Karabağ’ı terk eden Ermeni askerlerden itiraf: Savaş devam etseydi hepimiz ölecektik

Kelbecer, Hankendi’yi boşaltmaya devam eden askerler zırhlı araçlarıyla birlikte Ermenistan‘a dönüyor. Altı hafta süren savaştan sonra pes eden Ermeni askerlerinin sosyal medyaya düşen videoları ise yaşadıkları çaresizlikleri gözler önüne seriyor. Bir Ermeni askeri, “Azerbaycan’ın bizden daha çok parası ve silahı vardı, eğer savaş devam etseydi hepimiz ölecektik” diye konuşuyor. Ermeni siviller de evlerini terk etmeye devam ediyor. Bazı aileler evlerindeki pencereleri, kapıları hatta mezar taşlarını da birlikte götürüyor. Uzlaşma gereği Ermenistan, Kelbecer’i 15 Kasım, Ağdam rayonunu 20 Kasım, Laçin’i ise 1 Aralık’a değin Azerbaycan’a geri verecek.

YAĞMALIYORLAR

Sabah’ın haberine göre, savaşı kaybettikten sonradan bölgeden çekilen Ermeniler, Dağlık Karabağ’ın tarihi değerlerini yağmalamaya devam ediyor. İddiaya kadar; Ağdam Müzesi’nde yer alan ve kaçak kazılarda ortaya çıkartılan arkeolojik eserlerin Erivan’a kaçırıldığı ortaya çıktı. Azerbaycan Ermenilerin imha ettiği kültür varlıklarının listesini yayınladı. Yapılan denetimler sırasında 56 kültür tesisi, 25 kütüphane, 19 kültür evi ve kulüp, 7 müze ve 5 çocuk müzik okulunun tespit edildiği açıklandı. Azerbaycan ile Ermenistan aralarında Dağlık Karabağ’ın Şuşa kenti çevresinde yaşanan çatışmalarda ölen askerlerin naaşlarının değişimi de gerçekleştirildi.

DARBE GİRİŞİMİ

Bu arada, eski Ermenistan Milli Güvenlik Servisi Başkanı Artur Vanetsyan, Paşinyan’a suikast ve darbe girişiminde bulunmak suçlamasıyla tutuklandı.

Karabağ'ı terk eden Ermeni askerlerden itiraf: Savaş devam etseydi hepimiz ölecektik

About admin

Check Also

Espor çılgınlığı! Oyun pazarının Türkiye'deki değeri 1,5 milyar doları aşabilir

Espor çılgınlığı! Oyun pazarının Türkiye’deki değeri 1,5 milyar doları aşabilir

Hasan Kalyoncu Üniversitesi (HKÜ) İletişim Fakültesinin düzenlediği Webinar serisinin sekizinci çevrimiçi yayın konuğu, “Oyunun DNA’sı” …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir