Kılıçdaroğlu, ‘CHP, HDP ile ittifak düşünüyor mu?’ sorusuna cevap verdi: İttifak arayışı diye bir şey yok

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, önümüzdeki seçimleri HDP ile ittifak kurulup kurulmayacağı yönündeki soruya yanıt verdi. Şu aşamada bir ittifak arayışı içinde olmadıklarını belirten Kılıçdaroğlu, “Sonuçta bizim geçmişte kurduğumuz bir Irk İttifakı var. Bu Halk Müziği İttifakı lokal yönetimlerde yoktu” ifadelerini kullandı.

CHP Genel Başkanı Kılıçdaroğlu, Haber Global TV’de “Candaş Tolga Işık ile Az Önce Konuştum” programında soruları yanıtladı.

CHP Genel Merkez binasının yeni müşteri koronavirüs (Kovid-19) sebebiyle ziyaretçilere kapatıldığını aktaran Kılıçdaroğlu, pandemi sürecine de değinerek, ilk olarak Bilim Kurulu’nun aldığı kararlara herkesin uyduğunu, Türkiye’nin, Sağlık Bakanı Fahrettin Koca’ya bu süreçte büyük bir güven duyduğunu belirtti.

Kurulun sözcüsünün bulunmamasını eksiklik olarak değerlendiren Kılıçdaroğlu, sözcülüğün Sağlık Bakanı kadar yapılmasını hatalı bulduğunu dile getirdi. Kılıçdaroğlu, salgın döneminde paylaşılan bilgilerin dürüst olmadığını ve toplumdan gizlendiğini gözlemlediklerini ileri sürdü.

şu anda “sürü bağışıklığı” denilen bir sürecin yaşandığını açıklayan Kılıçdaroğlu, sağlıklı ve istikrarlı kararların alınmadığını, bunun bedelini vatandaşın ödediğini kaydetti.

Kılıçdaroğlu, Kovid-19 sürecinde CHP’li belediyelerin elleri ve kollarının kopamamak istendiğini, partisinin belediye başkanlarına bu dönemde, “Hiç şikayet etmeyeceksiniz, tüm sorunları aşacaksınız ve halka hizmet götüreceksiniz.” talimatı verdiğini anlattı.

“BUGÜNE KADAR İKİ DEFA KORONAVİRÜS TESTİ YAPTIRDIM”

“Salgında siz nasıl tedbirler alıyorsunuz?” sorusuna Kılıçdaroğlu, yaşam ve çalışma düzenini değiştirdiklerini, başlangıçta evden, daha sonra ziyaretçilere kapatılan genel merkez binasında çalışmaları sürdürmeye devam ettiğini vurguladı. Kılıçdaroğlu, bugüne değin iki defa Kovid-19 testi yaptırdığını aktardı.

Koronavirüs tanısıyla yoğun bakımda tedavi görebilen Antalya Büyükşehir Belediye Başkanı Muhittin Böcek’in sağlık durumu durumunu, üniversiteden yapılan açıklamaları ve hekimlerle görüşerek peşine düşüp takip ettiğini bildiren Kılıçdaroğlu, “Umarım kısa süre içerisinde sağlığına kavuşur, görevinin başına döner. Antalyalılar da istiyorlar Muhittin Bey’in bir an önce iyileşip dönmesini.” dedi.

“DİYANET İŞLERİ BAŞKANLIĞININ AÇTIĞI KUR’AN KURSLARI VAR”

Soru üstüne Türkiye’deki tarikatlar tartışmasına da değinen CHP Lideri Kılıçdaroğlu, şöyle konuştu:

“Normalde devletin kurumları var. Çocuğumuz Kur’an öğrenmek istiyorsa Diyanet İşleri Başkanlığının açtığı Kur’an kursları var. Çocuklar buraya gidiyor. Hatta ben Plan Bütçe Komisyonu üyesiyken Kur’an kurslarında okutulan kitaplardan birer örnek istemiştim. Geldi, gayet hoş kitaplar. İnsanlar çocuklarını güven içerisinde gönderirler oraya. Peki, biz çocuklarımızı Milli Eğitim Bakanlığından müsade almamış, herhangi bir firari okula gönderir miyiz? Hayır. Ama bir sürü firari Kur’an kursu var. Kim buna müsade vermeyecek? Devlet dediğiniz kurumun izin vermemesi lazım. Yasal olarak Kur’lahza kursuna gidecekse bunun yeri var. Siz çocuğu gönderiyorsunuz, herkes biliyor bunu, çocuk istismarı gerçeği var, çocuk bunu annesine anlattıktan sonradan bu durum ortaya çıkıyor, sonradan bunun büyüdüğünü görüyoruz. Yalnızca bir yerde değil, birkaç yerde, hatta belki de halen kamuoyunun bilmediğini kim bilir nerelerde neler oluyor. Dolayısıyla burada sorumluluk ülkeye yönetenlerdedir. Ülkeyi yönetenlerin bu konuda sağduyu olması gerekli. O çocuklar hepimizin çocuğu. Anne-baba çocuğunun iyi bir eğitim almasını ister, Kur’an okumasını da isteyebilir. Herkesin buna saygı göstermesi lüzumlu lakin bunun yetkin ellerde olması lazım.”

“Ben bütün dindarlara saygılıyım. İnanç, kimlik, mezhep, yaşam biçimi falan hepsine saygılıyım.” diyen Kılıçdaroğlu, insanların kendi inançlarını özgürce yerine getirebilmelerini desteklediğini, oysa çocukların açıklanmış bir çerçeve içerisinde eğitim alacaklarsa devletin bu konuda güven sağlaması gerektiğini söyledi.

ATATÜRK TARTIŞMASI

Kılıçdaroğlu, CHP İstanbul İl Başkanı Canan Kaftancıoğlu’nun, “Atatürk” yerine Gazi Mustafa Kemal demeyi tercih etmesine ilişkin, “Mustafa Kemal Atatürk 83 milyonun müşterek değeridir doğrusu. Cumhuriyet Halk Partisi sahip çıkar, çünkü partinin kurucusudur lakin partinin kurucusu olmasının ötesinde Cumhuriyetin kurucusudur. İlk halk meclisinin oluşmasını sağlayandır, Erzurum ve Sivas kongresini gerçekleştirendir, Samsun’a çıkandır, savaş meydanlarında uğraş edendir. Dolayısıyla Mustafa Kemal Atatürk bağımsızlığımızın sembolüdür, bayrağımızın güvencesidir. Dolayısıyla hepimizin iki taraflı değeridir. Bazılarımız ‘Mustafa Kemal’ der, bazılarımız ‘Gazi Mustafa Kemal’ der, bazılarımız sadece ‘Atatürk’ der, bazıları ‘Mareşal’ der. Yani mesela bazı yazarlarımız hiç Atatürk adını kullanmamıştır, hep Mustafa Kemal demiştir, Atilla İlhan gibi. Dolayısıyla yani isimler üzerinden insanları kategorize etmek yanlıştır.” ifadelerini kullandı.

“Atatürkçülüğü nasıl tanımlarsanız tanımlayın ama iki esas kuralı vardır.” değerlendirmesinde bulunan CHP Lideri Kılıçdaroğlu, şöyle devam etti:

“Onu da şöyle söyler Mustafa Kemal Atatürk, ‘özgürlük ve serbest benim karekterimdir’. Yani bayrağımın aşağıda özgürce yaşamak isterim. Dominant güçlerin bana müdahale etmesini istemem. Ta Sivas’taki mandacılığa aleyhinde meydana çıkan Tıbbiyeli Hikmet’ten bu yanlamasına her zaman Mustafa Kemal Atatürk, bağımsızlığı ve özgürlüğü savunmuştur. Kendi ülkesinde diğer bir dominant gücü istememiştir. İkinci kuralı ise özgürlüğü ve bağımsızlığı gözetmek için idareli bağımsızlığın en önemli durum olduğunu söylemiştir. Savaş meydanlarında kazanılan zaferler idareli zaferlerle taçlandırılmadıkça ülke bağımsızlığını koruyamaz.”

“NE ZAMAN RANDEVU İSTEDİYSE VERDİK”

CHP’nin Türkiye’ye demokrasiyi getiren parti olduğunu bildiren Kılıçdaroğlu, “Bizim partide her şey rahatlıkla tartışılır.” dedi. Kılıçdaroğlu, “Muharrem İnce ile son süreçte oturup konuştunuz mu?” sorusuna, “Hayır, ne zaman randevu istediyse verdik.” yanıtı verdi.

Eski CHP Milletvekili Muharrem İnce’nin, “Bin Günde Memleket Hareketi” programından hastalık duymadığını söyleyen Kılıçdaroğlu, İnce’nin ülkenin sorunlarını dile getirdiğini aktardı.

“ŞU AŞAMADA BİR İTTİFAK ARAYIŞI DİYE BİR ŞEY YOK”

Kılıçdaroğlu, “CHP, HDP ile bir ittifak düşünüyor mu?” sorusuna, “Hayır. Zaten şu aşamada bir ittifak arayışı diye bir şey yok. Sonuçta bizim geçmişte kurduğumuz bir Ahali İttifakı var. Bu Millet İttifakı lokal yönetimlerde yoktu. Hukuki olarak milletvekili seçimlerinde vardı. acilen apaçık bir seçim yok, herhangi bir şey değil.” cevabını verdi.

“Dağa kaçırılan çocuklarına kavuşma ümidiyle HDP Diyarbakır İl Başkanlığı binası önünde oturma eylemi yapan anneleri, CHP’liler ziyaret etmeyi düşünüyor mu?” sorusuna ilişkin, ayrıca cumartesi annelerine hem de Diyarbakır annelerine saygı duyduklarını söyledi.

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, “Genel başkanlık kariyerinize ‘artık benden tamam’ diyeceğiniz nokta neresi, böyle bir niyet koydunuz mu?” sorusuna ise, “Olur bir gün. Tarih olarak bir maksat koymadım ama ömür boyu da genel başkanlık yapılmaz. Sonuçta yeni, genç arkadaşlar var. Bir genel başkanın görevi de yeni genel başkanı adaylarını da yetiştirmektir.” yanıtını verdi.

Kılıçdaroğlu, parti yönetiminde çok kaliteli isimlerin bulunduğunu, kendilerinin yeni genel başkan adaylarını yetiştirdiklerini sözlerine ekledi.

Kılıçdaroğlu, 'CHP, HDP ile ittifak düşünüyor mu?' sorusuna yanıt verdi: İttifak arayışı diye bir şey yok

About admin

Check Also

Bilim Kurulu Üyesi Prof. Ateş Kara: Çocuklarda aşı için uygulanabilir noktaya gelindi

Bilim Kurulu Üyesi Prof. Ateş Kara: Çocuklarda aşı için uygulanabilir noktaya gelindi

Hacettepe Üniversitesi Tıp Fakültesi Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Öğretim Üyesi ve Bilim Kurulu Üyesi Prof. …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir