İzmir’de yıkılan binalara ilişkin tespitleri paylaşan Tunç Soyer, kolonların kesildiği iddiasını doğruladı

İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Tunç Soyer, katıldığı canlı yayında yıkılan tüm binalarla ilgili yaptıkları tespitleri paylaştı. Soyer, tamamı 92 ile 99 yılları arasında ruhsatlandırılmış yapıların ticarethaneye çevrilmiş zemin katlarında sütun kesmek gibi deformasyonların saptama edildiğini söyledi.

“KOLONLARI SPOR SALONU GERÇEKLEŞTIRMEK İÇİN KESMİŞLER”

Yıkılan binaların 99 yılında çıkarılan yapı ruhsat yönetmeliğinden önce yapıldığını belirten Soyer, “Yapılan ilk gözlemlerde deniz kumunun kullanıldığına dair veriler var elimizde. Demir donatı alanlarının zayıflığıyla ilgili bilgiler var. Hatta zemin katta mesela kolonu market gerçekleştirmek için, spor salonu yapmak için kesmişler” diye konuştu.

“YASAL DÜZENLEME YAPILMASI İÇİN TALEPTE BULUNACAĞIZ”

“99 yılında yapılmış olan ruhsat almış yapılarla ilgili mutlaka yeni bir düzenlemeye, yasal düzenlemeye gereklilik var” diyen Soyer, şu ifadeleri kullandı: “Biz ihbar gelmeden 99 yılından önce ruhsat almış yapılarla ilgili yapı deformasyonu olup olmadığına dair bir saptama yapma yetkisine sahip değiliz. Böyle bir yetki yok. Halbuki bu mutlaka almak zorunda. O nedenle birincil işimiz şu acele bittikten daha sonra 99 yılından önce ruhsat almış bütün yapıların zemin katlarıyla ilgili saptama yaptıracağım. Bu tespitler sonucunda yıkılması gereken, oturulamaz durumda olan ve korkutma arz eden binalarla ilgili de yıkım kararı olmak için bir hukuki düzenleme yapılması için talepte bulunacağız. Biz bunu yapacağız. Bu tespitleri tüm İzmir’deki binalar için yapacağız. Bu inşa deformasyonlarının çoğu binada olduğundan eminim. Yıkılan binalarda da bu maalesef var. O nedenle burada bir tedbir almamız lazım.”

“TİCARETHANEYE DÖNMÜŞ YAPILARI TEK TEK TARAYACAĞIZ”

“Bir gösterme açısıyla ilgili önemi bir ders çıkartıyoruz” diyen Soyer, bunu şöyle açıkladı: “Bugüne değin kentsel mutasyon için ruhsatlı binaların olduğu alanları hiç düşünmedik. Daima ruhsatsız olan binaların bulunduğu alanlarla ilgili şehirsel mutasyon gerektiğini düşündük. Ama yaşadığımız depremdeki tahribat ruhsatlı yapıların, imar planlarının olduğu yerlerde. Çağırmak ancak ezberimizi bozmamız lazım. Seslenmek ama ruhsatlı alanlarla ilgili de imar planlarında yenileşmeye, yeni bir gösterme açısına ihtiyacımız var. Kısacası biz bir yanlamasına bu kentsel dönüşümle ilgili çalışmaları yeni bir perspektifle yapmaya başlayacağız. İkincisi de hemen 99 yılından önce ruhsat almış ve içinde oturulmakta olan zemin katları ticarethaneye dönmüş tüm yapıları bir bir tarayacağız.”

“GEREKİRSE MECLİS’E TAŞIYACAĞIM”

“Yapı deformasyonunda bize ihbar gelmediğinde böyle bir denetim yapma yetkimiz değil” diye sürdüren Soyer, “Sadece incelemesini yapabiliyoruz. Felaket yetkisini edinmek için gerekiyorsa yasal düzenlemeyi Meclis’e taşıyacağım. Bunu mutlaka yapacağım. Bu endişeyle, bu kaygıyla yaşanmaz. Bu deprem sadece bir uyarı. Daha İzmir faylarıyla ilgili bir kırık laf konusu yok. Denizde meçhul bir fayın kırılması sonucu ortaya meydana çıkan bir yıkım” ifadelerini kullandı.

About admin

Check Also

Grup toplantısında dikkat çeken detay! Yavuz Ağıralioğlu, Meral Akşener'in HDP'li vekillerle ilgili sözlerini alkışlamadı

Grup toplantısında dikkat çeken detay! Yavuz Ağıralioğlu, Meral Akşener’in HDP’li vekillerle ilgili sözlerini alkışlamadı

Kobani olayları soruşturması kapsamında HDP’li 9 milletvekili hakkında fezleke hazırlandı. Meclis’e gelecek fezlekelere karşı partilerin …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir