Kafalar karışınca Bakanlık devreye girdi! 24 soruda koronavirüs tedbirleri

İçişleri Bakanlığı, koronavirüs tedbirleri kapsamında bugün başlayacak olan kısıtlamalar ile ilgili en çok merak edilen 24 soruyu yanıtladı.

65 YAŞ ÜZERİNE YOLCULUK İZİN BELGESİ ŞART

20 yaş aşağıda olup da üniversitelerde yüz yüze eğitim görebilen öğrenciler ile profesyonel ya da ulusal sporcu olanlar sokağa çıkma kısıtlamasından muaf mıdır?

Bazı üniversitelerde teknik eğitim veren mühendislik fakültesi/tıp fakültesi gibi bölümlerde yüz yüze eğitim devam etmektedir. Bu yaş grubundaki öğrencilere durumlarını belgelemeleri nedeniyle üniversite yönetimince ders programını gösterir şekilde özel bir belge verilecek olup, bu belgenin gerektiğinde ibrazı ile 20 yaşın altındaki öğrenciler bu yaş grubu için getirilen sokağa çıkma kısıtlamasına bağlı olmayacaktır.

20 yaş altı profesyonel veya milli sporcular, profesyonel ya da milli sporcu olduklarını belgelemeleri kaydıyla sportif faaliyetleri (yarışma, antrenman, bu amaçlarla yolculuk vb.) zarfında sokağa çıkma kısıtlamasına yan olmayacaktır.

65 yaş ve üzeri vatandaşlarımızın şehirler arası seyahatlerinde müsade belgesi zorunlu midir?

65 yaş ve üzeri vatandaşlarımız 20.05.2020 tarih ve 8206 sayılı Genelgemiz çerçevesinde ancak Gezi İzin Belgesi almaları koşuluyla şehirler arası seyahat edebilecek olup her türlü şehirler arası toplu ulaşım aracına (uçak, otobüs, tren, vapur vb.) ilişkin bilet satış sürecinde Gezi İzin Belgesinin gücenmiş olması şartı aranacaktır.

65 yaş ve üzerindeki sağlık durumu çalışanları (hekim, diş doktoru, eczacı vb.),seçimle göreve gelenler (belediye başkanı, muhtar vb.),avukat, akademisyen, veteriner, özgür muhasebeci-parasal müşavir gibi meslek gruplarının mensupları bu yaş grubu için getirilen sokağa çıkma kısıtlamasına bağlı midir?

Genelge ile gün içerisinde 10:00 ila 13:00 saatleri arasında sokağa çıkabilecek 65 yaş ve üzeri vatandaşlarımızdan işyerleri ile illiyetlerini gösteren egzersiz/SGK kaydı vb. belgeyi takdim edenler istisna tutulduğundan yukarıda adı geçen meslekleri icra eden 65 yaş ve üzeri vatandaşlarımız kısıtlamadan muaftır.

20 YAŞ ALTI GENÇLER İÇİN SEYAHAT İZİN BELGESİ İSTENMİYOR

20 yaş altı genç ve çocuklar kent içi ya da şehirler arası yolculuğu nasıl yapacaklar?

20 yaş altı gençler ve çocuklarımız 30.05.2020 tarih ve 8558 sayılı Genelgemizde belirlenen çerçeve içerisinde yanlarında veli/vasisinin bulunması şartı ile herhangi bir evrak aranmaksızın kent içi ve şehirlerarası yolculuk yapabileceklerdir.

Çocuklarını kreş ya da bakıcıya vazgeçmek zorunda olan ebeveynlerin çocuklar için getirilen kısıtlama saatlerinde çocuklarını getirip götürmesi mümkün müdür?

29.05.2020 tarih ve 8483 sayılı Genelgemiz çerçevesinde sokağa çıkma kısıtlamasına alt çocuklarımız ve gençlerimizin ihtiyaca kadar bakıcıya, aile büyüklerine, çocuk yuvası¸ veya gündüz bakım evlerine gidebilmesi ve kısıtlama getirilen saat dilimleri içerisinde veli/vasilerinin nezaretinde yolculuk yapabilmesi mümkündür.

KPSS, Kariyer Mesleklerin Giriş Sınavları, TOEFL, IELTS gibi ülke genelinde düzenlenen sınavlara girecek kişiler sokağa çıkma kısıtlamasından istisna mıdır?

Genelgemiz ile KPSS ve öteki merkezi sınavlara katılacağını belgeleyenler ile refakatçilerinin kısıtlamadan muaf oldukları belirlendiğinden bu sınavlara girecek her yaş grubundaki kişiler sokağa çıkma saat kısıtlamasına emrindeki olmayacaklardır.

İnşaat sektörü hafta sonu uygulanacak sokağa çıkma kısıtlamasından muaf mıdır?

İnşaat sektörü ve çalışanları Genelgenin 5.1/ğ ve 5.2/ğ hükümleri uyarınca imal ve imalat tesisleri ile buralarda çalışanlar için getirilen istisna hükmü kapsamında olduğundan sokağa çıkma kısıtlamasından muaf tutulacaktır.

OTEL RESTORANLARI SADECE KONAKLAMA YAPANLAR İÇİN ÇALIŞACAK

Hastanelerde (özel hastaneler dahil) bulunan yeme-içme mekanları (kantinler, kafe vb.) Genelge zarfında yeme-içme yerleri için getirilen kısıtlamalara bağlı midir?

Hastanelerde bulunan yeme-içme mekânları (kantinler, kafe vb.) Genelge zarfında yeme-içme yerleri için getirilen kısıtlamalara (çalışma saatleri, servis yöntemi vb.) doğrudan alt değildir. Hastanelerde yer alan yeme-içme yerlerinin çalışma usul ve esasları hastane yönetimlerinin vereceği karar doğrultusunda belirlenecektir.

Lokanta ve restoranlara karşın getirilen kısıtlamalara oteller ve konaklama tesislerindeki restoran ya da restoranlar ast midir?

Oteller ve konaklama tesislerindeki lokanta veya restoranlar sadece konaklama yapan müşterilerine yönelik yemek hizmeti verebilecek olup diğer restoran veya restoranlara karşın getirilen kısıtlamalara yan değildir. Ama oteller ve konaklama tesislerindeki restoran veya restoranlar açık havada paket servisi aracılığıyla satmak yapamazlar.

HAVAALANLARI KISITLAMADAN MUAF

Havaalanları içerisindeki lokanta ve restoranlar Genelgede getirilen kısıtlamalardan muaf mıdır?

Havaalanları içerisindeki yeme içme mekanları (restoran, restoran, kafe vb.) yalnizca yolculara ve ulaştırma sektöründe çalışanlara hizmet etmek koşuluyla Genelge kapsamında yeme-içme yerleri için getirilen kısıtlamalara alt değildir.

Deniz turizmi amaçlı ticari faaliyet gösteren tekne ve yatlar gezi maksatlı teknelerine aldıkları müşterilerine yeme-içme amaçlı servis yapabilirler mi?

Deniz turizmi amaçlı ticari etkinlik gösteren tekne ve yatlar seyahat maksatlı teknelerine aldıkları müşterilerine yeme-içme amaçlı servis yapamazlar.

Yolculuk acentalarının vermiş olduğu tur, paket tur, konaklama ya da transfer hizmetlerinden yararlananlar genelgenin istisnası kapsamında mıdır?

Yolculuk acentalarının vermiş olduğu tur, paket tur, konaklama veya transfer hizmetlerinden yararlanan tüketiciler “5.2/u) Şehirlerarası toplu ulaşım araçlarında (uçak, otobüs, tren, gemi vb.) görevli olanlar ile bu toplu ulaşım araçlarıyla yolculuk edeceğini bilet, rezervasyon kodu vb. ibraz ederek belgeleyenler” istisnası kapsamındadır.

Havalimanlarındaki mağazalar (giyim, hediyelik eşya, vb.) 10:00-20:00 saatleri aralarında hizmet sunabilme uygulamasına bağlı midir?

Havalimanlarındaki mağazalar (giyim, hediyelik eşya vb. işyerleri),Genelgenin 1’inci maddesi ile faaliyet gösterebilecekleri vakit aralığı 10:00-20:00 saatleri arası olarak belirlenen iş yerleri zarfında değildir.

Tekel büfeleri marketler için getirilen çalışma saati kısıtlamasına tabi midir?

Tekel büfeleri, Genelgenin 1’inci maddesi kapsamında marketler için getirilen iş saati kısıtlamalarına (saat 10:00-20:00 arası çalışabilme) tabidir.

DİNİ VECİBELERE KISITLAMA YOK

Pastaneler ile simit, börek, poğaça vb. ürünleri üreten ve satan meslek yerleri saat 10.00’dan önce satış yapabilir mi?

Pastaneler ile simit, börek, poğaça vb. ürünleri üreten ve satan işyerleri yalnizca bu ürünlerin satışını sabah 08:00-10:00 saatleri aralarında gel-al biçiminde yapabilirler.

Azınlık cemaatlerine mensup 65 yaş ve üzeri din adamları, bu yaş grubu için getirilen sokağa çıkma kısıtlamasına yan midir?

Azınlık cemaatlerinin 65 yaş ve üzeri din adamlarının bu yaş grupları için kısıtlama öngörülen saatlerde dini vecibeleri yerine getirmelerinde herhangi bir kısıtlama bulunmamakta olup haricen müsade alınmasına lüzum yoktur.

65 yaş ve üzeri ile 20 yaş altı vatandaşlarımız için belirlenen sokağa çıkma kısıtlamasının uygulaması Cuma namazları açısından nasıl olacaktır?

Belirli yaş gruplarında yer alan vatandaşlarımızdan Cuma namazı kılmak isteyenler için İl/İlçe Umumi Hıfzıssıhha Kurullarınca; 65 yaş ve üzeri büyüklerimizin sokağa çıkma saati Cuma namazı bitimine dek uzatılabilecek, 20 yaş altındaki gençlerimizin sokağa çıkış saati ise Cuma namazına gidebilecekleri şekilde öne alınabilecektir.

KREŞLERDE EĞİTİME DEVAM

Kreşlerde yüz yüze eğitim faaliyetleri devam edecek mi?

Sağlık Durumu ve Ulusal Eğitim Bakanlıklarıyla yapılan görüşmeler sonucunda; çalışan anne-babaların durumu da göz önünde bulundurularak Ulusal Eğitim Bakanlığına bağlı kreşlerle birlikte diğer kamu kurum ve kuruluşları ile özel eğitim kurumları bünyesindeki kreşlerin yüz yüze eğitim faaliyetlerine devam edebilmeleri gerektiği değerlendirilmiştir.

SOKAK HAYVANLARINI DOYURMAK SERBEST

Sokak hayvanlarının beslenmesi nasıl olacak?

30.04.2020 tarih 7486 sayılı Genelgemiz kapsamında “Hayvan Besleme Grubu Üyeleri” ile cadde hayvanlarını doyurmak isteyen öteki vatandaşlarımız hafta sonları uygulanacak sokağa çıkma kısıtlamasından muaf olacaktır. Önceki sokağa çıkma kısıtlamalarında olduğu gibi hayvanseverlerimiz hafta sonlarında uygulanacak olan sokağa çıkma kısıtlaması sırasında cadde hayvanlarının beslenme ihtiyaçlarını giderebileceklerdir.

REKLAM VE DİZİ SEKTÖRÜ ÇALIŞANLARINA İSTİSNA

Reklam ve dizi sektörünün çekimlerinin hafta sonu saat 20.00’den sonraya sarkması nedeniyle kendilerine izin verilebilir mi?

Reklam ve dizi sektörü ile çalışanları, Genelgenin 5.1/ğ ve 5.2/ğ hükümleri gereğince üretim ve imalat tesisleri ile buralarda çalışanlar için getirilen istisna hükmü kapsamında olduğundan sokağa çıkma kısıtlamasından muaf tutulacaktır.

Pazaryerleri Genelge’de marketler için getirilen alıştırma saatleri kısıtlamasına bağlı midir?

Pazarcı esnafımız, sebze-meyve gibi ürünlerin tedariki ve pazaryerine nakliyesi/kurulumu bağlamında egzersiz saatleri sınırlamasına ast değildir. Oysa pazaryerlerinde 10:00 ila 20:00 saatleri aralarında vatandaşlarımıza satış yapılabilecek olup bu açıdan marketler için getirilen çalışma saati kısıtlamasına tabi olacaktır.

Otel rezervasyonu yer alan kişiler sokağa çıkma kısıtlaması süresi içerisinde özel araçlarıyla seyahat edebilirler mi?

Otel rezervasyonu yer alan vatandaşlarımız konaklama rezervasyonunun başlangıç zamanı ile konaklama tesisine ulaşım süresi içerisinde rezervasyonu olduğunu belgelemek/ibraz etmek kaydıyla herhangi bir müsade almaksızın özel araçlarıyla gezi edebileceklerdir.

YABANCI TURİSTLER MUAF

Ülkemizde turizm amacıyla bulunan yabancı turistler sokağa çıkma kısıtlamasına bağlı midir?

Turistik faaliyetler zarfında geçici bir süreyle ülkemizde bulunan tanıdık olmayan turistler hafta sonları uygulanacak olan sokağa çıkma kısıtlamasından muaf tutulacaktır.

Genelge kapsamında faaliyetlerine ara bahşedilen halı sahalarda acemi spor kulüplerinin antrenmanları ile futbol akademisi çalışmaları yapılabilir mi?

Amatör liglerin askıya alınmış durumda olması sebebiyle, yeni bir karar alınıncaya kadar faaliyetleri durdurulan halı sahalarda antrenman yapılamayacağı ve futbol okulu/akademisi gibi faaliyetlerin devam edemeyeceği değerlendirilmektedir.

Kafalar karışınca Bakanlık devreye girdi! 24 soruda koronavirüs tedbirleri

About admin

Check Also

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca uyarsa da vatandaş dışarı akın etti, İstanbul'da trafik yoğunluğu %76'yı buldu

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca uyarsa da vatandaş dışarı akın etti, İstanbul’da trafik yoğunluğu %76’yı buldu

Normalleşme kapsamında açıklanan koronavirüs risk haritasına göre tüm ülkede cumartesi günleri uygulanan sokağa çıkma kısıtlaması …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir