Kılıçdaroğlu, Berat Albayrak’ın istifa paylaşımındaki bir detaya dikkat çekti: Bu ne çağırmak?

Parti grubunda gündeme ilişkin değerlendirmelerde bulunan CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak‘ın sosyal medya hesabından yapmış olduğu istifa açıklamasına da değindi.

“NE OLDU DA BEYGIR İZİ İT İZİNE KARIŞTI”

Albayrak’ın istifa metnindeki ‘Beygir izi, it izine karıştı’ ifadesine dikkatleri çeken Kılıçdaroğlu, “Bu ne aramak? Sormak gerekiyor, ne oldu da beygir izi it izine karıştı? Olur Ya önümüzdeki günlerde Patent Bey bu konularda detaylı izah etme yapar.” diye konuştu.

Kılıçdaroğlu’nun açıklamalarından satır başları:

“”Cumhuriyet kimsesizlerin kimsesidir. Heybetli Osmanlı İmparatorluğu batarken kendi parasını basacak ulusal bankası yoktu. Evet, 7 kıtada laf sahibi olan imparatorluğun para basacak bankası yoktu. Ulusal bankayı O kurdu: Türkiye Cumhuriyeti Merkez Bankası. Büyük bir sanayi atılımı yaptı, sanayi devrimini yakalamaya çalıştı fakat bunu ben bilirim ben yaparım diyerek yapmadı. İzmir İktisat Kongresi’ni topladı, akıllı olanları topladı. Diyun-u Umimiye’de çalışan memur sayısı, Osmanlı’nın Maliye Bakanlığı’nda çalışan memur sayısından daha fazlaydı. Çocuklarımıza nasıl bir galibiyet kazandığımızı anlatmamız lazım. O, Hatay’ı kazandırdı bize. Bizim yapmamız gereken O’nun mirasını yükseltmektir. Biz, ikinci yüzyıla Cumhuriyet’i demokrasi ile taçlandırarak girmemiz gerekli. İkinci yüzyıla çağrı beyannamesi, 82. Yılda daha da yük kazanıyor. Ulu Öner Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ü şükranla ve rahmetle anıyoruz.

“KRİZ VARSA KAVGA ETMENİN ANLAMI YOK”

Berat Albayrak’ı en çok eleştirenlerden birisi de benim. Hazine’den sorumluluk sahibi, ülke yıkım durumda, kasa tamtakır fakat ortalıkta pembe tabloyla kamuoyuna sunuş yapılıyor. Bu doğru değildi. Gerçekleri milletin bilmesi gerekiyordu. İktidarın basiretsizliğini görür görmez onlara yol gösterdik. Daha 2018 Ağustos’unda bu iş böyle yürümez diye 13 madde halinde saydık. Kriz varsa kavga etmenin mantığı değil. Milyonların işsiz kaldığı bir süreç. Siyasi parti devlet değildir, siyasi parti ne zaman ancak ben devletim diyorsa o zaman sorunlar başlar. Tek adam rejimi bir kişinin ‘ben devletim’ dediği rejimdir. Tek adam rejiminin ülke için felaketler üreteceğini daima söyledik.

“27 SAAT SONRADAN İSTİFA AÇIKLAMASI YAPILDI”

Sayın Albayrak, güvey istifa etti. Sahiden istifa etti mi, etmedi mi? Uzun bir sessizlik. Ona kayıtsız şartsız yardım veren bütün değerlerini kaybeden MHP’de büyük bir suskunluk. Bir kişi ‘ben istifa ettim’ diyor. Medyaya bakıyorsunuz 17 saat geçtiği halde 1780’den sadece 5’i istifayı veriyor. Havuz medyasında tık yok. 27 saat daha sonra istifa dolayısıyla izah etme yapıldı.

“ARKASINDA HANGİ GERÇEKLER VAR?”

Ülkemiz için bahtı açık bir meslek. En azından bir güvey kayınpeder olayından kurtuldu Türkiye. Fakat arkasındaki gerçekler ne bilmiyoruz. Hangi gerekçelerle istifa edildi bilmiyoruz. Sorumlusu güvey mıdır? Hayır. Bu işin sorumlusu bir kişi, Erdoğan.

“NE OLDU DA AT İZİ İT İZİNE KARIŞTI?”

Dünya Merkez Bankası’ndaki açığı biliyor. Sen yeni öğrendiysen o daha büyük bir facia. Devletin bir aile şirketine dönüştürüldüğünü hepimizin kabul etmesi gerekli. Damadı feda ederek buradan kaçınamazsınız. Veziri verip şahı kurtaramazsınız. Berat Bey’in yaptığı açıklama da acayip. Beygir izi it izine karıştı diyor. Senelerdir bakanlık yapıyorsun. Yanına kayınpederin. Öve öve bitiremiyordun. Ne oldu da beygir izi it izine karıştı? Ola Ki önümüzdeki günlerde Berat Bey çıkıp ayrıntılı tanımlama yapar.

13 MADDELİK ÖNERİ SIRALADI

Milyonlarca işsizimiz var. Herkes için fazla karamsar bir tablo var. Biz CHP olarak sorumluluğumuzun gereğini yerine getirmeye çalışıyoruz. Arkadaşlarımız esnafı dinledi.17 madde halinde esnaflarla ilgili çözümlerimizi paylaştık. Hemen KOBİ’ler var. Bu konuda da grup başkanvekilleri koordinasyonunda düzenleniyor. Türkiye’nin sorunlarını en iyi saptayan ve en sağlıklı çözümler üreten partinin CHP olduğunu herkesin bilmesi lazım. Hiçbir CHP’li bireysel çıkar arkasından yok”

CHP lideri KOBİ’lerin sorunlarının çözümü için 13 maddelik önerge sıraladı. Kılıçdaroğlu’nun önerileri şöyle:

“1. Nisan’da ertelenen vergiler ve banka kredileri için, vadelendirme imkânı getirilmelidir. KDV sistemi yeniden revize edilerek girdi-çıktı farkları ortadan kaldırılmalı, şirketlerin devletten tahsil edilemeyen KDV alacakları hızla ödenmelidir.

2. KOBİ’lerin kredi piyasalarında değişen koşullara aleyhinde direncini çoğaltmak ve idareli büyümeye katkılarını güçlendirmek için, yararlanabilecekleri finansman seçenekleri genişletilmelidir. KOBİ’ler için banka ve sigorta muameleleri vergisi sıfırlanmalıdır.

3. Katma değeri yüksek mahsul üretecek firmalar için özel kredi ve aidat desteği sağlanmalıdır. Teşvikli kredilerin yerinde kullanıldığını değerlendirmek amacıyla özendirme kredisi yoklama mekanizması oluşturulmalıdır.

4. Minimum ücrette vergi kaldırılmalıdır.

5. Halk İhale Sistemi KOBİ’lerden alımları özendirme edecek şekilde değiştirilmelidir. (AB ülkelerinde millet alımlarının KOBİ’lerden yapılması AB direktifleri doğrultusunda özendirme edilmektedir. AB genelinde alımların sıradan %56’sı KOBİ’lerden yapılmaktadır. Yunanistan’da bu oran %84’tür. Türkiye’de bu konuda bir sayı yoktur.)

6. Devlet kurumlarına satılan mallar dolayısıyla üreticinin kamuda bekleyen alacakları çabucak ödenmelidir.

7. Tüm Organize Sanayi Bölgelerinde “Teknoloji Liseleri” kurulmalıdır. İnovasyon ve dijitalleşme desteklenmelidir. Dijitalleşme için gerekli beceriye sahip işgücü yetiştirilmelidir.

8. KOBİ’lerin milletlerarası pazarlara erişimi desteklenmelidir.

9. Özendirme sistemi bölgesel ve sektörel faktörler göz önünde bulundurularak dizayn edilmeli, işsizlik üreten Doğu – Güneydoğu’da yeni çekicilik merkezleri yaratılarak yatırım ve istihdam teşvik edilmelidir.

10. Organize sanayi bölgelerindeki KOBİ’ler için enerji özel olarak fiyatlandırılmalı, üretimde verim ve rekabet gücü artırılmalıdır.

11. Bilişim altyapısında bölgesel farklar giderilmelidir.

12. Hesaplı kriz öncesi ücret ve sigorta borcunu ahenkli ödemiş olan KOBİ’lere, belirlenecek koşulları taşımaları kaydıyla, ücret indirimi teşviki verilmeli, vergi sorumluluğunu yerine getirmiş KOBİ’ler zorlama zamanda ödüllendirilmelidir.

13. Ödenmeyen banka borçları, çekler ve protesto edilmiş senetler nedeniyle “kara listede” bulunan KOBİ’ler bir defaya bilerek kara listeden çıkartılarak finansmana erişimleri kolaylaştırılmalıdır”

Kılıçdaroğlu, Berat Albayrak'ın istifa paylaşımındaki bir detaya dikkat çekti: Bu ne demek?Kılıçdaroğlu, Berat Albayrak'ın istifa paylaşımındaki bir detaya dikkat çekti: Bu ne demek?

About admin

Check Also

Mogadişu'da bombalı araçla saldırı: 20 ölü

Mogadişu’da bombalı araçla saldırı: 20 ölü

Amin Ambulans Servisi Yöneticisi Dr. Abdulkadir Adan, yaptığı açıklamada, Hamar Jajab ilçesinde “Lul Yemeni” adındaki …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir