İzmir depremiyle ilgili provokatif paylaşım yapan 2 kişi tutuklandı

İçişleri Bakan Yardımcısı Muhterem İnce, İzmir‘deki depremle ilgili sosyal ağ paylaşımları nedeniyle 10 kişinin gözaltına alındığını, 2 kişinin tutuklandığını bildirdi.

İnce, Twitter’dan yaptığı açıklamada şunları kaydetti:

“Duyarlı olmamız gereken günlerde sosyal medyadaki cahillik dolu görüntüler aymazlıktan ileriye gitmiyor. Emniyet Genel Müdürlüğü tarafından 49 paylaşım saptandı, 37 şahıs hakkında işlemler sürüyor, 10 gözaltı yapıldı, 2 kişi tutuklandı. Klavye delikanlılığına fırsat vermeyeceğiz.”

İzmir depremiyle ilgili provokatif paylaşım yapan 2 kişi tutuklandı

EMNİYET ÇALIŞMA BAŞLATMIŞTI

Depremin gerisinde Emniyet, alan halkına yönelik aşağılayıcı paylaşım yapanlar için çalışma başlattığını açıklamıştı. Yapılan açıklamada, “Siber Suçlarla Mücadele Daire Başkanlığı ve tabi il birimlerince, kanunların verdiği yetki çerçevesinde, kabahat ve suçlularla uğraş nedeniyle internet ortamında 7/24 esasına kadar sanal devriye faaliyetleri yürütülmektedir. Yürütülen sanal devriye faaliyetleri zarfında; İzmir ve çevre illerde meydana gelen zelzele üzerinden alan halkına karşın küstah, tahkir ve tezyif edici paylaşımlarla halkın bir kesimini öteki bir kesimi aleyhine düşmanlığa ve/ya da kin beslemeye alenen kışkırtma eden hesaplara ilişkin ‘tespit’ çalışmaları ivedilikle başlatılmış, saptama edilen kişiler hakkında gerekli araştırmalar yapılarak adli mercilere intikal ettirilecektir. Konunun tarafımızca hassasiyetle peşine düşüp takip edildiği hususu kamuoyuna saygıyla duyurulur” denilmişti.

Kaynak: Anadolu Ajansı / Barışma Kılıç

About admin

Check Also

Risk haritasında alarm! Aralarında İstanbul'un da olduğu 8 ilimiz için yeni kısıtlamalar yolda

Risk haritasında alarm! Aralarında İstanbul’un da olduğu 8 ilimiz için yeni kısıtlamalar yolda

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca güncel verilere göre oluşturulan Türkiye’de haftalık vaka sayıları ve renk kodu …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir