İtalyan mahkemesi, baba Türkçe konuştuğu için çocuğun velayetini annesine verdi

Almanya’nın başkenti Berlin’de doğan, 2013 yılında ise İtalya‘ya yerleşen Demirbilek Yiğit, Floransa Üniversitesi’nde mimarlık okuyan Ilaria Alassondra Sassone ile aşk yaşamaya başladı. Çiftin, Leonardo Maximus Yiğit adını verdikleri oğulları dünyaya geldi. Oğluna 19 aylık olana kadar kimsesiz baktığı için İtalyan mahkemesi göre velayeti kendisine bahşedilen baba, geçen şubat ayında Leonardo’yu da alıp, İzmir‘in Urla ilçesine geldi.

“19 AYLIK OLANA DEĞIN BEN BAKTIM”

BUNUNLA BIRLIKTE Alman vatandaşlığı da bulunan baba, “Leonardo Maximus Yiğit, 3 aylık olduğunda annesinin psikolojik sorunları başladı.19 aylık olana kadar oğluma gece gündüz ben baktım. Sütünü veriyor, bezini değiştiriyordum. Çünkü annesi, anneliğe hazır değildi. Onun için arkadaşları ve okulu ön plandaydı. Oğlumun benim sorumluluğumda olduğunu düşünüp, hem annelik ayrıca babalık yaptım. Aynı evde yaşıyorduk ama birlikteliğimiz yoktu. Ayrılmaya karar verdim” dedi.

“DİLİMİ, VATANIMI, DİNİMİ SATAMAM”

Sassone’nin ayrıldıktan sonradan çocuğu kaçırdığını iddia eden baba, “Ayrıldıktan sonradan bana 6 ay göstermedi. İtalyan mahkemesine şikayette bulundum. Çocuğun yanımda kalmasına karar verildi. Uzmanların hazırladığı raporla annesinin çocuğa ağır bir travma yaşattığı kanıtlandı. 3 yaşındayken, denetime geldiklerinde, ‘Türkçe konuşursan, İtalyan kültürünü yaşatmazsan çocuğunu elinden alırız’ dediler. Velayetini annesine verecekleri söylendi. Dilimi, vatanımı, dinimi satamam, reddettim” ifadelerini kullandı.

İzmirli baba, 5 yaşındaki oğlu Leonardo'nun velayeti için yardım istiyor

“GEREKÇE İÇİN TÜRKÇE KONUŞMAM GÖSTERİLDİ”

Oğlu Leonardo Maximus Yiğit ile Türkçe konuştuğunu söyleyen Demirbilek Yiğit, “Oğlumun sünnet olmasını, dilimizi öğrenmesini istiyordum. Bu benim insanlık hakkım. Ben nasıl çocuğuma dilimi öğretmem? Geçen şubat ayında çocuğumla İzmir’e geldik. Biz buradayken İtalyan mahkemesi, kararını değiştirip, velayeti annesine verdi. Bahane olarak da Türkçe konuşmam gösterildi. Burada velayet davası açıldı. Annesi 2 ay önce İtalyan medyasına çıktı. Çocuğumun velayetini her tarafta alabilmek için kanuni her yolu deneyeceğim” dedi.

İzmirli baba, 5 yaşındaki oğlu Leonardo'nun velayeti için yardım istiyor

“BİZ BOYNUMUZU BÜKMEDİK”

Bir hafta önce Urla’ya gelen annenin oğlunu da alıp 15 jurnal tatile çıktığını belirten baba Yiğit, “Cumhurbaşkanımız Almanya’ya geldiğinde bize, ‘Asimile olmayın tepede olan durun’ dedi. Ben, düşey durdum. Acilen bütün yetkililerden destek istiyorum. Biz boynumuzu bükmedik. Türkçe konuştuğum için cezalandırdım. Şu lahza 5 yaşında olan oğlum burada çok mutlu. Şu an çocuğun Türkiye’den çıkma yasağı var. Annesi bir hafta daha sonra oğlumu geri getirecek” şeklinde konuştu.

İtalyan mahkemesi, baba Türkçe konuştuğu için çocuğun velayetini annesine verdi

Kaynak: Demirören Haber Ajansı / Nevra UÇKAÇ

About admin

Check Also

TERMOMETRE 41 DERECEYİ GÖSTERDİ, ADANALILAR KORONAVİRÜSÜ UNUTUP PARKLARA AKIN ETTİ

TERMOMETRE 41 DERECEYİ GÖSTERDİ, ADANALILAR KORONAVİRÜSÜ UNUTUP PARKLARA AKIN ETTİ

ÇUKUROVA’nın yaz sıcaklarıyla ünlü kenti Adana‘da henüz nisan ayı olmasına rağmen termometreler güneş altında 41 …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir