutasyon planı kabul edildi

Fatih’te 10 bin binanın yıkılarak her tarafta yapılmasına imkan sağlayan plan düzenlemesi, Fatih Belediyesi, İstanbul Büyükşehir Belediyesi ve Koruma Kurulu’ndan oybirliğiyle geçti. Planda 1. ve 2. derece koruma bölgeleri, dünya miras alanları, onarım alanları, Eminönü bölgesi, anıt eser komşulukları kapsam dıştan tutuldu. Plan notuna tarafından vatandaşlar hak kaybına uğramadan değişim yapabilecek.

“PLAN DEĞİŞİKLİĞİ İLE YARGI KAYBI OLMAYACAK”

Plan değişikliğiyle ilgili konuşan Fatih Belediye Başkanı Ergün Turan, “Fatih’te 45 bin yapı var acilen, 45 bin binanın 10 bini zaten tarihi ve kayıtlı bina. Bu binaları dışında tutarsak, 35 bin binayı ilgilendiren Fatih’in tarihi bölgelerinin açık havada konut yaşamının olduğu 10 bin binayı ilgilendiren bir plan notu kararımız var. Bu plan notuyla beraber geçmişten beri imar hakkı yer alan, bir yasaya kadar iskanı olan, ruhsatı olan Fatih’teki 10 bin binada oturanlar geçmiş yasalara tarafından binasını yapmak istediğinde ya 1 katı veya 2 katı adalet kaybına uğruyordu. Bu planla beraber eğer vatandaşların yasaya göre 10 dairesi varsa, onunu da yapabilecek. Çok manâlı bir plan notu, senelerdir beklenen bir plan notu, yalnızca yasaya tarafından üretilmiş binaların hakkını iade eden bir plan notudur. Daha önemlisi ev sahasındaki binaların hakkını koruyan, Fatih’te yaşamış ve yaşamını devam etmek isteyen insanlara yarayacak bir plan notu” dedi.

İstanbul'un tarihi yarımadası için tarihi karar: 10 bin binayı ilgilendiren dönüşüm planı kabul edildi

“FATİH YENİLENMEYİNCE DEPREME KARŞI HAZIRLIĞIMIZ OLMUYOR”

Amaçlarının Fatih’i keza depreme tedbirli ışık halkası getirmek hem de Fatih’te yaşamı artırmak olduğunu belirten Başkan Turan, “Yapı yapıldığı yılda mevcut iskanına göre, ruhsatına göre 5 kat yapılmışsa acilen 5 katlı binayı yapabilecek. Bizim amacımız şu; Fatih’te yaşayan ve ellerinde ruhsatı, tapusu olan evlerini yenileyemiyordu. 10 kat dairesi olan bize geldiğinde biz 7 ya da 6 dediğimizde haklı olarak bize şunu soruyordu: ‘Peki bizim 4 daire, hangi kişi 4 daireden feragat edecek.’ Dolayısıyla burada yenilenme sağlanamıyordu. Fatih yenilenemeyince depreme karşı hazırlığımız olmuyor, Fatih yenilenemeyince burada yaşamaya çaba eden hakiki Fatihliler, Fatih dışına çıkıyorlar. O süre şehre ilk gelen yerli ya da tanıdık olmayan göçmenler Fatih’e yerleşiyorlar. Bu sefer de teftiş edilemez bir Fatih ortaya çıkıyor” şeklinde konuştu.

“VATANDAŞLARIMIZ BAŞVURU ETMEYE BAŞLADI”

Konuşmasının devamında yıllık mutasyon sayısında yükselme beklediklerini kaydeden Turan, “Bu plan not 25 Ağustos ile 25 Eylül 2020 arasında askıdan indi. şu anda vatandaş artık başvuru etmeye başladı. Bir haftalık süreçte takriben 60 vatandaşımız başvuru etti, data alıyorlar. Fatih’te yılda 150-200 tane bina yenileniyordu, bu plan notuyla beraber bu sayının hızla artacağı kanaatindeyiz. Yani belediyemize geldiklerinde, imar ve şehircilik müdürlüğüne onların her türlü sorusuna yanıt verecek bir takım onları bekliyor” ifadelerini kullandı.

İstanbul'un tarihi yarımadası için tarihi karar: 10 bin binayı ilgilendiren dönüşüm planı kabul edildi

“KULLANIM VE BİLGİ ALMA SÜREÇLERİNDE HARÇ ÖDEMESİ DEĞIL”

Vatandaşın uygulama ve bilgi alma süreçlerinde herhangi bir harç ödemeyeceklerini bildiren Başkan Ergün, “Ne gibi olanak sunuyor? Bu devlet eliyle bir değişim değil, fakat çevre ve şehircilik bakanlığımızın, bu binaların tamamına yakını tehlikeli binalar, riskli binalara verdiği bazı destekler var. Bir buçuk yıl bakanlığımız kira yardımı veriyor, biz de onlara öncülük ediyoruz. Parası yoksa evini yenilerken ona kredi desteği veriyor. Plan notu eskiden Eminönü’nün içinde olduğu plan notu değil, Eminönü bölgesi bu plan notunun dışarıya. Bu plan notu geçmişte de çok tartışılan bir plan notu. Bir yıldır da ben seçildikten daha sonra takriben 1 yıldır da bununla uğraşıyoruz. Geçmişte de bu plan notu tartışılmış, meclislerden geçmiş ama hem ilçe meclisi keza İstanbul Büyükşehir Belediyesi meclisi ayrıca de Koruma Kurulu’nun onaylanması gereken bir plan notuydu. Sevindirici kısmı şu her bir farklı kuruldan oy birliği ile geçti bu karar. Plan notu en ince ayrıntısına kadar şehirde yaşamak isteyen sıradan vatandaşların yaşamını koruyan bir plan notuydu” diye konuştu.

İstanbul'un tarihi yarımadası için tarihi karar: 10 bin binayı ilgilendiren dönüşüm planı kabul edildi

Kaynak: İhlas Haber Ajansı

About admin

Check Also

Beklenen kar Balkanlarda göründü! Kent kısa sürede beyaza büründü

Beklenen kar Balkanlarda göründü! Kent kısa sürede beyaza büründü

Edirne’nin Balkanlara açılan sınır kapısı Hamzabeyli ve yakın köylerinde kar yağışı etkili olmaya başladı. Lalapaşa …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir