İzmir depreminin yol açtığı facia uzaydan görüntülendi

Ege Denizi’nde İzmir‘in Seferihisar ilçesi açıklarında 30 Ekim saat 14.51’de meydana gelen yer sarsıntısı Türkiye’yi yasa boğarken, depremin arkasından Felaket ve Ivedi Şart Başkanlığının (AFAD) koordinasyonunda tümü Bayraklı ilçesinde yıkılan 17 binada başlatılan arama kurtarma çalışmaları tamamlandı. Enteresan altından 107 birey sağ çıkarılırken, zelzele sebebiyle 114 kişi hayatını kaybetti, 1035 birey ise yaralandı.

Türkiye’nin birincil uydu yer gözlem istasyonu ve en geniş uydu görüntüsü arşivine sahip İTÜ UHUZAM, depremin İzmir ve çevresinde yarattığı yıkımı görüntülemek için gerekli tasarlama ve uydu programlamalarını yaparak harekete geçti. Yapılan hazırlık sonucunda depremin yarattığı ilgi çekici, Pleiades ve WorldView-2 (WV-2) uyduları yoluyla yaklaşık 700 kilometre uzaklıktan görüntülendi. Uzaydan alınan görüntü kayıtları, depremde 17 binanın yerle bir olduğu Bayraklı’daki yıkımı ve Seferihisar’da denizin yükselmesi sonucu meydana gelen kısmi tsunaminin yarattığı etkiyi gözler önüne serdi.

112 KİŞİYE KABIR OLAN 9 BİNANIN ENKAZI GÖRÜNTÜLENDİ

31 Ekim’de alınan uydu kayıtlarında, 112 kişinin yaşamını yitirdiği, 81 kişinin ise sağ çıktığı 9 binanın enkazı görüntülendi. Görüntülerde, 37 kişinin hayatını kaybettiği, arama kurtarma çalışmalarının 91’inci saatinde kurtarılan 3 yaşındaki Ayda Gezgin’in de aralarında olduğu 19 kişinin kurtarıldığı Mansuroğlu Mahallesi’ndeki Rıza Bey Apartmanı’nda yaşanan felaket kaydedildi. 30 kişinin hayatını kaybettiği, 25 depremzedenin ise kurtarıldığı benzer mahallede bulunan iki bloklu Emrah Sitesi’nin enkazı da kayıtlarda yer aldı.

İşte tüyler ürperten o görüntüler;

İzmir depreminin yol açtığı yıkım uzaydan görüntülendi İzmir depreminin yol açtığı yıkım uzaydan görüntülendi İzmir depreminin yol açtığı yıkım uzaydan görüntülendi İzmir depreminin yol açtığı yıkım uzaydan görüntülendi İzmir depreminin yol açtığı yıkım uzaydan görüntülendi İzmir depreminin yol açtığı yıkım uzaydan görüntülendi İzmir depreminin yol açtığı yıkım uzaydan görüntülendiİzmir depreminin yol açtığı yıkım uzaydan görüntülendi

About admin

Check Also

Espor çılgınlığı! Oyun pazarının Türkiye'deki değeri 1,5 milyar doları aşabilir

Espor çılgınlığı! Oyun pazarının Türkiye’deki değeri 1,5 milyar doları aşabilir

Hasan Kalyoncu Üniversitesi (HKÜ) İletişim Fakültesinin düzenlediği Webinar serisinin sekizinci çevrimiçi yayın konuğu, “Oyunun DNA’sı” …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir