Kandilli Rasathanesi’nde zelzele açıklaması

İZMİR’de meydana gelen depremin gerisinde İstanbul‘da yer alan Boğaziçi Üniversitesi Kandilli Rasathanesi Zelzele Araştırma Enstitüsü’nden açıklama geldi. Enstitü Müdürü Prof. Dr. Haluk Özener depremin büyüklüğünün 6.9 olduğunu duyururken, 35 artçı sarsıntının olduğunu ve tsunami tehlikesinin devam ettiğini söyledi.

İzmir’de öğleden sonradan meydana gelen depremin arkasından İstanbul’da yer alan Boğaziçi Üniversitesi Kandilli Rasathanesi Zelzele Araştırma Enstitüsü göre yorumlama yapıldı. Enstitü Müdürü Prof. Dr. Haluk Özener Yöresel Deprem ve Tsunami İzleme Değerleme Merkezi’nde yaptığı açıklamada şöyle konuştu:

“Bugün saat 14.51’de Ege Denizi’nde Seferihisar Doğanbey açıklarında deprem meydana geldi. Bizim tespitlerimize göre moment büyüklüğü 6.9 büyüklüğünde. Soylu Davranış rakamları değişebiliyor. Arasında 01, 02 büyüklük farkı olabiliyor. Dolayısıyla depremin büyüklüğü 7 civarında Takriben derinliği 10-12 kilometre olan sığ bir depremden söz ediyoruz. Kırılan 30-40 kilometre civarında bir fay kırıldı. Olağan bir faylanma depremi. Alan sismik olarak epeyce etkili bir alan. Egede, anakarada, denizde zelzele olduğu süre epeyce etkili oluyor”

Tsunami uyarısında bulunan Prof. Dr. Özener, “Bugün de tsunami meydana geldi. Kandilli Rasathanesi aynı zamanda yöresel yer sarsıntısı ve tsunami izleme değerlendirme merkezi. Buradaki arkadaşlarımız yer sarsıntısı olduktan 9 dakika daha sonra bütün aza ülkelere ve AFAD’a tsunami dikkat mesajını gönderdi. Ölçülen dalga boyu ise takriben 50-60 santim civarında. Vatandaşlara uyarıda bulunuyoruz, kıyı bölgedeyseniz, denizde bir deprem meydana geldiyse  muhtemel olduğunca en hızlı sürede kıyadan uzaklaşmakta ve yüksek yerlere çıkmakta avantaj var” diye konuştu.

Artçı sarsıntıların devam edeceğini söyleyen Özener vatandaşlara uyarılarda bulunarak, “Artçıların süreceği fazla açık. Dolayısıyla artçılara hazırlıklı olmalıyız. Çürük binalara girmemeli, yetkililerin açıklamaların peşine düşüp takip etmeliyiz. Panik olarak algılanmasın lakin 2017 Bodrum Kos depreminden daha sonra 10 bin civarında artçı sarsıntı oldu. İzmir’de meydana gelen depremde de şu belli başlı kadar 35 artçı zelzele meydana geldi. En büyüğünün şiddeti de 4.9 olarak ölçüldü. 17. 51’e değin da tsunami uyarısı geçerli” ifadelerini kullandı.

– İstanbulKandilli Rasathanesi'nde deprem açıklamasıKandilli Rasathanesi'nde deprem açıklaması

Kaynak: Demirören Haber Ajansı

About admin

Check Also

Kısıtlamayı ihlal ederek camide itikaf yapmakta ısrarcı olan Alparslan Kuytul serbest bırakıldı

Kısıtlamayı ihlal ederek camide itikaf yapmakta ısrarcı olan Alparslan Kuytul serbest bırakıldı

3 yıl önce düzenlenen operasyon sonrası Adana 5. Asliye Hukuk Mahkemesi’nin ‘ihtiyati tedbir kararı’ ile …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir